RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gdzie można znaleźć relikwie św. Walentego? Jasnogórscy paulini przypominają

Relikwie św. Walentego przechowywane są m.in. w Chełmnie (fot. Shutterstock/wavebreakmedia)
Relikwie św. Walentego przechowywane są m.in. w Chełmnie (fot. Shutterstock/wavebreakmedia)

Relikwie patrona zakochanych, św. Walentego, znajdują się m.in. na Jasnej Górze – przypomnieli w niedzielę jasnogórscy paulini. W bocznej kaplicy bazyliki, wśród wielu innych gromadzonych tam relikwii, znajduje się m.in. fragment ręki świętego.

Pierwszy w Polsce pokaz prac Banksy'ego

Wystawa „The Art of Banksy. Without Limits" w Centrum Praskim Koneser w Warszawie. Prace wyjątkowego artysty w Polsce można podziwiać po raz...

zobacz więcej

Obchodzona 14 lutego rocznica śmierci św. Walentego przyjęła się jako święto zakochanych na całym świecie. W Polsce święty Walenty, zanim stał się patronem zakochanych, przez stulecia był przede wszystkim patronem ludzi cierpiących na epilepsję i choroby nerwowe.

Relikwie św. Walentego przechowywane są m.in. od średniowiecza w Chełmnie (Kujawsko-Pomorskie), w tamtejszej farze pw. Najświętszej Marii Panny, a także - jak przypomnieli w niedzielę po południu jasnogórscy paulini – w Częstochowie, w utworzonej w XVII w. Kaplicy Świętych Relikwii.

„Obraz św. Walentego i fragment jego ręki (...) błogosławiącej prawdziwą i czystą miłość, są w bocznej kaplicy bazyliki” – dodali. Fragment ręki świętego umieszczono w relikwiarzu w kształcie przedramienia , wykonanym ze srebrnej blachy. W 2006 r. jasnogórscy zakonnicy udostępnili część tej relikwii parafii pod wezwaniem św. Walentego w podczęstochowskich Konopiskach. W archidiecezji katowickiej jedyny kościół pod wezwaniem tego świętego znajduje się w Bieruniu; św. Walenty jest też patronem tego 20-tysięcznego miasta.

Śluby tylko w Bieruniu


Kościółek św. Walentego w Bieruniu jest popularny w okolicy; co roku w uroczystości odpustowe odwiedzają go tłumy osób. To w nim, a nie w parafialnym kościele św. Bartłomieja, odbywa się większość ślubów parafian; zdarza się, że sakrament małżeństwa w kościele pod wezwaniem św. Walentego chcą zawrzeć też osoby spoza Bierunia. 

Zobacz także: Zakochani mają swojego patrona już od 500 lat
 

źródło:

Zobacz więcej