
We wtorek kończy się nabór kandydatów na rachmistrzów w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Jakie trzeba spełniać warunki?
15 lutego ruszył czas rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Dzięki przygotowanemu przez fiskus serwisowi internetowemu Twój e-PIT nie trzeba już szukać...
zobacz więcej
Osoba, która chce zostać rachmistrzem powinna mieć ukończone 18 lat, cieszyć się nieposzlakowaną opinią, posiadać co najmniej średnie wykształcenie, posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie. Osoba taka nie może być skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Do głównych zadań rachmistrza spisowego należeć będzie – przeprowadzenie wywiadów bezpośrednich lub telefonicznych w zależności od aktualnej sytuacji związanej z epidemią COVID-19 z wykorzystaniem urządzenia mobilnego wyposażonego w zainstalowaną aplikację formularzową, zebranie danych według ustalonej metodologii i zgodnie z kluczem pytań w aplikacji formularzowej, przejęcie części zadań innych rachmistrzów spisowych w sytuacji awaryjnej, na przykład gdy zmniejszy się liczba rachmistrzów w gminie (np. w przypadku rezygnacji, zachorowań, itp.) lub dotrzymanie terminu realizacji spisu będzie zagrożone.
Główny Urząd Statystyczny informuje, że kandydat na rachmistrza spisowego może składać dokumenty osobiście w siedzibie urzędu gminy lub za pośrednictwem: poczty elektronicznej (na skrzynkę e-mailową urzędu gminy) platformy ePUAP albo operatora pocztowego.