RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Strategia na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Premier wyjaśnia szczegóły

Rząd przyjął Strategię na rzecz osób z niepełnosprawnościami na lata 2021-2030 – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił na wtorkowej konferencji prasowej, realizacja działań zawartych w strategii ma umożliwić osobom z niepełnosprawnościami niezależne życie i pełny udział we wszystkich jego sferach.

Wdówik: Wreszcie mamy poczucie, że nikt nie odmawia niepełnosprawnym prawa do życia

Dzięki temu wyrokowi – i mówię to przede wszystkim jako osoba niepełnosprawna – wreszcie mamy poczucie, że nikt nie odmawia z powodu...

zobacz więcej

Na konferencji w siedzibie KPRM obecni byli także minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz wiceminister tego resortu, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Jak podkreślał szef rządu, strategia na rzecz osób z niepełnosprawnościami „obejmuje 130 działań zaplanowanych wraz z konkretnymi wskaźnikami, żebyśmy wiedzieli, czy i kiedy wypełniamy założone cele”. Środowiska zrzeszające osoby niepełnosprawne są współautorami strategii, a szefem opracowującego ją zespołu był wiceminister Wdówik.

Wzrost nakładów na pomoc niepełnosprawnym i opiekunom


– W obszarze zdrowia zwiększymy też dostępność usług rehabilitacyjnych. Pragniemy podjąć kolejne działania, które zwiększą świadomość społeczną. Poprawimy pomoc osobom z niepełnosprawnościami również na poziomie administracyjnym i koordynacyjnym – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Jak wyliczał, od 2015 r. nakłady na wsparcie osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów wzrosło o 91 proc.


Priorytety nowej strategii


– Wprowadziliśmy świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji w wysokości 500 zł i wiele podwyżek związanych z rentą socjalną czy w innych obszarach – podkreślił szef rządu.

Zobacz także: Wiceminister Wdówik: Niepełnosprawność to nie jest wyrok

Priorytetowe obszary nowej strategii to: niezależne życie, dostępność, edukacja, praca, warunki życia i ochrona socjalna, zdrowie, budowanie świadomości i koordynacja. Osoby z niepełnosprawnościami mogą liczyć też na wsparcie z Funduszu Solidarnościowego, świadczeń uzupełniających i programu „za życiem”.

źródło:
Zobacz więcej