RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ukraina. Ceny żywności poszły mocno w górę

Na Ukrainie znacznie zdrożała żywność (fot. M.Tys/SOPA/LightRocket/Getty Images)
Na Ukrainie znacznie zdrożała żywność (fot. M.Tys/SOPA/LightRocket/Getty Images)

Na Ukrainie gwałtownie rosną ceny produktów spożywczych – alarmuje w poniedziałek portal Ekonomiczna Prawda. Za cukier i jajka trzeba zapłacić ponad 50 proc. więcej niż roku temu. Tylko przez styczeń ceny niektórych warzyw wzrosły o 8-25 proc.

Google obiecuje zapłacić francuskiej prasie dziesiątki mln euro

Po miesiącach sporów o prawa autorskie Google zobowiązał się do zapłacenia francuskiej prasie około 63 mln euro - podała w piątek stacja BFM TV....

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Cukier, jajka i olej przodują, jeśli chodzi o roczny wzrost (cen) – podkreślił kierownik Centrum Makroekonomicznego Modelowania Kijowskiej Szkoły Ekonomii Jurij Szołomyckyj. W porównaniu ze styczniem 2020 roku ceny tych towarów wzrosły odpowiednio o 54,7 proc., 52,3 proc. i 25,6 proc.

Drożej w detalu i w hurcie


Na początku lutego kilogram cukru kosztował  średnio 21,63 UAH (2,83 PLN), 10 jajek – 37,86 UAH (4,95 PLN), a butelka oleju o objętości 850 ml – 45,16 UAH (5,98 PLN) – czytamy na portalu Ekonomiczna Prawda. Według danych resortu rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa tylko w styczniu 2021 roku ceny warzyw wzrosły o 8,1-24,6 proc., a oleju o 4,8 proc. Serwis zaznacza, że ceny rosną zarówno w sprzedaży detalicznej, jak i hurtowej. Wskazuje też, że ceny wzrosły na całym świecie.

Winny m.in. koronawirus


Wzrost cen przyspiesza inflację; według danych państwowej służby statystycznej w styczniu ceny wzrosły średnio o 1,3 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 6,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku - pisze Ekonomiczna Prawda.

Zobacz także: Chrzczone środki ochrony roślin zmorą polskiej wsi

Wśród przyczyn wzrostu cen serwis wymienia: suszę, wzrost importu przez Chiny, nadmierną protekcjonistyczną politykę niektórych krajów, obawy na rynku związane z pandemią koronawirusa, podwyższenie cen gazu i energii na Ukrainie oraz – jak pisze portal – „chciwość” rolników, którzy w oczekiwaniu wyższych cen przetrzymują swoją produkcję.

źródło:

Zobacz więcej