RAPORT

Pogarda

Awantura w PO. „W środę pójdą do kościołów posypać głowy popiołem”

Poseł PiS Piotr Uściński o temacie aborcji w Polsce (fot. PAP/Leszek Szymański)
Poseł PiS Piotr Uściński o temacie aborcji w Polsce (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

W Platformie trwa kłótnia o to, jakie stanowisko przyjąć ws. aborcji. Barbara Nowacka, Sławomir Nitras i Agnieszka Pomaska zaatakowali już publicznie Andrzeja Halickiego za obronę kompromisu z 1993 r. – Ten twór się sypie – mówi portalowi tvp.info o Platformie Piotr Uściński (PiS). Zaznacza, że w PO zna wielu obrońców życia, którzy dotąd siedzieli cicho, i dodaje: „Część posłów PO przyznaje się do wiary katolickiej. Myślę, że gdy w środę pójdą do kościołów posypać głowy popiołem, jakieś otrzeźwienie do nich przyjdzie”.

PO pracuje nad rozszerzeniem aborcji. Kidawa-Błońska mówi o czwartej przesłance [WIDEO]

Platforma Obywatelska od tygodni unika jednoznacznych deklaracji w sprawie aborcji. Nad określeniem stanowiska partii pracuje specjalny zespół,...

zobacz więcej

Wszystko wskazuje na to, że zespół Platformy Obywatelskiej pod kierownictwem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej planuje zliberalizować kierunek partii ws. aborcji. To wywołuje sprzeciw w partii.

Jak donosi RMF FM, już co najmniej 20 posłów ostro sprzeciwiło się takiemu skrętowi w lewo. Wielu kolejnych dodaje, że nie chcą, by PO stała się ugrupowaniem lewicowym.

Tylko w ciągu ostatniego weekendu doszło do wielu starć. Paweł Zalewski napisał na Twitterze, że jeżeli opozycja utożsami się z aborcją na życzenie, PiS wygra następne wybory. Podobnego zdania był Andrzej Halicki (PO), który dodał, że większość działaczy Platformy chce przywrócenia niedawnego kompromisu.

Zobacz także:  Żukowska: kobiety przed aborcją nie potrzebują psychologa

„To se nie vrati” – odpowiedziała Katarzyna Lubnauer i opowiedziała się za większym dostępem do aborcji na życzenie.  Z kolei Barbara Nowacka i Agnieszka Pomaska zaatakowały Halickiego pisząc, że „to beznadzieja i obłuda zgrywać Europejczyka w PE, gdy jest się za średniowieczem dla Polek w kraju” oraz zaapelowały, by „nie narzucać kobietom, co mogą, a czego nie”.

„Nie zgadzam się, by ktoś mówił do Andrzeja Halickiego, że ma spadać” – odezwała się wówczas Joanna Kluzik-Rostkowska (KO). Emocji jest więc wiele, a Małgorzata Kidawa-Błońska zapowiada, że to dopiero początek: PO rozważa nie tylko chęć przywrócenia trzeciej przesłanki do przerywania ciąży, ale nawet zaproponowanie nowej – czwartej.

„Zabijanie nienarodzonych dzieci sprzeczne z prawem”

Czy Platforma przejmie 15 posłów PiS? Może ich potrzebować, by przetrwać

Borys Budka mówił ostatnio, że szuka w PiS-ie „pięciu sprawiedliwych”, którzy przejdą na „jasną stronę mocy”. Jak obliczył, tyle głosów brakowało...

zobacz więcej

– To próba łamania prawa. Konstytucja chroni życie każdego człowieka. Ten zapis konstytucyjny został już na przestrzeni lat kilkukrotnie potwierdzony przez TK, w różnym składzie Trybunału. Jest więc oczywiste, że rozszerzanie aborcji i możliwości zabijania nienarodzonych dzieci będzie sprzeczne z prawem – mówi portalowi tvp.info Piotr Uściński, jeden z autorów wniosku do TK o zbadanie, czy tzw. aborcja eugeniczna jest zgodna z polskim prawem.

Poseł PiS zaznacza, że Platforma „na swoje sztandary często brała konstytucję, więc teraz powinna okazać szacunek zapisom tego dokumentu”.

Znam w PO wielu polityków, o których wiem, że są za ochroną życia. Do tej pory ciężko im było, ale często siedzieli dość cicho. Myślę jednak, że w takiej sytuacji przestaną milczeć i w obliczu propozycji zabijania dzieci nienarodzonych zabiorą głos – mówi.

Zobacz także:  Aborcja nie jest prawem człowieka. Bez względu na naciski lewicowców

Piotr Uściński zaznacza, że nie życzy Platformie źle, więc chciałby, żeby „otrząsnęła się w temacie ochrony życia”.

– Za dwa dni środa popielcowa, więc może posypią głowy popiołem. Oczekiwałbym nieco więcej pokory wobec ochrony życia. Platforma próbowała być partią centroprawicową. Jeśli chce nią pozostać, musi szanować życie ludzkie. Jeśli tego nie zrobi, jeszcze bardziej skręci w lewo. Wielu członków partii może tego nie wytrzymać – podkreśla.

Aborcja. „Trudno znaleźć spójność między Poncyljuszem a Nowacką”

Posłowie chcą zakazu aborcji eugenicznej. Lewica żąda ujawnienia nazwisk

Już 22 października Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem ws. aborcji eugenicznej. Posłanki Lewicy złożyły właśnie wniosek o ujawnienie...

zobacz więcej

Polityk chciałby, aby skrzydło konserwatywne w PO walczyło o swoje. Ma nadzieję, że w każdym ugrupowaniu będą zwolennicy życia, którzy powstrzymają swoje partie przed radykalnymi lewicowymi postulatami.

– Ja chciałbym, aby w PO konserwatyści zostali, ale nie wróżę im dobrze. Wygląda na to, że ten twór się posypie. Trudno znaleźć spójność między Pawłem Poncyljuszem a Barbarą Nowacką – zaznacza.

Na koniec Uściński podkreśla, że część Platformy Obywatelskiej wybrała sobie trudny moment na walkę ws. liberalizacji aborcji.

– Mamy początek Wielkiego Postu. Przecież część posłów PO przyznaje się do wiary katolickiej. Myślę, że gdy w środę pójdą do kościołów posypać głowy popiołem, jakieś otrzeźwienie do nich przyjdzie – ocenia.

Zobacz także:  Liderzy PO o swoich planach: Legalna aborcja do 12. tygodnia

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej