RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wkrótce pierwsze przeszczepy serca w szpitalu we Wrocławiu. Jest zgoda MZ

USK we Wrocławiu będzie przeprowadzać przeszczepy serca (fot. Christopher Furlong/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
USK we Wrocławiu będzie przeprowadzać przeszczepy serca (fot. Christopher Furlong/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Ministerstwo Zdrowia wydało pozytywną decyzję ws. przeprowadzania przeszczepów serca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. To szósta placówka medyczna w Polsce, która będzie przeprowadzać takie operacje. Szpital musiał spełnić szereg wymogów, aby otrzymać taką zgodę.

Pacjent po przeszczepie wątroby i płuc wkrótce opuści szpital

Pierwszy w Polsce pacjent, który we wrześniu w Zabrzu przeszedł pomyślnie jednoczesny przeszczep obu płuc i wątroby, wkrótce opuści szpital -...

zobacz więcej

Starania o dołączenie do grona placówek, które mogą przeszczepiać serca, ruszyły dwa lata temu, gdy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu powstało Centrum Chorób Serca. Na jego czele stanął kardiolog prof. Piotr Ponikowski.

„Uzyskanie zgody ministra zdrowia na przeprowadzanie transplantacji serca, a co za tym idzie realizację programu mechanicznego wspomagania krążenia, jest długotrwałym procesem, ale udało nam się udowodnić, że jesteśmy wystarczająco dobrym oraz gotowym na to wielkie i bardzo ważne przedsięwzięcie, ośrodkiem. Zgoda, którą otrzymaliśmy, to dla nas wielki przełom i ogromne wyzwanie” – powiedział cytowany w komunikacie prof. Ponikowski.

Wymogi zw. z przeprowadzaniem przeszczepów


Placówka medyczna, która ubiega się o pozwolenie na wykonywanie przeszczepów, musi spełnić szereg wymogów, dotyczących m.in. liczby i kwalifikacji personelu, odpowiednich oddziałów, pomieszczeń czy sprzętu medycznego.

Policjanci w lamborghini. Przewieźli nerkę do przeszczepu [WIDEO]

Włoscy policjanci przewieźli nerkę do przeszczepu ze szpitala w Padwie do innej placówki w Mediolanie. Służby poinformowały w mediach...

zobacz więcej

„W Centrum Chorób Serca mamy fantastycznych specjalistów, brakowało jednak osób, które mają już doświadczenie w transplantacji, dlatego zaprosiliśmy do współpracy doktora Romana Przybylskiego i profesora Michała Zaklińczyńskiego. Musieliśmy również wykazać, że mamy wymagane doświadczenie w przeprowadzaniu wysokospecjalistycznych procedur kardiochirurgicznych w obszarze kardiologii interwencyjnej, przy czym chodziło nie tylko o liczbę, ale także jakość wykonywanych zabiegów” – przekazał prof. Ponikowski.

Kardiochirurg dr Roman Przybylski i kardiolog prof. Michał Zakliczyński specjalizują się w transplantacjach, a do Wrocławia przyjechali ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie fachu uczyli się od prof. Zbigniewa Religii i prof. Mariana Zembali. Dr Roman Przybylski wykonał cztery z pięciu przeprowadzonych w Polsce autoprzeszczepień serca (w tym jedno już w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym) oraz kilkaset transplantacji tego narządu.

Według danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant w ubiegłym roku przeszczepiono w Polsce 146 serc. W grudniu 2020 r. na nowy narząd czekało 415 osób.

Pierwsze przeszczepy serca we Wrocławiu


„Na terenie Dolnego Śląska będzie to pierwszy przeszczep serca, ale przeprowadzi go bardzo doświadczony zespół, dla mnie to nie będzie pierwszy – ale 301. taki zabieg” – mówi dr Roman Przybylski, kardiochirurg z USK we Wrocławiu.

Wypadek śmigłowca. Na pokładzie było serce do przeszczepu [WIDEO]

Helikopter, transportujący serce do transplantacji, rozbił się podczas lądowania na dachu szpitala. Do zdarzenia doszło w Los Angeles. Drobne...

zobacz więcej

Jednym z wymogów, jaki musi spełniać ośrodek przeszczepiający serca, jest posiadanie biorców różniących się płcią, wagą, grupą krwi.

„Chodzi o to, abyśmy byli gotowi na przyjęcie narządu, który będzie akurat do dyspozycji transplantologów. Obecnie mamy pod opieką kilkunastu pacjentów, zarówno stabilnych, którzy przebywają w domu, jak i pilnych, którzy nie są w stanie funkcjonować bez wspomagania farmakologicznego i mechanicznego, czyli pomp które wspomagają pracę komór serca” – wyjaśnił prof. Krzysztof Reczuch, kierownik Kliniki Chorób Serca USK.

Decyzja o pierwszym przeszczepie we Wrocławiu zapadnie po potwierdzeniu pojawienia się dawcy. „Do tej pory zgłaszani przez nas pacjenci byli przeszczepiani w innych ośrodkach w kraju. Teraz naszym celem jest stworzenie, takiej listy pacjentów, by móc optymalnie dobrać dla nich narząd” – mówił prof. Michał Zakliczyński transplantolog, z USK. Obecnie w USK na nowe serce czeka dwóch pacjentów potrzebujących pilnie przeszczepu.

Czytaj także: Kobieta po przeszczepie serca urodziła dziecko


źródło:

Zobacz więcej