RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Skandal w Nowym Jorku. Władze ukrywały liczbę zgonów?

O tuszowanie rozmiarów epidemii oskarżany jest departament zdrowia (fot. PAP/EPA)
O tuszowanie rozmiarów epidemii oskarżany jest departament zdrowia (fot. PAP/EPA)

Najnowsze

Popularne

Nawet o 50 proc. zaniżono liczbę zgonów z powodu COVID-19 w domach seniora w Nowym Jorku – poinformowała prokurator generalna stanu Letitia James. O tuszowanie rozmiarów epidemii oskarżany jest departament zdrowia. Republikańscy politycy z Nowego Jorku wzywają gubernatora Andrew Cuomo do ustąpienia.

Nowy Jork: Policja zatrzymała nożownika grasującego w metrze

Policja podała, że zatrzymano nożownika, który dokonał w ciągu kilku godzin zaatakował cztery osoby w pociągach i na stacjach nowojorskiego metra....

zobacz więcej

Prokuratura wszczęła dochodzenie na wiosnę minionego roku w następstwie sygnałów, że rezydenci domów seniora z pozytywnym wynikiem testu na obecność COVID-19 nie byli izolowani od osób zdrowych. Ponieważ także personelu nie poddawano odpowiednim badaniom, chorym pracownikom nakazywano kontynuowanie opieki nad rezydentami, a w przypadku odmowy grożono im działaniami odwetowymi lub zwolnieniem.

– Pandemia i nasze dochodzenia trwają. Konieczne jest wyjaśnienie, dlaczego w aż tak alarmującej mierze dotykało to pensjonariuszy domów opieki w Nowym Jorku – stwierdziła cytowana przez NBC News James w nawiązaniu do raportu jej biura.

Gubernator Nowego Jorku na celowniku

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo był często chwalony za sposób prowadzenia batalii z pandemią. Poddany został jednak zarazem krytyce, że dopiero w maju zmienił przepisy stanowe wymagające wcześniej, aby instytucje opieki długoterminowej przyjmowały z przepełnionych szpitali wracających do zdrowia pacjentów, którzy wciąż mogli mieć pozytywny wynik testu na obecność COVID-19.

USA otwierają się na falę imigrantów z południa

Stany Zjednoczone zaczną przyjmować imigrantów, którzy ubiegali się o azyl pod rządami Trumpa, ale zostali zmuszeni do pozostania w Meksyku w...

zobacz więcej

Odpowiedź burmistrza Nowego Jorku

Pod koniec stycznia skomentował raport James burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio.

– Musimy poznać całą prawdę i upewnić się, że to się nigdy więcej nie powtórzy. Musimy być też szczerzy w odniesieniu do przedstawianych statystyk – stwierdził burmistrz.

Cuomo, de Blasio i James są Demokratami. Republikańscy politycy z Nowego Jorku nazwali sprawę skandalem. Wzywali do rezygnacji z urzędu Cuomo oraz komisarza zdrowia stanu Nowy Jork Howarda Zuckera.

– To jest teraz coś więcej niż skandal w domach seniorów; to skandal korupcyjny na masową skalę i skandal z tuszowaniem działań władz stanu Nowy Jork na najwyższym szczeblu, łącznie z gubernatorem, sekretarzem gubernatora, komisarzem ds. zdrowia stanu Nowy Jork i personelem gubernatora – zarzucała w swym oświadczeniu republikańska członkini Izby Reprezentantów USA Elise Stefanik.

Czytaj więcej: Gubernator Nowego Jorku otwiera stadiony i hale sportowe dla kibiców

W odpowiedzi na raport prokurator James, Zucker przekonywał, że nie doszło do zaniżenia danych (ze strony władz stanowych). Krytykował kierownictwo domów seniora.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej