RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Budowa Nord Stream 2 to podarowanie Rosji kolejnego instrumentu szantażu”

Realizację projektu popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw UE (fot. Andrey Rudakov/Bloomberg/Getty Images)
Realizację projektu popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw UE (fot. Andrey Rudakov/Bloomberg/Getty Images)

Budowa rurociągu Nord Stream 2 to podarowanie Rosji kolejnego instrumentu szantażu. To dowód słabości, a nie siły europejskiej polityki – ocenił premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do słów prezydent Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.

„Prezydent Niemiec kontynuuje kompromitującą politykę w stosunku do Rosji”

Wywiadem w „Rheinische Post” prezydent Niemiec kontynuuje kompromitującą politykę w stosunku do Rosji” – oceniła w rozmowie z portalem tvp.info...

zobacz więcej

Chodzi o słowa prezydenta Niemiec, które padły w niedawnej rozmowie z gazetą „Rheinische Post”. Frank-Walter Steinmeier zapytany, co sądzi o ukończeniu Nord Stream 2 i czy niemieckie interesy są bardziej związane z bezpieczeństwem energetycznym, czy lojalnością wobec USA, odpowiedział: „Gdyby to było takie proste... Ale przede wszystkim: dialog z nową administracją amerykańską w tej sprawie nawet się nie rozpoczął”.

Bronił rurociągu argumentując, że „po trwałym pogorszeniu stosunków w ostatnich latach relacje energetyczne są prawie ostatnim pomostem między Rosją a Europą”.

– Obie strony muszą zastanowić się, czy ten most można całkowicie zburzyć (...). Jak mamy wpływać na sytuację, którą postrzegamy jako niedopuszczalną, kiedy odcinamy ostatnie połączenia? – powiedział.

Wymiar historyczny


Steinmeier przekonywał też, że Niemcy muszą zwrócić uwagę na wymiar historyczny, i przypomniał niemiecki atak na Związek Radziecki z 22 czerwca 1941 r. Ponad 20 mln ludzi w byłym Związku Radzieckim padło ofiarą wojny. To nie usprawiedliwia dzisiaj niewłaściwego postępowania w rosyjskiej polityce, ale nie możemy tracić z oczu szerszej perspektywy – powiedział Steinmeier.

KE nie komentuje słów Steinmeiera. Co powiedział prezydent Niemiec o Nord Stream 2?

zobacz więcej

„Cieszę się, że Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przyznał, że skutki II wojny światowej mogą wpływać na dzisiejsze decyzje polityczne i ekonomiczne” – napisał Morawiecki na Facebooku.

Polska nigdy nie otrzymała reparacji – pomimo straszliwych zniszczeń z rąk nazistowskich Niemiec. 6 mln obywateli polskich zostało zamordowanych. Z ziemią zrównano ponad 1000 miast i wiosek, w tym stolicę Polski, Warszawę. Majątek narodowy, w tym bezcenne skarby naszego dziedzictwa zostały skradzione. Polsce wiele dekad zajęło podniesienie się z tej niewyobrażalnej zapaści i tragedii” – napisał.

Dodał, że „wszyscy pamiętamy przemówienie Prezydenta Niemiec wygłoszone w Warszawie z okazji 80. rocznicy wybuchu wojny”.

„Padły wtedy ważne słowa o pamięci, odpowiedzialności i wybaczaniu. Powiedział wówczas, że »staje boso przed polskim narodem«. Jednak dziś najważniejsze jest to, by stanąć w prawdzie i nazwać pewne fakty po imieniu” – napisał premier.

Nord Stream 2. Francja opowiada się za wstrzymaniem budowy gazociągu

Władze Francji opowiadają się za wstrzymaniem budowy gazociągu Nord Stream 2. To reakcja na zatrzymanie rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja...

zobacz więcej

„Prawdą jest to, że Nord Stream 2 jest najgorszą możliwą formą rekompensaty. Jego realizacja nie wyrówna żadnych historycznych rachunków – poprawi jedynie bilans na bieżących rachunkach bankowych udziałowców tego projektu. Mówiąc wprost: to inwestycja, która szkodzi europejskiej solidarności. Jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy i jednego z jej największych sąsiadów – Ukrainy. Budowa rurociągu to podarowanie Rosji kolejnego instrumentu szantażu. To dowód słabości, a nie siły europejskiej polityki” – ocenia szef rządu.

„Nord Stream 2 nie wyrówna rachunków”


Morawiecki podkreślił, że „budowanie mostów między Europą a Rosją nie może odbywać się ponad głowami Europy Środkowej i Wschodniej”. W przeciwnym razie – dodał – „przypomina to bardziej zaminowanie mostu niż jego wzmacnianie. To przepis na katastrofę, a nie odbudowę”.

Nawiązując do zdjęcia dołączonego do wpisu Morawiecki stwierdził, że fotografia „spalonej, zrównanej z ziemią dzielnicy Warszawy”, to „jeden z obrazów symbolizujących niemieckie »dokonania« w okupowanej przez nich Polsce”.

Cieszę się, że Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przyznał, że skutki II Wojny Światowej mogą wpływać na...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Czwartek, 11 lutego 2021
21 stycznia Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą UE do „natychmiastowego wstrzymania” budowy Nord Stream 2 i nałożenia nowych sankcji na Rosję. Dokument został przygotowany w odpowiedzi na aresztowanie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Rezolucja jest niewiążąca.

Nord Stream 2 „rekompensatą”? W jednym Morawiecki zgadza się ze Steinmeierem

Nord Stream 2 nie jest rekompensatą; to krok za plecami Europy, antyunijny projekt, który może wkrótce służyć agresywnej polityce Rosji –...

zobacz więcej

Na początku grudnia 2020 r. prace nad tym projektem o wartości 9,5 mld euro, mającym stworzyć podmorski gazociąg z Rosji do Niemiec o długości 1,2 tys. km, zostały wznowione na wodach niemieckich po zawieszeniu na blisko rok na skutek sankcji amerykańskich.

Układanie gazociągu Nord Stream 2 jest na ukończeniu i większość prac, które należałoby jeszcze wykonać, miałoby zostać zrealizowanych na wodach duńskich. Budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu ostro sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie, a także USA.

Krytycy Nord Stream 2 wskazują, że projekt ten zwiększyłby zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzyłby wpływ Kremla na politykę europejską. Realizację projektu popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw UE.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej