RAPORT

Pogarda

PO pracuje nad rozszerzeniem aborcji. Kidawa-Błońska mówi o czwartej przesłance [WIDEO]

Małgorzata Kidawa-Błońska zabrała głos ws. aborcji (fot. Wiktor Szymanowicz/NurPhoto via Getty Images; PAP/Marcin Obara)
Małgorzata Kidawa-Błońska zabrała głos ws. aborcji (fot. Wiktor Szymanowicz/NurPhoto via Getty Images; PAP/Marcin Obara)

Najnowsze

Popularne

Platforma Obywatelska od tygodni unika jednoznacznych deklaracji w sprawie aborcji. Nad określeniem stanowiska partii pracuje specjalny zespół, którym kieruje Małgorzata Kidawa-Błońska. Wicemarszałek Sejmu w sobotę w radiowym wywiadzie stwierdziła, że należy przywrócić dotychczasowe przesłanki dopuszczające aborcje. Jak dodała, opracowywana jest także „czwarta przesłanka”. Jakiej sytuacji ma dotyczyć?

Platforma Obywatelska za aborcją na żądanie? Grupiński podpiera się św. Augustynem

Poseł Rafał Grupiński z Zarządu Krajowego PO ocenił, że Platforma jest na drodze do tego, by przyjąć stanowisko, zgodnie z którym aborcja powinna...

zobacz więcej

W kwestii samej aborcji wewnątrz Platformy Obywatelskiej trwają spory. Poseł Rafał Grupiński mówił w poniedziałek, że Platforma skłania się ku rozwiązaniu, by aborcja była dopuszczalna do 12. tygodnia ciąży po odbyciu wcześniej konsultacji z psychologiem.

Chcą pogodzić wszystkich w PO


Opcja taka nie podoba się konserwatywnej części posłów PO, którzy woleliby powrót do tzw. kompromisu aborcyjnego (zniósł go październikowy wyrok TK).

Zobacz także: Co zmieniło się w prawie aborcyjnym po wyroku TK?

Pytana w sobotę w Radiu ZET o prace nad stanowiskiem PO ws. aborcji, wicemarszałek Sejmu zapewniła, że wkrótce zostanie ono ogłoszone. – W Platformie są koleżanki i koledzy bardziej po lewej stronie i bardziej po prawej stronie. To musi być nasze wspólne stanowisko – powiedziała.

Kidawa-Błońska: Czwarta przesłanka aborcyjna


Jak zaznaczyła, w PO jest zgoda co do tego aby w Polsce rodziło się jak najwięcej dzieci, Polki muszą czuć się bezpiecznie i muszą mieć prawo wyboru. – Zgadzamy się co do tego, że te przesłanki, które były w tej poprzedniej umowie społecznej, muszą być znowu przywrócone do funkcjonowania w polskim prawie – dodała.

Małgorzata Kidawa-Błońska wyjaśniła, że rozważana jest „czwarta przesłanka, żeby kobieta miała prawo wyboru w trudnej sytuacji pod pewnymi warunkami”. – O tym dyskutujemy, jesteśmy bliscy porozumienia – zapewniła. Dopytywana, o jakich warunkach mowa, powiedziała, że chodzi o to, aby aborcja „to była samodzielna decyzja kobiety”.

Aborcja nie jest prawem człowieka. Bez względu na naciski lewicowców

Środowiska lobbujące za liberalizowaniem prawa aborcyjnego wzmacniają naciski na Polskę. Po wydaniu przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia w...

zobacz więcej

– Żeby decydując się na to, kobieta wiedziała, na co się decyduje. Żeby porozmawiała ze swoim lekarzem, z innym lekarzem. Żeby miała pełną wiedzę, czym to skutkuje dla niej. Żeby miała możliwość porozmawiania z psychologiem, bo chcielibyśmy, żeby to była decyzja tej kobiety, niewymuszona czasami przez rodzinę, przez najbliższych. Żeby wiedziała, że jeśli jest w trudnej sytuacji, to państwo jej pomoże – tłumaczyła.

Edukacja seksualna w Polsce


Innym ważnym obszarem, jak mówiła, jest „edukacja seksualna, której ciągle w Polsce nie mamy, dostęp do antykoncepcji, do antykoncepcji awaryjnej i dostęp do lekarza”.

Zapytana, czy to stanowisko będzie kompleksowym projektem ustawy Platformy Obywatelskiej, Kidawa-Błońska zaznaczyła, że to są założenia do ustawy. – W tym Sejmie – i to muszę powiedzieć twardo, nie oszukujmy się, nie oszukujmy kobiet – jedyna ustawa, jaka może się niestety pojawić i tego się bardzo boję, to ustawa, która z tych dwóch przesłanek, wyeliminuje jeszcze jedną – oceniła.

Zobacz także: Środa o Strajku Kobiet: Nie to, że zachęcam do podkładania bomb...

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej