RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zieleń Morawieckiego, poślizg Trzaskowskiego, kłopoty Gowina

Rafał Trzaskowski nie będzie już kandydatem na prezydenta. Z opozycją miał, wiosną 2020 r., rozmawiać Jarosław Gowin (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik; Adam Warżawa)
Rafał Trzaskowski nie będzie już kandydatem na prezydenta. Z opozycją miał, wiosną 2020 r., rozmawiać Jarosław Gowin (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik; Adam Warżawa)

Zaczęło się od śniegu w Warszawie, potem były czarne ekrany prywatnych stacji telewizyjnych, na koniec wulgarne protesty. W tle spory personalne w Porozumieniu i kłótnie wśród opozycji. A najważniejsze są zielone wskaźniki kredytowe Polski rządzonej przez Prawo i Sprawiedliwość.

Fake newsy nt. Krystyny Pawłowicz. Prym wiodą politycy opozycji

Niektórzy dziennikarze i politycy opozycji rozpowszechniają nieprawdziwe informacje na temat sędzi TK Krystyny Pawłowicz. Chodzi o fałszywe...

zobacz więcej

Niedziela. Niewidzialny pożar i niewidzialne sukcesy opozycji


Marokański dziennik francuskojęzyczny „Le Matin” opublikował artykuł prezydenta Andrzeja Dudy prezentujący Europę Środkową jako „wspólnotę sukcesu i aspiracji”. To element projektu „Opowiadamy Polskę światu: Dekada Europy Centralnej”. „Trzy dekady, które minęły od upadku komunizmu, od przełomu w naszym regionie zainicjowanego przez polski ruch» Solidarność «, to opowieść o wielkim sukcesie gospodarczym, awansie społecznym i cywilizacyjnym, jaki rzadko kiedy dokonał się w dziejach świata w tak krótkim czasie” – napisał prezydent Andrzej Duda.

A w Polsce opozycja i związane z nią media kreują zamieszanie wokół sędzi TK prof. Krystyny Pawłowicz. Chodzi o fałszywe doniesienia, że sędzia Pawłowicz przebywa w ośrodku spa oraz że doszło do pożaru hotelu, w którym się znajdowała. Nieprawdziwe informacje podali m.in. lider PO Borys Budka, redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk oraz poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek. – Mocno podkreślam, że przebywałam w hotelu Malinowy Zdrój na pobycie leczniczym – oświadczyła sędzia Trybunału Konstytucyjnego Krystyna Pawłowicz. Dodała, że hotel działa legalnie i nie doszło w nim do pożaru, choć taką informację podały lokalne media.

Czy rzekomy pożar w hotelu i zamieszanie wokół prof. Pawłowicz ma odwrócić uwagę od nieudanej sobotniej konwencji Trzaskowskiego i Budki? - Konwencja PO, na której zaprezentowano pomysł „Koalicji 276”, została przygotowania pośpiesznie i nieprofesjonalnie, bez porozumienia z potencjalnymi koalicjantami i bez akcji w mediach społecznościowych - oceniła posłanka PiS, członkini Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka. Plan likwidacji TVP Info i zniesienia abonamentu RTV Lichocka uznała za „pokazanie się PO jako ugrupowania całkowicie niedemokratycznego, o ciągotach autorytarnych”. Tymczasem w programie TVP Info „Strefa Starcia” reprezentantka PO Renata Niewitecka usiłowała robić dobrą minę do złej gry, dowodząc, że Borys Budka dobrze sprawuje się jako lider partii: – Przejawia się to tym, że struktury się powiększają. Przejawią się tym, że wystąpił na konwencji i powiedział o tym, że chcemy praworządnego państwa, nie partyjnego, że chcemy demokratycznego państwa. To jest sukces, to jest ogromny sukces – przekonywała radna Niewitecka. Jest to rzeczywiście „sukces”, sowicie przez nas wszystkich finansowany w postaci subwencji dla PO. Skoro mówienie jest dla Budki sukcesem, to faktycznie można gratulować.

Poniedziałek. Poślizg Trzaskowskiego


W partii Porozumienie trwa spór o interpretację przepisów i o to, czy Jarosław Gowin wciąż jest jej szefem. W wyniku konfliktu zdecydowano o usunięciu kilku osób z ugrupowania, zaś Jarosław Gowin zawiesił swoją decyzję o tym, czy pojawi się na najbliższym posiedzeniu Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy. Pod adresem wicepremiera Gowina padają poważne oskarżenia, że wiosną ubiegłego roku prowadził negocjacje w sprawie rozłamu w koalicji rządzącej. Szymon Hołownia potwierdził, że scenariusz przejścia Gowina na stronę opozycji i wspólnego przejęcia władzy był bliski zrealizowania. – Tylko niektórzy nasi koledzy z tzw. opozycji musieli zabłysnąć – komentuje Hołownia.

Bortniczuk: Gowin omawiał z opozycją „obalenie rządu ZP w trzech krokach”

Jarosław Gowin lub jego współpracownicy wiosną ubiegłego roku omawiali plan „obalenia rządu Zjednoczonej Prawicy” – twierdzi poseł Porozumienia,...

zobacz więcej

– Jarosław Gowin lub jego współpracownicy wiosną ubiegłego roku omawiali plan „obalenia rządu Zjednoczonej Prawicy” – twierdzi poseł Porozumienia, Kamil Bortniczuk. Rzecznik Porozumienia poseł Magdalena Sroka uważa, że „nie ma możliwości, żeby stworzyć jakąkolwiek inną większość niż obecna”: – Ktoś, kto opowiada takie bzdury wpisuje się w styl prowadzenia polityki, który zupełnie mi nie odpowiada. Dla mnie jako rzecznika Porozumienia Jarosław Gowin byłby bardzo dobrym premierem. Nie ma jednak w tej chwili mowy, żeby rozbijać Zjednoczoną Prawicę – powiedziała tvp.info Magdalena Sroka. Sformułowanie „w tej chwili” w tej wypowiedzi brzmi jednak niepokojąco.

Tymczasem w całej Polsce sypie śnieg, który szczególnie obficie spadł w stolicy. Dwumilionowe miasto stanęło w potwornych korkach, nie dało się chodzić po zasypanych ulicach, autobusy miejskie miały problemy na oblodzonej jezdni. Na posterunku – czyli Twitterze – jest na szczęście prezydent Rafał Trzaskowski, który uspokaja: „Na ulice wysłaliśmy we wczesnych godzinach rannych posypywarki”. I ku pokrzepieniu serc i rozgrzaniu zmarzniętych dłoni pokazał zdjęcie z marca 2020 r. Widocznie miał problem z aktualnym widokiem posypywarki stołecznej.

Trzaskowski, który niedawno jeszcze starał się o najwyższy urząd w państwie, teraz określił swój próg możliwości: – Wszystko na to wskazuje, że będę kandydował ponownie na prezydenta Warszawy – oznajmił wiceszef Platformy Obywatelskiej. To chyba koniec nadziei Trzaskowskiego na zdobycie władzy w kraju. A i w Warszawie może być trudno, jeśli jeszcze popada śnieg.

Wtorek. Polska na zielono

Kolejnego dnia w Radio ZET Rafał Trzaskowski mówił rzeczy absurdalne, że „czyste powietrze truje nas i jest odpowiedzialne za mnóstwo zgonów w Polsce”, że Platforma „dba o rzeki”, a informacje o katastrofie ekologicznej po awarii w „Czajce” to propaganda TVP Info. Stąd prosty wniosek, że jeśli TVP Info nie będzie, to Polacy nie będą mieli się już skąd dowiedzieć o kolejnych katastrofalnych zaniedbaniach w stolicy. Paweł Kukiz nie ma wątpliwości co do nowego projektu Platformy Obywatelskiej, który w sobotę ogłosili Budka i Trzaskowski. – Nie ma w tym żadnej ideowości. Chcą odsunąć PiS od władzy i zagarnąć stanowiska w spółkach Skarbu Państwa – powiedział lider Kukiz’15.

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur 2021 r. Decyzje rządu [WIDEO]

Za kilka tygodni zaprezentujemy plan odrodzenia gospodarczego po pandemii – Nowy Polski Ład – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz...

zobacz więcej

Dobre wiadomości dla rencistów i emerytów, a także całej gospodarki. – Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2021 roku wyniesie 4,24 proc. – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Zakład Ubezpieczeń Społecznych waloryzuje emerytury i renty 1 marca. Emerytury wzrosną o co najmniej 50 zł. – W Polsce w porównaniu do innych państw europejskich i na świecie mamy jedną z najpłytszych recesji (…) Ta tabelka z Komisji Europejskiej niech wszystkim rzeczywiście zapadnie w pamięć – mówił z dumą premier Morawiecki. „Monitor stabilności zadłużenia 2020” przygotowany przez KE, pokazuje, że polityka gospodarcza ostatnich lat doprowadziła do sytuacji, w której nasz kraj jako jedyny w całej UE jest całkowicie „na zielono”, jeśli chodzi o wskaźniki stabilności, wiarygodności i niskiego stanu ryzyka finansów publicznych.

Prezydenci państw Polski, Czech, Węgier i Słowacji odsłonili w Juracie tablicę pamiątkową z okazji 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej podczas szczytu liderów V4. – Rozmawialiśmy o problemach dotyczących dostaw szczepionek, o programach szczepienia i ich zaawansowaniu, a także o bezpieczeństwie energetycznym oraz ochronie klimatu – relacjonował prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej. – To „wspólnota losu i wspólnota aspiracji”, dlatego możemy tak na siebie liczyć – komentował w TVP Info sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, cytując słowa prezydenta Dudy. Prof. Szczerski przypomniał, że jeszcze kilka lat temu Grupa Wyszehradzka była w kryzysie, gdy „Platforma Obywatelska próbowała dokleić się do Niemiec i tak budować swoją politykę europejską”, uznając region za „bezwartościowy”.

Środa. Protest przeciwpodatkowy


To nie był taki zły dzień. Rekordową widownię tego dnia miały programy TVP, także główne wydanie Wiadomości. Kilka stacji telewizyjnych i portali włączyło się w protest przeciwko nowemu podatkowi medialnemu, którego nie chcą płacić. Szkoda tylko, że udawali, że chodzi o ograniczenia w wolności słowa. Tymczasem projektowany podatek w żaden sposób na wolność słowa nie wpływa.

Andrzej Duda o proteście mediów: Nie o wolność słowa tutaj chodzi, tylko o pieniądze [WIDEO]

Słyszę wiele głosów, jak to narusza wolność słowa. Chwileczkę, chwileczkę – to nie o wolność słowa tutaj chodzi, tylko o pieniądze – mówi prezydent...

zobacz więcej

– Te środki mają być przeznaczone na zdrowie oraz na fundusz ochrony zabytków, to oplata solidarnościowa, która obowiązuje w wielu krajach UE – tłumaczył w programie „#Jedziemy” rzecznik rządu Piotr Müller . Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel stwierdził, że każdy „gracz rynkowy może oczywiście zabierać głos w sprawach regulacji, które go dotyczą”, ale podkreślił, że wiele telewizji, portali czy gazet nie informuje dziś, że zamierzenie rządu jest takie, by część zysków z reklam trafiała w przyszłości m.in. do NFZ i na walkę z epidemią.

Razem z zagranicznymi koncernami medialnymi protestowała Platforma Obywatelska, która wzywa rządzących, by „zaprzestali ataku na niezależne media w Polsce”. W środę Zarząd Krajowy PO wydał oświadczenie, w którym skrytykował pomysł nowego podatku solidarnościowego od emitowanych przez media reklam. Mimo, że podobne przepisy funkcjonują także w innych państwach UE, politycy Platformy mówią o „osłabianiu demokracji i podważaniu wolności słowa”. Swoją opinię w sprawie podatku przedstawił także prezydent Andrzej Duda: - Słyszę wiele głosów, jak to narusza wolność słowa. Chwileczkę, chwileczkę – to nie o wolność słowa tutaj chodzi, tylko o pieniądze – mówił prezydent Andrzej Duda w programie „Gość Wiadomości”. Prezydent powiedział także, że wolności słowa w Polsce nie brakuje i „jest większa niż przed 2015 rokiem, kiedy ABW wchodziła do redakcji tygodnika »Wprost«”.

Tymczasem – co za niespodzianka! Szefowa KE chwali Polskę: „W pierwszym zdaniu dzisiejszego przemówienia przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wskazała Polskę jako przykład państwa, które najlepiej radzi sobie z procesem szczepień obywateli w całej UE” – zwrócił uwagę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk we wpisie w mediach społecznościowych.

Czwartek. Orędzie zamiast meczu


Dyskusja nad podatkiem od reklam trwa dalej. – Rozmawiamy tylko o tym, żeby media i giganci technologiczni partycypowali, tak jak obywatele polscy, na przykład w utrzymaniu polskich zabytków. Nikt nie zamierza cenzurować mediów, to fake news – komentował minister Adam Andruszkiewicz w programie „#Jedziemy”. – Żadne konkretne propozycje w tej sprawie nie zostały jeszcze przyjęte, a konsultacje wciąż trwają. Podmioty rynkowe wciąż mogą zgłaszać własne uwagi i propozycje – wyjaśniła w rozmowie z portalem tvp.info rzeczniczka prasowa ministra finansów Iwona Prószyńska. Dodała, że rozwiązania podobne do tych zaproponowanych przez rząd zostały już przyjęte w wielu krajach Europy – m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Belgii i Grecji.

Orędzie Grodzkiego. „Trzeba napuścić internetu do wanny, bo go nie będzie ” [WIDEO]

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w orędziu porównał podatek od wpływów reklamowych od wielkich korporacji do stanu wojennego i straszył wyłączeniem...

zobacz więcej

„Zapowiedź wprowadzenia podatku od reklam nie ma nic wspólnego z ograniczaniem wolności słowa, a protest największych koncernów medialnych jest motywowany wyłącznie względami finansowymi” – stwierdził przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Innego zdania jest prof. Tomasz Grodzki. Marszałek Senatu wygłosił specjalne orędzie w telewizji, którą sam chce zlikwidować: – Nie chodzi o pieniądze. Stawką jest wolność, stawką jest prawda – oświadczył i zrównał wczorajszy protest niektórych mediów z wprowadzaniem stanu wojennego. – 13 grudnia 1981 r. złowieszczy mrok stanu wojennego też zaczął się od braku „Teleranka” i wyłączonych telefonów – mówił Grodzki, który nie zauważył, że w przeciwieństwie do tamtych czasów, wiele stacji nadal nadawało swój normalny program. Wystarczyło skorzystać z pilota, którego bez wahania użyli widzowie, jak tylko zobaczyli marszałka Senatu zamiast meczu z Robertem Lewandowskim.

Nie widać końca konfliktu w Porozumieniu, a kwestia podatku od reklam jeszcze bardziej W sprawie wolności mediów trzeba paktować nawet z diabłem – stwierdził szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, który w wywiadzie dla Wirtualnej Polski polityk przyznał, że przeprowadzono już wstępne rozmowy z Jarosławem Gowinem.

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do kontrowersyjnej wypowiedzi prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera broniącego Nord Stream 2, który ma być swojego rodzaju „rekompensatą” za straty wojenne: - Nord Stream 2 nie jest rekompensatą; to krok za plecami Europy, antyunijny projekt, który może wkrótce służyć agresywnej polityce Rosji – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu napisał na Twitterze, że w jednej kwestii zgadza się z prezydentem Niemiec: „Powojenne długi nie zostały spłacone”. Polscy dyplomaci uznali wypowiedź prezydenta Niemiec za otwarcie dyskusji o reparacjach wojennych dla naszego kraju.

Piątek. Brak porozumienia w Porozumieniu, uwodzenie Hołowni


W nowym badaniu pracowni Pollster dla „Super Expressu” w rankingu kandydatów opozycji na urząd prezydenta znalazł się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Jak widać o zbawcy opozycji, byłym premierze Donaldzie Tusku wyborcy już zapomnieli. Koalicja Obywatelska trzeszczy, konflikty spowodowała sobotnia konferencja liderów Platformy. Ostatecznie jeszcze politycy PO i Nowoczesnej zadeklarowali współpracę. Podobno mało jednak brakowało, by do Szymona Hołowni odeszła Paulina Hennig–Kloska. „Podejrzanym” o uwiedzenie przez Hołownię jest także poseł Tomasz Zimoch, póki co jeszcze pozostający w szeregach koalicji. Ale czy ten związek przetrwa?

„Fakt” pisze o marnowaniu szczepionek. Dworczyk odpowiada

„Stop fake news” – napisał na Twitterze Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień przeciw koronawirusowi. Polityk...

zobacz więcej

Media związane z opozycją już nie wyświetlają „czarnych ekranów”, ale za to powielają nieprawdę. „Stop fake news” – napisał na Twitterze Michał Dworczyk. Polityk odniósł się do publikacji o tym, że w Polsce marnowanych jest wiele szczepionek. „Mamy jeden z najniższych wskaźników utylizacji szczepionek na świecie” – podkreślił.

Serialu „nieporozumienia w Porozumieniu” ciąg dalszy. Władze partii zawiesiły w prawach ośmiu członków partii, między innymi Jacka Żalka, Zbigniewa Gryglasa i Michała Cieślaka. Pojawiły się również wnioski o wyrzucenie ich z ugrupowania. - Jarosław Gowin zamienia tę sytuację w kabaret. Nie ma żadnych uprawnień do zwoływania ciał statutowych, tym bardziej nie ma uprawnień do wyrzucania kogokolwiek. Apeluję do byłego prezesa Jarosław Gowina, żeby się uspokoił, bo najwyraźniej wpadł w jakąś furię i wycina ludzi na oślep. Nie ma takich uprawnień, szkodzi naszej partii – mówił PAP Adam Bielan.

Sobota. Przesłanka Kidawy-Błońskiej


Platforma Obywatelska od tygodni unika jednoznacznych deklaracji w sprawie aborcji. Nad określeniem stanowiska partii pracuje specjalny zespół, którym kieruje Małgorzata Kidawa-Błońska. Wicemarszałek Sejmu w radiowym wywiadzie stwierdziła, że należy przywrócić dotychczasowe przesłanki dopuszczające aborcje. Jak dodała, opracowywana jest także „czwarta przesłanka”. Na razie nie wiadomo jednak dokładnie o co chodzi, jak zresztą zazwyczaj, kiedy Kidawa-Błońska coś próbuje wytłumaczyć. Plakaty z nienarodzonymi dziećmi odstręczają partnera Roberta Biedronia, posła Krzysztofa Śmiszka. „Po napisaniu kilku słów na tych paskudnych billboardach, okazują się nie być takimi złymi – napisał na Twitterze poseł Lewicy. Odniósł się w ten sposób do zdjęcia billboardu z dzieckiem w łonie matki oraz napisami „jestem” i „ufam”. Na billboardzie, którego zdjęcie udostępnił polityk, dopisane są słowa „LGBT” oraz „że mnie zaakceptujesz”. Z wpisu wynika więc, że jeśli nienarodzone dziecko będzie nie będzie należeć do osób nieheteroseksualnych, dla Śmiszka jest paskudne. Można tylko współczuć.

-> Przeczytaj także: „Stara kur*o”, „liżesz du*ę Kaczyńskiemu”. Protest #Mediabezwyboru przed TVP

Podobnie jak kobietom, które weźmie w opiekę Lewica. Posłanka SLD Anna Maria Żukowska jest przeciwna pomysłowi obowiązkowej konsultacji z psychologiem przed dokonaniem aborcji. Jej zdaniem taki pomysł „robi z kobiety osobę niesamodzielną” oraz „doprowadziłby do przewlekania procedury, aż nie będzie można wykonać aborcji”.

A z okazji walentynek w sobotę miłość do współobywateli postanowili okazać zwolennicy opozycji. „Stara ku**o”, „jesteście za***nym g**nem i niczym, poza tym”, „po jaką ku**ę jesteście?” – to tylko część wulgarnych słów, które skierowała w stronę policjantów uczestniczka protestu zorganizowanego przed siedzibą TVP. Kobieta ubliżająca funkcjonariuszom to znana z proaborcyjnych protestów „Babcia Kasia” – stały gość mediów wspierających opozycję. Tylko współczuć widzom.

źródło:
Zobacz więcej