RAPORT

Pogarda

Brali pieniądze za usługę, której klient nie chciał. UPC zapłaci

(fot. M.Slodkowski/SOPA Images/LightRocket/Getty Images)
(fot. M.Slodkowski/SOPA Images/LightRocket/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Klienci operatora UPC, od których firma pobierała pieniądze za aktywowaną usługę „Pakiet Bezpieczeństwa UPC” mimo braku ich zgody na jej uruchomienie, mogą liczyć na rekompensatę od spółki – poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Operatorzy komórkowi mają coraz większą część rynku www

34 proc. ruchu na polskich stronach internetowych pochodzi z sieci operatorów komórkowych Orange, Plus, T-Mobile i Play - wynika z badania na ponad...

zobacz więcej

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zobowiązał operatora UPC Polska do zakończenia szkodliwej dla konsumentów praktyki oraz przyznania im rekompensaty. Jak przekazał w komunikacie Urząd, decyzja w tej sprawie jest prawomocna.

Przedsiębiorca, który oferuje dodatkowo płatne usługi do umowy, musi uzyskać wyraźną zgodę konsumenta na ich aktywację. W komunikacie przypomniano, że operator aktywował usługę „Pakiet Bezpieczeństwa UPC”, czyli dodatkowy program antywirusowy, bez otrzymywania zgody ze strony klientów. Konsumenci byli informowani o tym, że usługa będzie włączona, a jej koszt po okresie próbnym wyniesie 9 zł miesięcznie.

UOKiK podkreślił jednak, że sama informacja w takim wypadku nie jest wystarczająca. Firma świadcząca usługi powinna zapytać konsumenta o zgodę, a UPC tego nie robiło. Część konsumentów nie była w ogóle informowana o aktywacji dodatkowej usługi i związanymi z nią opłatami.

Aktywacja płatnej usługi bez zgody klienta


Cytowany przez komunikat Prezes UOKiK Tomasz Chróstny podkreślił, że „spółka nie zadawała konsumentom pytania o zgodę na aktywację dodatkowo płatnego programu antywirusowego. W czasie rozmów sprzedażowych konsultanci powiadamiali jedynie o aktywacji pakietu na próbę, wskazując jego bezpłatny okres oraz informując, że jeśli klient nie dokona dezaktywacji w określonym czasie, to będzie zobowiązany do uiszczania dodatkowej opłaty”.

Polska z Niemcami, Francją i Włochami wzywa KE do zmian ws. polityki konkurencji

Polska wspólnie z Niemcami, Francją i Włochami w liście do wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej, komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager...

zobacz więcej

Jak zaznaczył Chróstny, konsumentów nie pytano o zgodę na aktywację usługi „Pakiet Bezpieczeństwa UPC”.

Prezes UOKiK zobowiązał UPC Polska do zakończenia szkodliwej dla klientów praktyki oraz do usunięcia jej skutków poprzez przyznanie konsumentom rekompensaty, którą otrzymają automatycznie.

„Oznacza to, że spółka zwróci swoim klientom środki w postaci upustu na kolejnej fakturze. Z kolei byli abonenci zostaną poproszeni przez przedsiębiorcę o podanie aktualnego numeru rachunku bankowego w celu otrzymania zwrotu” – wyjaśnił cytowany w komunikacie Prezes Chróstny.

Rekompensata dla klientów


UPC Polska zostało zobowiązane do zmodyfikowania procedury zawierania umowy, której elementem jest program antywirusowy. Konsument będzie musiał być wyraźnie pytany o to, czy zgadza się na ponoszenie opłaty za dodatkową usługę w ramach każdego z trybów zawierania umowy.

Konsumenci, którzy zrezygnowali z „Pakietu Bezpieczeństwa UPC” pomiędzy otrzymaniem pierwszej lub drugiej, lub trzeciej, a wystawieniem przez UPC Polska kolejnej faktury zawierającej naliczenie za korzystanie z usługi dodatkowej, będą mogli otrzymać zwrot tych płatności. Spółka zwróci im kwotę od 9 do 27 zł. UPC Polska zostało również zobowiązane do pozytywnego rozpatrzenia reklamacji dotyczących ponoszenia opłat za "Pakiet Bezpieczeństwa UPC", które zostały zgłoszone w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia przez nich umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych, oraz które wpłynęły lub wpłyną do spółki w okresie od 29 grudnia 2020 r. do 30 dni po wprowadzeniu przez operatora nowych procedur – poinformował Urząd. Firma UPC Polska ponownie musi rozpatrzyć również odrzucone reklamacje konsumentów obciążonych opłatą za dodatkową usługę, które wpłynęły do niej od połowy maja 2016 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej