RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nergal skazany za obrazę uczuć religijnych. Będzie sprzeciw muzyka

Adam „Nergal” Darski (fot. PAP/Adam Warżawa)
Adam „Nergal” Darski (fot. PAP/Adam Warżawa)

Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów w trybie nakazowym wymierzył znanemu muzykowi Adamowi „Nergalowi" Darskiemu grzywnę w kwocie 15 tys. zł za obrazę uczuć religijnych. Sąd nakazał mu również pokrycie kosztów sądowych w kwocie blisko 3,5 tys. zł. Muzyk złoży sprzeciw, więc odbędzie się proces w tej sprawie.

Tarczyński złożył zawiadomienie ws. Nergala. „To obleśne i obrzydliwe”

Poseł Dominik Tarczyński potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info, że złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie obrazy uczuć religijnych...

zobacz więcej

O decyzji Sądu Rejonowego Warszawa–Mokotów poinformował mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu na rzecz kultury Prawnej Ordo Iuris. „Nergal skazany na 15.000 zł grzywny i 3.453 zł kosztów za obrazę uczuć relig. przez znieważenie obrazu NMP – publikując zdjęcia zniszczonego obrazu nadepniętego obutą nogą” – napisał na Twitterze mec. Kwaśniewski, zamieszczając pod wpisem zdjęcie wyroku.

Dodał, że widać, że to wyrok nakazowy, ale zapewne inicjuje dalsze postępowanie. „W duchu orzeczeń Trybunału w Strasburgu i TK, mogę powiedzieć, że uruchomiliśmy normy karne służące ochronie pokoju religijnego poprzez odrzucenie antyreligijnej nienawiści” – zaznaczył mec. Kwaśniewski.

Wcześniej Prokuratura Okręgowa w Warszawie informowała, że skierowała akt oskarżenia przeciwko Darskiemu (muzyk wyraził zgodę na publikację danych osobowych, pseudonim jest jego oficjalnym drugim imieniem wpisanym do dowodu osobistego), któremu zarzuca, że obraził uczucia religijne czterech osób, stawiając but na wizerunku Matki Boskiej.

Nergal darł Biblię legalnie. Wyrok jest już ostateczny

zobacz więcej

Prokurator Aleksandra Skrzyniarz podała, że 1 lutego do sądu został skierowany akt oskarżenia przeciwko Nergalowi. „Adam D. oskarżony jest o to, że w dniu 25 września 2019 r., działając za pośrednictwem sieci Internet znieważył publicznie przedmiot chrześcijańskiej czci religijnej w postaci osoby Matki Boskiej, w ten sposób, że na portalu społecznościowym Facebook, na oficjalnym profilu, umieścił zdjęcie prezentujące zniszczony obraz przedstawiający wizerunek Matki Boskiej z umieszczonym w miejscu twarzy wskazanej postaci obutej nogi, które to zdjęcie opisał »on the set«, co w tłumaczeniu oznacza »na planie«, czym obraził uczucia religijne czterech osób” – informowała prokurator Skrzyniarz.

Śledztwo wszczęto po zawiadomieniach od przedstawicieli Ordo Iuris i Towarzystwa Patriotycznego.

„W toku postępowania przesłuchano pokrzywdzonych, którzy jednoznacznie wskazali, że obrażone zostały ich uczucia religijne” – podała Skrzyniarz.

Zobacz także: Akt oskarżenia przeciw „Nergalowi”. Powodem obraza uczuć religijnych 

Nergal wyrzucony w USA z siłowni za… koszulkę

Lider grupy Behemoth Adam „Nergal” Darski został wyrzucony z siłowni w USA. Obsłudze placówki YMCA nie spodobała się koszulka muzyka z logiem...

zobacz więcej

Prokuratura powołała biegłego z zakresu religioznawstwa. „Z opinii płynie jednoznaczny wniosek, że stąpanie butem po obrazie Matki Bożej stanowi obrazę uczuć religijnych” – wyjaśniła prokurator.

Muzyk nie przyznał się do zarzucanego czynu i odmówił składania wyjaśnień; nie chciał komentować wyroku warszawskiego sądu. – Nie wiedziałem o nim. Proszę rozmawiać z mecenasem – dodał Darski.

Zobacz także: Jest wyrok w sprawie Nergala, oskarżonego o publiczne znieważenie polskiego godła 

Adwokat wokalisty Behemotha Jacek Potulski powiedział, że jeszcze we wtorek będzie składał sprzeciw wobec wyroku nakazowego Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów. – Wyrok nakazowy polega na tym, że sąd widzi akta i stwierdza, iż bez przeprowadzania rozprawy może wydać wyrok nakazowy. Sprzeciw od wyroku nakazowego którejkolwiek ze stron kasuje to rozstrzygnięcie i sprawa trafia na tryb postępowania – powiedział mecenas Potulski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej