RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Narodowy Spis Powszechny. Kończy się nabór kandydatów na rachmistrzów

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań jest przeprowadzany co 10 lat (fot. Pexels)
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań jest przeprowadzany co 10 lat (fot. Pexels)

We wtorek kończy się nabór kandydatów na rachmistrzów w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Jakie trzeba spełniać warunki?

Jak najszybciej rozliczyć PIT i otrzymać zwrot podatku? O tym należy pamiętać

15 lutego ruszył czas rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Dzięki przygotowanemu przez fiskus serwisowi internetowemu Twój e-PIT nie trzeba już szukać...

zobacz więcej

Osoba, która chce zostać rachmistrzem powinna mieć ukończone 18 lat, cieszyć się nieposzlakowaną opinią, posiadać co najmniej średnie wykształcenie, posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie. Osoba taka nie może być skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Do głównych zadań rachmistrza spisowego należeć będzie – przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji związanej z epidemią COVID-19 z wykorzystaniem urządzenia mobilnego wyposażonego w zainstalowaną aplikację formularzową, zebranie danych według ustalonej metodologii i zgodnie z kluczem pytań w aplikacji formularzowej, przejęcie części zadań innych rachmistrzów spisowych w sytuacji awaryjnej, na przykład gdy zmniejszy się liczba rachmistrzów w gminie (np. w przypadku rezygnacji, zachorowań, itp.) lub dotrzymanie terminu realizacji spisu będzie zagrożone.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że kandydat na rachmistrza spisowego może składać dokumenty osobiście w siedzibie urzędu gminy lub za pośrednictwem: poczty elektronicznej (na skrzynkę e-mailową urzędu gminy) platformy ePUAP albo operatora pocztowego.

Portal Money.pl wskazuje, że do tej pory obowiązywała stawka dla rachmistrza – 4 zł za wywiad telefoniczny i 7 zł za bezpośredni. W związku z pandemią przygotowywane są jednak zmiany. Niezależnie od metody stawka za pojedynczą ankietę ma wynieść 6 zł.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań jest przeprowadzany co 10 lat. Ostatni odbył się w 2011 roku. Tegoroczny rozpocznie się 1 kwietnia i potrwa do 30 czerwca tego roku.

źródło:
Zobacz więcej