RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dworczyk o składce z tytułu reklam: Trwają konsultacje z mediami

Na spotkaniach w MF byli przedstawiciele niektórych gazet i niektórych telewizji (fot. O.Marques/Getty Images)
Na spotkaniach w MF byli przedstawiciele niektórych gazet i niektórych telewizji (fot. O.Marques/Getty Images)

W Ministerstwie Finansów trwają konsultacje z przedstawicielami mediów ws. składki z tytułu reklam. Wiem, że na spotkaniach byli przedstawiciele niektórych gazet i niektórych telewizji – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

„Media bez wyboru”. Zobacz, co o akcji sądzą internauci

Środowy protest mediów przeciwko podatkowi od reklam budzi duże zainteresowanie w sieci. Wielu internautów nie rozumie, jaki jest powód sporu. Z...

zobacz więcej

Na początku lutego do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisano projekt ustawy, którego konsekwencją będzie wprowadzenie składki z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Zgodnie z założeniami połowa wpływów ze składek ma trafić m.in. do NFZ, a także na Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków; utworzony ma zostać także Fundusz Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów. Znaczna część prywatnych mediów w środę protestowała we wspólnej akcji „Media bez wyboru”, będącej odpowiedzią na zapowiedź przygotowania przez rząd tego projektu.

Szef KPRM został zapytany w Programie Trzecim Polskiego Radia, czy rząd bierze pod uwagę wycofanie się z projektu podatku od reklam choćby dlatego, że w samej Zjednoczonej Prawicy mogą być kłopoty z przyjęciem tego rozwiązania. – Przypomnę, że znajdujemy się w fazie prekonsultacji. Do 16 lutego są zbierane wszystkie informacje – mówił.

Wyjaśniając na czym polegają prekonsultacje Dworczyk powiedział, że „to jest taka faza, która jeszcze nie jest fazą konsultacji międzyresortowych i społecznych”. – To jest projekt ustawy wpisany dopiero do wykazu prac rządu – przypomniał.

Polityk był także pytany, czy były rozmowy z zainteresowanymi stronami w sprawie tego podatku.

– W Ministerstwie Finansów trwają takie konsultacje. Wiem, że przedstawiciele niektórych gazet i niektórych telewizji byli na spotkaniach w Ministerstwie Finansów i tam toczy się dyskusja – odpowiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej