RAPORT

Wojna na Ukrainie

Antysemityzm w Niemczech. Rekordowa liczba przestępstw przeciwko Żydom

Policja w Niemczech odnotowała 2275 ataków antysemickich w 2020 r. (fot. Pier Marco Tacca/Getty Images)
Policja w Niemczech odnotowała 2275 ataków antysemickich w 2020 r. (fot. Pier Marco Tacca/Getty Images)

W 2020 roku w Niemczech zgłoszono łącznie 2275 przestępstw o podłożu antysemickim. To najwyższa odnotowana liczba przestępstw przeciwko Żydom od 20 lat. Prokurator Claudia Vanoni stwierdziła, że pandemia koronawirusa prowadzi do boomu w antysemickich teoriach spiskowych.

Biskupi Europy: Głośny sprzeciw wobec antysemityzmowi i manipulacji prawdą

Rocznica 75 lat, które upływają od wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, w duchu słów papieża Franciszka zobowiązuje nas do głośnego sprzeciwu wobec...

zobacz więcej

Policja odnotowała więcej ataków antysemickich w 2020 r. niż kiedykolwiek, odkąd zaczęto prowadzić statystyki, czyli od 2001 roku – średnio sześć antysemickich przestępstw dziennie. Według odpowiedzi rządu federalnego na interpelację wiceprzewodniczącej Bundestagu Petry Pau (Lewica) i jej frakcji parlamentarnej „zgłoszono do tej pory łącznie 2275 przestępstw o podłożu antysemickim” w 2020 roku – informują gazety „Spiegel” i „Tagesspiegel”.

W 2019 r. władze odnotowały 2032 przestępstwa antysemickie. Jeśli wstępne dane na 2020 r. zostaną potwierdzone, zostanie osiągnięty nowy szczyt. Jest prawdopodobne, że liczba ta jeszcze wzrośnie, ponieważ doświadczenie pokazuje, iż policja wciąż informuje o przestępstwach z poprzedniego roku.

Od 2001 r. policja rejestruje przestępstwa antysemickie w systemie rejestrowania „Przestępstw o podłożu politycznym (PMK)”. Wśród 2275 antysemickich przestępstw w 2020 r. odnotowano 55 aktów przemocy i 313 przestępstw propagandowych (na przykład używanie antykonstytucyjnych symboli jest przestępstwem propagandowym).

Pozostałe przestępstwa, w tym obelgi i podżeganie, są wymienione w kategorii „Inne”. W 2275 przestępstwach w sumie zidentyfikowano 1367 podejrzanych. Tylko pięciu zostało aresztowanych, nie wydano ani jednego nakazu aresztowania.

Koronasceptycy a antysemityzm


Odpowiedź rządu federalnego na interpelację nie wspomina wyraźnie o demonstracjach koronasceptyków, jednak przestępstwa są sortowane według ideologicznego charakteru sprawcy. Z punktu widzenia policji większość przestępstw antysemickich – 1247 – można przypisać prawicowym ekstremistom. Islamiści, lewicowcy i inni stanowią mniejszość w statystykach.

82. rocznica „nocy kryształowej”

82 lata temu, w 1938 r. noc z 9 na 10 listopada zyskała miano kryształowej. W całych Niemczech zapłonęły synagogi, a ulice miast pokryły się...

zobacz więcej

– Oczywiście antysemityzm pochodzi ze wszystkich stron – powiedziała Petra Pau tygodnikowi „Spiegel”. – Liczby jasno pokazują, że naszym największym problemem jest prawicowy ekstremizm – dodała.

W 2020 r. głos na demonstracjach zabrali koronasceptycy, którzy podsycają antysemickie wzorce i szeroko tam rozpowszechnione teorie spiskowe. – Jest oczywiste, że nie są to tylko słowa, ale następują po nich działania – powiedziała Pau.

Komisarz ds. antysemityzmu w berlińskiej prokuraturze również dostrzega związek między wzrostem liczby przestępstw a przekonaniami koronasceptyków. Jak stwierdziła prokurator Claudia Vanoni, zwłaszcza w internecie Żydzi są „uznawani za kozła ofiarnego globalnego kryzysu”. – Pandemia koronawirusa prowadzi do boomu w antysemickich teoriach spiskowych – powiedziała prokurator.

Podobnego zdania jest Josef Schuster, przewodniczący Centralnej Rady Żydów. – Biorąc pod uwagę liczne incydenty antysemickie podczas zeszłorocznych demonstracji koronasceptyków oraz teorie spiskowe w internecie, niestety można było oczekiwać, że liczba przestępstw antysemickich ponownie wzrośnie – powiedział Schuster dziennikowi „Tagesspiegel”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej