RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wiosna już w tym tygodniu. IMGW ostrzega przed gołoledzią

Zima powoli odpuszcza (fot. Pexels)
Zima powoli odpuszcza (fot. Pexels)

We wtorek termometry pokażą od -6 stopni Celsjusza na wschodzie kraju do 3 stopni w zachodniej Polsce. Spodziewane są również opady śniegu i marznącego deszczu. W środę natomiast dojdzie do gwałtownego ocieplenia napływającego od zachodu.

IMGW: Nocą mróz, w dzień topniejący śnieg i marznące opady. Gdzie będzie szczególnie ślisko?

Nadchodzącej nocy w północno-wschodniej części kraju termometry pokażą -16 st. C, a w miejscowościach podgórskich i na Podhalu -17 st. C –...

zobacz więcej

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, krańce północno-zachodnie Europy będzie obejmował niż z ośrodkiem u północnych wybrzeży Szkocji. Także częściowo północno-zachodnia Rosja będzie pod wpływem słabego niżu. Reszta kontynentu będzie w zasięgu wyżu rozciągającego się od Atlantyku po Rosję, z centrum nad Ukrainą oraz słabszego wyżu z rejonu Morza Białego.

Polska wschodnia będzie na skraju słabnącego wyżu znad Ukrainy, od zachodu stopniowo nasunie się zatoka niżowa z frontem okluzji. Wschodnia Polska pozostanie w powietrzu arktycznym, nad zachodnią napłynie cieplejsze powietrze polarne morskie.

Zawieje i zamiecie


W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady śniegu, na zachodzie przechodzące w opady deszczu ze śniegiem oraz deszczu i marznącego deszczu powodującego gołoledź. Temperatura maksymalna od -6 st. C na północnym wschodzie do 0 st. C w centrum i 3 st. C na krańcach zachodnich, w rejonach podgórskich Karpat od -8 st. C do -3 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni. W Sudetach w porywach do 65 km/godz. W górach zawieje i zamiecie śnieżne.

W wtorek w południe ciśnienie w Warszawie wyniesie 1011 hPa i będzie spadać.

Rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski informuje, że w drugiej części tygodnia będzie nieco cieplej, a weekend w całym kraju termometry wskażą dodatnie temperatury. – W sobotę i niedzielę to już jest zupełnie wiosna. W sobotę wartości maksymalne na termometrach pokażą nawet 9-10 stopni, a w niedzielę 13 stopni Celsjusza – przekazał. Walijewski zaleca ostrożność na drogach z powodu marznących opadów deszczu.

Ocieplenie spowoduje gwałtowne topnienie śniegu, które może doprowadzić do podtopień i wezbrań rzek. Niewykluczone, że będą pojawiały się ostrzeżenia hydrologiczne drugiego i trzeciego stopnia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej