
Klienci operatora UPC, od których firma pobierała pieniądze za aktywowaną usługę „Pakiet Bezpieczeństwa UPC” mimo braku ich zgody na jej uruchomienie, mogą liczyć na rekompensatę od spółki – poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
34 proc. ruchu na polskich stronach internetowych pochodzi z sieci operatorów komórkowych Orange, Plus, T-Mobile i Play - wynika z badania na ponad...
zobacz więcej
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zobowiązał operatora UPC Polska do zakończenia szkodliwej dla konsumentów praktyki oraz przyznania im rekompensaty. Jak przekazał w komunikacie Urząd, decyzja w tej sprawie jest prawomocna.
Przedsiębiorca, który oferuje dodatkowo płatne usługi do umowy, musi uzyskać wyraźną zgodę konsumenta na ich aktywację. W komunikacie przypomniano, że operator aktywował usługę „Pakiet Bezpieczeństwa UPC”, czyli dodatkowy program antywirusowy, bez otrzymywania zgody ze strony klientów. Konsumenci byli informowani o tym, że usługa będzie włączona, a jej koszt po okresie próbnym wyniesie 9 zł miesięcznie.
UOKiK podkreślił jednak, że sama informacja w takim wypadku nie jest wystarczająca. Firma świadcząca usługi powinna zapytać konsumenta o zgodę, a UPC tego nie robiło. Część konsumentów nie była w ogóle informowana o aktywacji dodatkowej usługi i związanymi z nią opłatami.
Polska wspólnie z Niemcami, Francją i Włochami w liście do wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej, komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager...
zobacz więcej
Jak zaznaczył Chróstny, konsumentów nie pytano o zgodę na aktywację usługi „Pakiet Bezpieczeństwa UPC”.
Prezes UOKiK zobowiązał UPC Polska do zakończenia szkodliwej dla klientów praktyki oraz do usunięcia jej skutków poprzez przyznanie konsumentom rekompensaty, którą otrzymają automatycznie.
„Oznacza to, że spółka zwróci swoim klientom środki w postaci upustu na kolejnej fakturze. Z kolei byli abonenci zostaną poproszeni przez przedsiębiorcę o podanie aktualnego numeru rachunku bankowego w celu otrzymania zwrotu” – wyjaśnił cytowany w komunikacie Prezes Chróstny.