RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Kto może zostać astronautą? ESA ogłasza rekrutację

Astronauci na ISS (fot. Shutterstock/Vadim Sadovski)
Astronauci na ISS (fot. Shutterstock/Vadim Sadovski)

Po raz pierwszy od ponad dekady Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) będzie szkolić nowych astronautów. Chętni będą mogli aplikować od 31 marca. ESA zachęca do startu osoby z różnych krajów członkowskich.

Naukowcy szukali czarnej dziury, znaleźli całą gromadę. Starych jak Wszechświat

Astronowie z Institut d’Astrophysique de Paris postanowili przyjrzeć się centrum gromady kulistej NGC 6397, gdzie spodziewali się znaleźć średnio...

zobacz więcej

ESA szykuje zmianę pokoleniową wśród swoich astronautów i będzie szukać nowych osób chętnych do eksploracji kosmosu. Nabór rozpocznie się 31 marca 2021 r. i potrwa do 28 maja 2021 r. Osoby chcące spróbować swoich sił w tym zawodzie będą mogły składać aplikacje poprzez stronę karier ESA Można na niej znaleźć także inne rekrutacje prowadzone aktualnie przez agencję kosmiczną.

Sześcioetapowa rekrutacja


Kandydatów na astronautów czekać będzie sześcioetapowy proces rekrutacji, który zakończy się w październiku 2022 r.

Agencja ESA zachęca do startu osoby z różnych krajów członkowskich. – Różnorodność w ESA powinna dotyczyć nie tylko pochodzenia, wieku, środowiska czy płci naszych astronautów, ale być może także niepełnosprawności fizycznej – dodaje David Parker, dyrektor ESA ds. eksploracji załogowej i robotycznej.

Chińska sonda już na orbicie Marsa. Pokonała niemal pół miliarda km

Chińska bezzałogowa sonda kosmiczna Tianwen-1 weszła na orbitę Marsa po niemal siedmiu miesiącach podróży z Ziemi – podała oficjalna chińska...

zobacz więcej

W 1998 roku kraje członkowskie ESA biorące udział w projekcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zdecydowały się połączyć swoje zespoły astronautów z istniejącym zespołem ESA i utworzono Europejski Korpus Astronautów. Ten proces integracji ukończono w 2002 roku.

Aktualnie korpus astronautów liczy siedmioro aktywnych członków z Danii, Niemiec, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii. Wybrano ich w maju 2009 roku po trwającym rok procesie rekrutacji. Szóstka astronautów ukończyła trening we wrześniu 2009 r., a siódmy formalnie dołączył do zespołu w lipcu 2015 r., kończąc treningi w 2018 r.

Zawód astronauty to jeden z najbardziej obleganych zawodów pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce. Na przykład do rozpoczętej w ubiegłym roku rekrutacji NASA zaaplikowało ponad 12 tysięcy osób.

Czytaj także: Spacer kosmiczny astronautów NASA [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej