RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Szturm na Kapitol. Komisja Izby Reprezentantów zbada przyczyny

Zwolennicy Donalda Trumpa przypuścili atak na Kapitol po słowach prezydenta (fot. Wiki 2.0/Tyler Merbler)
Zwolennicy Donalda Trumpa przypuścili atak na Kapitol po słowach prezydenta (fot. Wiki 2.0/Tyler Merbler)

Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi zapowiedziała ustanowienie zewnętrznej, niezależnej komisji dla zbadania „faktów i przyczyn” ataku z 6 stycznia na Kapitol. Wyjaśniła w liście do deputowanych, że komisja będzie wzorowana na podobnej, zwołanej po atakach terrorystycznych na Waszyngton i Nowy Jork 11 września 2001 r.

Senat zdecydował ws. impeachmentu Trumpa. „Koniec polowania na czarownice”

Senat USA uniewinnił byłego prezydenta USA Donalda Trumpa w procesie impeachmentu. Za uznaniem go winnym podburzania tłumu do szturmu na Kapitol...

zobacz więcej

Jak podała Agencja Reutera, panel ma dokonać oceny zagadnień łączących gotowość i reakcję policji na Kapitolu oraz przybyłych jej w sukurs po wybuchu zamieszek innych federalnych, stanowych i lokalnych organów ścigania.

Do gmachów Kongresu wtargnął 6 stycznia tłum zwolenników Donalda Trumpa. Demokraci i niewielka część Republikanów zarzucali byłemu prezydentowi podżeganie buntowników do ataku na Kapitol, gdzie przebywali parlamentarzyści z obu partii w celu zatwierdzenia głosów elektorów, którzy opowiedzieli się w wymaganej większości za zwycięstwem w wyborach Joe Biden. W zajściach zginęło pięć osób.

W wyniku zakończonego w sobotę procesu o impeachment Trump został uniewinniony z zarzutów.

Według NBC News Pelosi zaapelowała też do kontrolowanej przez Demokratów Izby Reprezentantów o przeznaczenie dodatkowych funduszy na zapewnienie lepszego bezpieczeństwa parlamentarzystom. Podkreśliła, że potrzebę śledztwa w sprawie zamieszek, zwanych niekiedy „powstaniem w celu obalenia rządu”, uzasadniają też wstępne doniesienia badającego od minionego miesiąca kwestię bezpieczeństwa na Kapitolu gen. Russela Honore'a.

Biden nie odpuszcza. Uznaje winnym Trumpa mimo głosowania w Senacie

– Istota oskarżeń pod adresem Donalda Trumpa nie może być przedmiotem sporu, niezależnie od tego, że Senat uznał go za niewinnego – powiedział...

zobacz więcej

Duże doświadczenie


Emerytowany generał Armii USA ma według Pelosi duże doświadczenie w sprawach ochrony Kapitolu. Był wcześniej desygnowany przez Pentagon do zadań związanych ze spustoszeniami po huraganach Katrina i Rita.

– Z jego ustaleń oraz z doświadczeń procesu o impeachment jasno wynika, że musimy dojść do prawdy o tym, jak do tego doszło. (...) Aby chronić nasze bezpieczeństwo następnym krokiem będzie ustanowienie zewnętrznej, niezależnej Komisji typu 9/11 – dodała szefowa Izby Reprezentantów.

W niedzielnej wypowiedzi dla programu NBC „Meet the Press” demokratyczny senator Dick Durbin powiadomił, że menedżerowie impeachmentu Izby Reprezentantów sporządzili własny opis ataków. Chciałem się upewnić, że rewizjoniści w stylu sowieckim po stronie republikańskiej, którzy próbują winić wszystkich oprócz Donalda Trumpa, zademonstrowali Amerykanom postępowanie, które jest jasne. (...) Jest to ważny historyczny zapis, który zobaczy pokolenie wątpiących i przyszłe pokolenie – argumentował.

Jak twierdzi NBC, Republikanie z wyższej izby Kongresu usiłowali zrzucić na Pelosi część winy za ataki. Wystosowali w poniedziałek list, w którym zażądali odpowiedzi na pytanie, co wiedziała o stanie bezpieczeństwa Kapitolu 6 stycznia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej