RAPORT

Wojna na Ukrainie

Skandal seksualny we Francji. Oskarżenia o gwałt i kazirodztwo

Prezes CNC Dominique Boutonnat, został oskarżony o napaść na tle seksualnym i usiłowanie gwałtu (fot. F.Durand/Getty Images)
Prezes CNC Dominique Boutonnat, został oskarżony o napaść na tle seksualnym i usiłowanie gwałtu (fot. F.Durand/Getty Images)

Skandale seksualne w dwóch prestiżowych instytucjach kultury i edukacji, Narodowym Centrum Kina (CNC) oraz Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu, wstrząsnęły francuską opinią publiczną. Studenci instytutu protestują, domagając się oczyszczenia życia publicznego z przemocy seksualnej.

Skandal seksualny w brytyjskim parlamencie. 40 Konserwatystów molestowało współpracowników?

Brytyjskie media informują o narastającym skandalu seksualnym w brytyjskim parlamencie. Prawie 40 posłów Partii Konserwatywnej ma być...

zobacz więcej

Prezes CNC, 51-letni Dominique Boutonnat został oskarżony o napaść na tle seksualnym i usiłowanie gwałtu na swoim 22-letnim chrześniaku. Oskarżonego objęto nadzorem sądowym z zakazem kontaktu z ofiarą – poinformowała prokuratura.

Do zdarzenia miało dojść w sierpniu 2020 r. podczas wakacji w Grecji. Ofiara złożyła skargę na Boutonnata w październiku zeszłego roku.

Boutonnat został prezesem CNC w 2019 r. po długiej karierze we francuskiej branży filmowej i audiowizualnej. Z kolei dyrektor ds. badań prestiżowego Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu Frederic Mion podał się do dymisji w związku z oskarżeniami o „krycie kazirodztwa” swojego współpracownika i znanego socjologa Oliviera Duhamela, prezesa fundacji FNSP kontrolującej budżet i finanse Instytutu.

„Krycie kazirodztwa”


Duhamel został w styczniu oskarżony o przestępstwo kazirodztwa w książce „La Familia Grande” swojej pasierbicy Camille Kouchner. Duhamel miał przez wiele lat gwałcić jej brata, a swojego pasierba. Studenci m.in. Instytutów Nauk Politycznych z Bordeaux i Paryża organizują demonstracje i akcję #Scienceporcs („Instytut Nauk Politycznych Świń”), nawiązującą do nazwy instytutu „Sciences Po”, przeciwko długoletniemu milczeniu i pasywności władz uczelni wobec pogłosek o czynach Duhamela oraz przeciwko przypadkom molestowania seksualnego, do których miało dochodzić w instytutach.

Nalot służb na sex party. Na imprezie dyplomaci i europoseł

Policjanci z Brukseli przerwali nielegalne sex party, które mimo obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa zostało zorganizowane w centrum...

zobacz więcej

Wstępne dochodzenie w sprawie gwałtów wszczęto w instytutach w Tuluzie, Grenoble i Strasburgu.

Mion był dyrektorem paryskiego Sciences Po od 2013 r. Jest absolwentem prestiżowej Wyższej Szkoły Administracji Publicznej (ENA) i zasiada w Radzie Stanu, najwyższym francuskim sądzie administracyjnym.

W instytutach nauk politycznych trwają wiece na temat przemocy seksualnej m.in. z udziałem stowarzyszenia feministycznego „Sexprimons-nous”.

Inspekcja w związku ze sprawą Duhamela


Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego ogłosiło w połowie stycznia rozpoczęcie inspekcji mającej na celu ustalenie „obowiązków” i „możliwych luk” w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu „w związku ze sprawą Duhamela”.

Stacja BFM TV poinformowała z kolei o oskarżeniach o kazirodztwo znanego francuskiego aktora, scenarzysty i reżysera Richarda Berry’ego wysuniętych przez jego córkę Coline Berry-Rojtman. Jest ona przesłuchiwana przez śledczych w związku ze skargą, którą złożyła na ojca 25 stycznia.

Twierdzi, że w latach „musiała uczestniczyć w jego zabawach seksualnych”. Richard Berry zaprzecza oskarżeniom córki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej