RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Hołownia wbił gwóźdź do trumny pomysłu Trzaskowskiego. Chodzi o TVP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Mateusz Marek)
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Mateusz Marek)

Rafał Trzaskowski od wielu miesięcy apeluje o likwidację stacji TVP Info i wielu programów Telewizji Polskiej. Platforma rozpoczęła nawet zbieranie podpisów pod projektem w tej sprawie. – Nie popieramy projektu likwidacji TVP Info – powiedział jednak we wtorek Szymon Hołownia. To oznacza, że Trzaskowski został sam, bo jego apel odrzucają już PiS, PSL, Lewica, Konfederacja, Kukiz’15 oraz Polska 2050.

PO za likwidacją TVP Info i abonamentu. To drugie obiecywał już Tusk

Zaskakujący pomysł polityków Platformy Obywatelskiej. „Rozpoczynamy zbiórkę podpisów pod projektem ustawy likwidującym TVP Info oraz abonament...

zobacz więcej

– Nie popieramy projektu likwidacji TVP INFO, dlatego że trzeba pamiętać, że media publiczne są potrzebne. One docierają do wielu miejsc, do których inne media nie docierają – powiedział w rozmowie z Onetem lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Polityk zaznaczył, że w rozmowach z ekspertami powinno się wypracować nowy model działania Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, ale likwidacja tych mediów to nieporozumienie.

W ostatniej rozmowie z portalem tvp.info również przedstawiciel PiS –  poseł Marek Suski (wiceprzewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu) ocenił propozycję PO jako absurdalną.

– Żeby zlikwidować Telewizję Publiczną, trzeba by zmienić konstytucję, a Platforma wie, że nie mają szans tego zrobić – zaznaczał. Oceniał, że tak kontrowersyjny pomysł nie zyska społecznego poparcia, a głośne hasła Rafała Trzaskowskiego i stworzenie projektu ustawy to „ruch na aktywizację struktur”.

Zobacz także:  Jachowicz: Trzaskowski samozwańczym szefem cenzury telewizyjnej

– Są teraz poważniejsze sprawy związane z pandemią, gospodarką czy zamieszaniem po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji – skwitował również krótko Paweł Kukiz. W rozmowie z TOK FM lider Kukiz’15 nie wyraził poparcia dla kontrowersyjnego planu Rafała Trzaskowskiego (wspieranego ostatnio przez szefa PO Borysa Budkę).

„Szkoda wyciągnąć wtyczkę”

Trzaskowski: Trzeba zlikwidować tych, którzy kłamią

Zlikwidujemy TVP Info i abonament RTV. Zbieranie podpisów zaczniemy już od poniedziałku – oświadczył podczas konferencji Platformy Obywatelskiej...

zobacz więcej

Z kolei liderzy PSL zaznaczyli, że „likwidacja TVP skutkowałaby brakiem dostępu do jakiegokolwiek kanału informacyjnego w wielu polskich domach”. Ocenili, że pozbawienie Polaków programów informacyjno–publicystycznych z mediów publicznych to błąd. Zapowiedzieli z kolei, że chętnie poparliby likwidację abonamentu.

Podobne zdanie wyrażali posłowie Konfederacji. Jak oceniali, „abonament to zwykły podatek”, więc powinien być zniesiony. – Ale za likwidacją TVP Info już nie jestem. To jest stacja z ugruntowaną oglądalnością, szkoda więc zwyczajnie wyciągnąć wtyczkę – zaznaczał Artur Dziambor.

Pomysł likwidacji TVP Info krytycznie oceniają też posłowie Lewicy. Głos w sprawie zabrał niedawno m.in. wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. W Polsat News zaznaczał, że jest „zwolennikiem dobrze funkcjonujących mediów publicznych, czegoś takiego, jak BBC”.

– Ale jestem przeciwko temu, żeby likwidować TVP – mówił. – To tak, jak ze szpitalem: jeżeli źle działa, to zamykamy go czy naprawiamy? Z nienawiści nie można niszczyć – apelował.

Zobacz także: > Kto powinien być kandydatem opozycji w wyborach prezydenckich?

Wszystko wskazuje więc na to, że Rafał Trzaskowski grzmiący, co najmniej od wiosennej kampanii prezydenckiej 2020, że „zlikwiduje TVP Info”, został z tym pomysłem sam.

Podpisy ws. likwidacji TVP. „Jak krew z nosa”

Obsesja Trzaskowskiego. Widzi TVP Info nawet w radiu Zet

TVP Info, znowu TVP Info, znowu TVP Info, znowu pytanie od TVP Info, bo TVP Info... to są wszystko pytania od TVP Info – mówił w Radiu ZET wiceszef...

zobacz więcej

Co ciekawe, jeden z polityków związanych z PO powiedział anonimowo tygodnikowi „Wprost”, że zbieranie podpisów ws. likwidacji TVP Info i abonamentu RTV „idzie jak krew z nosa”.

Politycy Koalicji Obywatelskiej zachęcają, aby ludzie przychodzili złożyć podpisy do biur parlamentarnych.

– Przez tydzień nie pojawił się nikt, kto chciałby podpisać się pod naszą inicjatywą. Ja oczywiście własnymi kanałami zbiorę podpisy, których partia ode mnie wymaga – powiedział tygodnikowi jeden z polityków Platformy. Jak dodał, współpracuje z rozmaitymi środowiskami i namówi swoich wyborców do złożenia podpisów pod tą inicjatywą, ale – jak twierdzi – „obywatelskiego poruszenia w tej sprawie nie ma”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej