RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czechy: Nagłe przedłużenie stanu wyjątkowego. Dziś miał się skończyć

Stan wyjątkowy, wielokrotnie przedłużany, trwa w Czechach od 6 października (fot. Tomas Tkacik/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Stan wyjątkowy, wielokrotnie przedłużany, trwa w Czechach od 6 października (fot. Tomas Tkacik/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Rząd Czech na wniosek hetmanów (marszałków) wszystkich województw wprowadzi od północy z 14 na 15 lutego kolejny stan wyjątkowy, który ma potrwać do końca miesiąca. Faktycznie nastąpi więc przedłużenie stanu wyjątkowego trwającego już w Czechach od października.

Jak poinformował hetman woj. morawsko-śląskiego Ivo Vondrak, szefowie wszystkich samorządów wojewódzkich w Republice Czeskiej zgodzili się co do tego, że należy poprosić rząd o ogłoszenie kolejnego stanu wyjątkowego.

„Jest to w tej chwili jedyny sposób na poradzenie sobie z sytuacją kryzysową w kraju” – ocenił Vondrak.

Koronawirus w Czechach. Problemy z rejestracją Polaków na szczepienia

Część Polaków mieszkających w Czechach nie może zarejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19. Nie pozwala na to internetowy system...

zobacz więcej

Gabinet Andreja Babiša w niedzielę po południu – na kilka godzin przed końcem „starego” stanu wyjątkowego – zdecydował się przychylić do prośby hetmanów. Potwierdził to na konferencji prasowej wicepremier Jan Hamáček.

Część prawników konstytucyjnych ma jednak wątpliwości co do legalności tego posunięcia. 12 lutego Izba Poselska parlamentu nie wyraziła zgody na dalsze przedłużenie (do 16 marca) stanu wyjątkowego który – już wielokrotnie przedłużany – obowiązuje od 6 października do, ostatecznie, 14 lutego. Rząd na wniosek hetmanów postanowił więc nie przedłużać już obowiązującego stanu wyjątkowego, lecz wprowadzić nowy, który rozpocznie się w tej samej chwili, gdy poprzedni przestanie obowiązywać. Za niekonstytucyjny uznał ten krok m.in. przewodniczący Senatu, Miloš Vystrčil.

Hetmani poprosili także rząd, by od 1 marca pozwolił na powrót dzieci do szkół a już od 15 lutego zniósł ograniczenia w czasie pracy urzędów (by zapobiec tworzeniu się kolejek). Również od marca miałoby się rozpocząć testowanie pracowników w zakładach pracy.

-> Przeczytaj także: „Podejdź tylko, to oberwiesz. Ostrzegałem” – szarpanina w czeskim parlamencie

źródło:
Zobacz więcej