RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czipsy i przekąski z mącznika młynarka. Naukowcy z Olsztyna podają do stołu

Larwy mącznika młynarka (fot. PAP/T.Waszczuk)
Larwy mącznika młynarka (fot. PAP/T.Waszczuk)

Ciastka, czipsy i suszone przekąski z mącznika młynarka. Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pracują nad wykorzystaniem owadów jako alternatywnego źródła żywności i pasz.

Larwy mącznika, czyli nowe smaki na naszych stołach

Bogate w białko, tłuszcz i błonnik owady wkrótce wylądują na stołach Europejczyków. Czy jesteśmy gotowi? Decyzją Europejskiego Urzędu ds....

zobacz więcej

Zespół pod kierownictwem prof. Tadeusza Bakuły z Katedry Prewencji Weterynaryjnej i Higieny Pasz Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego pracuje nad wykorzystaniem owadów jako alternatywnego źródła żywności i paszy.

Naukowcy wyodrębnili gatunki o największym potencjale w masowej hodowli i zakończyli pierwszy etap doświadczenia, opracowując bazującą na owadach paszę dla drobiu.

Najprzydatniejszym gatunkiem okazał się mącznik młynarek, z którego larw, oprócz paszy, można produkować artykuły spożywcze.

Do żywienia larw wykorzystuje się odpady roślinne, np. niesprzedane owoce z supermarketów. W projekcie uczestniczą Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

Ciastka, czipsy i suszone larwy-przekąski z mącznika młynarka (fot. PAP/T.Waszczuk)
Ciastka, czipsy i suszone larwy-przekąski z mącznika młynarka (fot. PAP/T.Waszczuk)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej