RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Birma. Protestujący zablokowali linię kolejową. Wojsko broni swoich działań

W Birmie nie ustają masowe protesty przeciwko przejęciu władzy przez armię(fot. Than Lwin Times Media via REUTERS)
W Birmie nie ustają masowe protesty przeciwko przejęciu władzy przez armię(fot. Than Lwin Times Media via REUTERS)

W Birmie od ponad tygodnia nie ustają masowe protesty przeciwko przejęciu władzy przez armię. Tłum demonstrantów zablokował we wtorek linię kolejową łączącą miasta Rangun i Mulmejn, domagając się uwolnienia demokratycznej przywódczyni kraju Aung San Suu Kyi.

Birma: Policja strzela do protestujących

Birmańska policja oddała w piątek strzały, by rozgonić protesty przeciwko sprawowaniu w kraju władzy przez armię. Nasilają się aresztowania...

zobacz więcej

Wojskowy rząd zaprzecza tymczasem, że przejęcie władzy przez armię było zamachem stanu. „Naszym celem jest przeprowadzenie wyborów i przekazanie władzy zwycięskiej partii” – powiedział rzecznik powołanej przez armię Rady Zarządzania Państwem gen. Zaw Min Tun.

Listopadowe wybory parlamentarne wysoko wygrała Aung San Suu Kyi i jej Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD). Wojsko twierdzi jednak, że w czasie głosowania dochodziło do oszustw, mimo że państwowa komisja wyborcza nie wykryła nieprawidłowości.

Armia ogłosiła stan wyjątkowy na rok i zapowiedziała nowe wybory, choć nie podała konkretnej daty.

Zobacz także: Birma: Siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do protestujących w Mandalaj 

Protesty w całym kraju


Protesty w całym kraju trwają, mimo że armia rozlokowała na ulicach niektórych miast żołnierzy i pojazdy opancerzone, a policja otworzyła w poniedziałek ogień do demonstrantów w mieście Mandalaj. Na sile przybiera również kampania nieposłuszeństwa społecznego wobec wojskowych władz.

Birma. Junta zniosła limit czasu przetrzymywania w areszcie

Armia, która obaliła rząd Birmy, zawiesiła przepis ograniczający czas przetrzymywania podejrzanych w areszcie bez nakazu sądowego do 24 godzin –...

zobacz więcej

W Rangunie, największym mieście Birmy, demonstracje trwały w pobliżu głównego kampusu uniwersyteckiego oraz przed bankiem centralnym. Protestujący zachęcali pracowników banku, by przyłączyli się do akcji strajkowej.

Demonstranci zablokowali linię kolejową łączącą Rangun z Mulmejnem, stolicą stanu Mon w południowej części kraju – podała Agencja Reutera, powołując się na materiały miejscowych mediów. Protestujący skandowali hasła: „Natychmiast uwolnić naszych przywódców” i „Władza ludzi, oddajcie ją”.

Brak internetu


Wojsko po raz kolejny odcięło mieszkańcom internet w nocy z poniedziałku na wtorek, ale połączenie zostało przywrócone we wtorek rano.

Zobacz także: Birma zwolniła tysiące więźniów, w tym dziennikarzy Agencji Reutera 

Związek Pomocy Więźniom Politycznym (AAPP) odnotował 426 aresztowania od przejęcia władzy przez wojsko 1 lutego do poniedziałku. Organizacja wyraziła obawy, że armia wykorzystuje nocne przerwy w dostępie do internetu, by zatrzymywać kolejnych przeciwników, szczególnie po usunięciu ograniczeń prawnych dotyczących przeszukań i aresztowań.

Nagrywała sesję ćwiczeń, zarejestrowała pucz [WIDEO]

Khing Hnin Wai, instruktorka fitnessu z miasta Pyinmana w Birmie, regularnie publikuje w internecie swoje ćwiczenia, ale zapewne nie myślała o...

zobacz więcej

Według portalu magazynu „Frontier Myanmar” Suu Kyi, aresztowana i oskarżona o nielegalne posiadanie krótkofalówek, stanie prawdopodobnie przed sądem w środę. Rozprawa ma się odbyć w trybie wideokonferencji.

Nocne patrole sąsiedzkie


Tymczasem mieszkańcy Rangunu organizują nocne patrole sąsiedzkie, by chronić swoje osiedla przed policyjnymi nalotami i domniemanymi atakami ze strony ułaskawionych przestępców – podała agencja AFP. W mediach społecznościowych pojawiły się plotki, że wojskowe władze wysłały wypuszczonych z więzień kryminalistów, by wywołać chaos w społeczeństwie.

Junta ogłosiła w piątek darowanie kar ponad 23 tys. osób, które przebywają w więzieniach. Według wojska było to działanie zgodne z planem „utworzenia nowego demokratycznego państwa pokoju, rozwoju i dyscypliny”, które „zadowoli opinię publiczną”.

Zobacz także: Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla aresztowana przez armię

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej