RAPORT

Wojna na Ukrainie

Po szczepieniach w Izraelu spadek liczby zachorowań na COVID-19 o 94 proc.

Szczepienia skutecznie zapobiegają ciężkiemu przebiegowi COVID-19 (fot. Mostafa Alkharouf/Anadolu Agency via Getty Images)
Szczepienia skutecznie zapobiegają ciężkiemu przebiegowi COVID-19 (fot. Mostafa Alkharouf/Anadolu Agency via Getty Images)

Wśród osób zaszczepionych w Izraelu na COVID-19 preparatem firmy Pfizer liczba zachorowań spadła o 94 proc. we wszystkich grupach wiekowych – wynika z badania firmy świadczącej usługi zdrowotne Clalit, o którym informuje dziennik „Haarec”.

5 proc. chorujących może mieć brytyjską odmianę koronawirusa

5 proc. chorujących może mieć brytyjską odmianę koronawirusa – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, powołując się na pierwsze badania przeprowadzone na...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W badaniach Clalit przeanalizowano dane 1,2 mln osób objętych opieką tej firmy, w tym 600 tys. osób, które otrzymały szczepionkę Pfizera i 600 tys. ludzi niezaszczepionych.

W grupie szczepionych liczba zachorowań na COVID-19, którym towarzyszą symptomy, spadła o 94 proc., a liczba przypadków choroby o ciężkim przebiegu – o 92 proc. W grupie tej było 170 tys. osób powyżej 60. roku życia i 430 tys. osób w wieku od 16 do 59 lat.

Zobacz także: Ile dawek szczepionki dla osób po COVID-19? Głos zabrał minister 

Badanie wykazało, że szczepionki są równie skuteczne w przypadku osób powyżej 70. roku życia, jak i ludzi młodszych; testy kliniczne Pfizera nie mogły tego wykazać, ponieważ uczestniczyło w nich zbyt mało osób z tej grupy wiekowej.

Chciał zabić szefa śliną chorego na COVID-19. Wydał na nią równowartość 250 zł

Sprzedawca samochodów z Turcji po kradzieży pieniędzy należących do jego szefa postanowił pozbawić go życia. Mężczyzna miał dodać do napoju – który...

zobacz więcej

Wyniki badania dowodzą, że szczepienia bardzo skutecznie zapobiegają ciężkiemu przebiegowi choroby, czego też nie udało się ustalić w testach klinicznych, bo grupa osób, u których pojawił się COVID-19 o ciężkim przebiegu, była za mała.

Izrael zyskał sławę globalnego lidera szczepień przeciw COVID-19, ponieważ bardzo szybko przeprowadza kampanię szczepień, między innymi dlatego, że izraelski powszechny system opieki zdrowotnej – według wielu rankingów znajdujący się w światowej czołówce – wymaga, by każdy mieszkaniec kraju należał do kasy chorych.

Błyskawiczne tempo


Szybka realizacja programu szczepień w Izraelu jest też możliwa dzięki wyjątkowej umowie z producentem preparatu, amerykańską firmą Pfizer. Koncern zgodził się na szybkie dostarczanie większej liczby dawek w zamian za częściowy dostęp do obszernej bazy danych prowadzonej przez kasy chorych. To jednak wciąż wzbudza w Izraelu obawy o bezpieczeństwo informacji na temat obywateli i możliwość ich powtórnej identyfikacji.

Zobacz także: Sposób na szybsze dostarczanie szczepionek? Moderna apeluje do instytucji na całym świecie 

Według epidemiologów Izrael może być w stanie zaszczepić 95 proc. osób z grup ryzyka do marca, co mogłoby pozwolić na powrót do życia sprzed pandemii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej