
Wśród osób zaszczepionych w Izraelu na COVID-19 preparatem firmy Pfizer liczba zachorowań spadła o 94 proc. we wszystkich grupach wiekowych – wynika z badania firmy świadczącej usługi zdrowotne Clalit, o którym informuje dziennik „Haarec”.
5 proc. chorujących może mieć brytyjską odmianę koronawirusa – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na pierwsze badania przeprowadzone na...
zobacz więcej
KORONAWIRUS – RAPORT
W badaniach Clalit przeanalizowano dane 1,2 mln osób objętych opieką tej firmy, w tym 600 tys. osób, które otrzymały szczepionkę Pfizera i 600 tys. ludzi niezaszczepionych.
W grupie szczepionych liczba zachorowań na COVID-19, którym towarzyszą symptomy, spadła o 94 proc., a liczba przypadków choroby o ciężkim przebiegu – o 92 proc. W grupie tej było 170 tys. osób powyżej 60. roku życia i 430 tys. osób w wieku od 16 do 59 lat.
Zobacz także: Ile dawek szczepionki dla osób po COVID-19? Głos zabrał minister
Badanie wykazało, że szczepionki są równie skuteczne w przypadku osób powyżej 70. roku życia, jak i ludzi młodszych; testy kliniczne Pfizera nie mogły tego wykazać, ponieważ uczestniczyło w nich zbyt mało osób z tej grupy wiekowej.
Sprzedawca samochodów z Turcji po kradzieży pieniędzy należących do jego szefa postanowił pozbawić go życia. Mężczyzna miał dodać do napoju – który...
zobacz więcej
Wyniki badania dowodzą, że szczepienia bardzo skutecznie zapobiegają ciężkiemu przebiegowi choroby, czego też nie udało się ustalić w testach klinicznych, bo grupa osób, u których pojawił się COVID-19 o ciężkim przebiegu, była za mała.
Izrael zyskał sławę globalnego lidera szczepień przeciw COVID-19, ponieważ bardzo szybko przeprowadza kampanię szczepień, między innymi dlatego, że izraelski powszechny system opieki zdrowotnej – według wielu rankingów znajdujący się w światowej czołówce – wymaga, by każdy mieszkaniec kraju należał do kasy chorych.