RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tego NASA boi się najbardziej. 7 minut, od których zależy los Perseverance na Marsie [WIDEO]

Animacja NASA z lądowania łazika Perseverance na Marsie (fot. NASA/JPL-Caltech/Handout via REUTERS )
Animacja NASA z lądowania łazika Perseverance na Marsie (fot. NASA/JPL-Caltech/Handout via REUTERS )

Po miesiącach lotu należący do NASA łazik Perseverance jest już od krok od swojego celu: lądowania na Marsie. Przed nim dotarły tam już sondy Chińska (Tianwen-1) i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Hope). Amerykański łazik ma wylądować dzięki największemu w historii spadochronowi użytemu na Marsie. Kluczowe będzie siedem minut – od momentu wejścia w atmosferę. NASA udostępniła animację, która pokazuje, jak ma wyglądać ten kluczowy etap misji.

Pierwsze przestępstwo w kosmosie? NASA prowadzi śledztwo w sprawie astronautki

NASA prowadzi dochodzenie w sprawie popełnienia przestępstwa w przestrzeni kosmicznej. Amerykańska agencja kosmiczna sprawdza, czy astronautka Anne...

zobacz więcej

W ramach misji o nazwie Mars 2020 łazik Perseverance dotrze do celu 18 lutego.

Następca łazika Curiosity, który nadal jeździ po Marsie, będzie badał krater Jezero. Jest to duży krater uderzeniowy o średnicy 49 km. Naukowcy sądzą, że dawno temu znajdowało się w tym miejscu jezioro ciekłej wody.

Budowa i cele nowego łazika NASA


Wymiary Perseverance wynoszą 2,7 na 2 na 2,2 metra, a jego masa startowa to 1025 kg. Będzie zasilany generatorem radioizotopowym o mocy 110 watów.

Jako naukowe cele misji wskazano badania zamieszkiwalności Marsa (identyfikacja dawnych środowisk zdolnych do podtrzymywania życia mikrobiologicznego), poszukiwanie biosygnatur (oznak potencjalnego dawnego życia mikrobiologicznego), badania próbek gruntu, analizy dla przyszłej misji załogowej (test produkcji tlenu ze składników marsjańskiej atmosfery).


Perseverance ma też przetestować drona – sprawdzić czy można efektywnie latać tymi urządzeniami w rzadkiej atmosferze planety. Łącznie w ramach misji Mars 2020 na Marsie znajdzie się aż 25 kamer. 19 z nich będzie pracować na łaziku, 3 na osłonie podczas lądowania, 1 na module lądowania, a kolejne 2 na dronie.

Lądowanie Perseverance na Marsie


Misja jest niezwykle trudna i skomplikowana. NASA ma jednak największe doświadczenie spośród wszystkich uczestników marsjańskiego wyścigu. Kluczowym momentem będzie lądowanie łazika. Ten karkołomny proces inżynierowie NASA zobrazowali za pomocą wyjątkowej animacji. Pokazuje ona siedem najbardziej niepewnych minut – od momentu wejścia Perseverance w atmosferę Marsa, do momentu lądowania.

Autonomia w kosmosie za 2,4 mld dolarów


Samo lądowanie łazik wykona autonomicznie – wszystko z uwagi na zbyt dużą odległość od Ziemi i występujące opóźnienia w łączności. Komunikację z naszą planetą będą wspomagały w czasie misji sondy orbitalne MAVEN i Mars Reconnaissance Orbiter (MRO).

Źródło: NASA/JPL-Caltech/Handout via REUTERS

Projekt Mars 2020 kosztował 2,4 miliarda dolarów, a dalsze koszty jego prowadzenia szacowane są na 300 milionów dolarów. Podstawowy czas misji to jeden rok marsjański – 687 dni ziemskich.

Zobacz także: Księżyc jak na dłoni. Fantastyczne zdjęcia NASA

źródło:
Zobacz więcej