RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kiedy trzecia fala epidemii w Polsce? Horban: Jesteśmy na najlepszej drodze

Horban mówił też o obostrzeniach (fot. PAP/Leszek Szymański)

Jesteśmy na najlepszej drodze, żeby zawitała do nas III fala pandemii – powiedział główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Dodał, że jeżeli potwierdzi się wzrost zachorowań, to możemy zapomnieć o rozmrażaniu gospodarki.

Minister zdrowia podał liczbę nowych zakażeń. „Po raz pierwszy od połowy listopada...”

Dzisiejszy wynik to 5178 nowych zakażeń – przekazał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że jest to o ponad tysiąc przypadków...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Prof. Horban pytany w Radiu Zet, czy spodziewa się, że do Polski dotrze trzecia fala pandemii, wskazał: „Jesteśmy na najlepszej drodze, żeby do nas zawitała”.

Dodał, że są pierwsze dane mówiące o tym, że rośnie odsetek osób zakażonych brytyjskim wariantem koronawirusa, który „się rzeczywiście łatwiej transmituje”. – Pod koniec tego tygodnia będziemy już pewni, bo będziemy mieli dane nie z jednego, tylko z trzech źródeł – wskazał.

Prof. Horban przyznał, że jeżeli wzrost zachorowań się potwierdzi, „to w tym momencie, można delikatnie rzecz biorąc, zapomnieć o dalszym rozmrażaniu gospodarki”.

Pytany, kiedy mogą zapaść decyzje ws. ewentualnego ponownego zamykania gospodarki, wskazał, że ciągu najbliższych 10 dni. – W tej chwili trwają badania nauczycieli. Szczęśliwie (...) mniej więcej jest taki sam odsetek dodatnich osób, jak był dwa tygodnie temu, ok. 2 proc. – zaznaczył.

Jak mówił doradca premiera ds. COVID-19, trzeba sprawdzić, jaki wirus transmituje się pośród ludzi.

– Robimy to z trzech źródeł: po pierwsze to są dane PZH, po drugie – dane, które napływają z badań nauczycieli, a trzecia grupa to są pacjenci szpitala zakaźnego, w którym mam zaszczyt pracować. Też badamy, jakim rodzajem wirusa ci pacjenci są zakażeni. Te wyniki powinny być znane już w tym tygodniu – wyjaśnił.

Prof. Horban nie wyklucza powrotu do systemu regionalizacji. – To jest cały czas rozważane – przyznał. Dodał, że to jest kwestia „kluczowych dwóch tygodni”.

źródło:
Zobacz więcej