RAPORT

Wojna na Ukrainie

Namalował „Boską komedię”. Dzieło ma niemal sto metrów [WIDEO]

Enrico Mazzone wykonał benedyktyńską pracę (fot. IG/Enrico Mazzone)
Enrico Mazzone wykonał benedyktyńską pracę (fot. IG/Enrico Mazzone)

Mierzy 97 metrów długości i 4 szerokości – to „Rubedo”, imponująca ilustracja do „Boskiej komedii” Dantego Alighieri. Stworzył ją włoski artysta Enrico Mazzone w hołdzie dla mistrza włoskiej literatury, którego 700. rocznica śmierci mija w tym roku.

Książki o Bondzie i tom autentycznego Jamesa Bonda z dedykacją dla Iana Fleminga

Księgarz z miasta Harrogate w brytyjskim hrabstwie North Yorkshire oferuje „kompletną kolekcję książek o Jamesie Bondzie z największą liczbą...

zobacz więcej

Prace rozpoczęły się w październiku 2015 roku, a zakończyły 28 stycznia tego roku. Turyńczyk dostał od papierni w Raumie w Finlandii ogromny rulon papieru. Leżąc na brzuchu stopniowo zapełniał go kropkami. Zużył kilka tysięcy ołówków, najpierw do wykonania szkiców na papierze formatu A3, a następnie przenosząc pomysły na rulon.

Do stycznia ubiegłego roku Mazzone skończył rozdziały piekło i czyściec, które zajęły 62 metry, ostatnie 12 miesięcy zajmował się Rajem.

Malowidłem zajęli się specjaliści od digitalizacji ze stowarzyszenia Cultural Heritage 360, którzy zeskanowali je w wysokiej rozdzielczości na zlecenie Wydziału Turystyki gminy Rawenna i Laboratorio Aperto.

Jak wyjaśnił Mazzone, tytuł „Rubedo” (po łacinie czerwoność, zaczerwienienie) nawiązuje do jednego z etapów procesu alchemicznego i symbolizuje drogę przebytą z Dantem.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej