RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Wyniki gospodarki wyraźnie lepsze od prognoz sprzed 2-3 miesięcy

Szacunki KE: w 2020 r. Polska zanotowała jedną z najłagodniejszych recesji w UE (fot. J.Arriens/Nur/Getty Images)
Szacunki KE: w 2020 r. Polska zanotowała jedną z najłagodniejszych recesji w UE (fot. J.Arriens/Nur/Getty Images)

Wyniki gospodarki w IV kw. i w całym ubiegłym roku okazały się wyraźnie lepsze od prognoz sprzed ledwie 2-3 miesięcy – ocenia minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński w komentarzu do piątkowych danych GUS.

Kościński: W Polsce recesja jedną z najpłytszych w UE

– Recesja w Polsce będzie jedną z najpłytszych w Unii Europejskiej - ocenia minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński w...

zobacz więcej

Jak poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny we flash szacunku, Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2020 roku spadł o 2,8 proc. rdr wobec spadku o 1,5 proc. rdr w III kw. 2020 r. Pełne dane GUS ma podać 26 lutego.

Szef MF ocenił, że wzrost zakażeń COVID-19 i ponowne wzmocnienie obostrzeń wpłynęło na ponowny spadek PKB w IV kw., po silnym odbiciu w III kw. – Wyniósł on jednak tylko 0,7 proc. (kw/kw, sa), co oznacza, że był wyraźnie łagodniejszy od spadku z II kw. PKB w IV kw. był też o 2,8 proc. niższy niż przed rokiem – poinformował Kościński.

Dodał, że „na podstawie wcześniejszych danych GUS dla całego 2020 r. można oszacować, że zbliżoną skalę spadku w tym ujęciu zanotowała konsumpcja prywatna, wyraźnie gorzej wypadła jednak dynamika inwestycji”. – W sumie wyniki gospodarki w IV kw. i w całym ubiegłym roku okazały się wyraźnie lepsze od prognoz sprzed zaledwie 2-3 miesięcy – zaznaczył minister.

Przypomniał, że z czwartkowych szacunków KE dla całej UE wynika również, że w 2020 r. Polska zanotowała jedną z najłagodniejszych recesji w UE. – Spadek PKB wyniósł tylko 2,8 proc., a lepszy wynik osiągnęły jedynie Irlandia oraz Litwa – przypomniał minister.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej