RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

29-letnia kobieta wyłudziła „na wnuczka” blisko 150 tys. zł

W 2020 r. ofiarą oszustów padło ponad 5 tys. seniorów (fot. dolnoslaka.policja.gov.pl)
W 2020 r. ofiarą oszustów padło ponad 5 tys. seniorów (fot. dolnoslaka.policja.gov.pl)

Blisko 150 tys. zł miała wyłudzić od trzech seniorek 29-letnia Monika B., działając metodą „na wnuczka”. Według policjantów kobieta próbowała naciągnąć jeszcze jedną kobietę – na 180 tys. zł, ale ofiara w porę zorientowała się, że telefon od syna w potrzebie, jest próbą oszustwa. Śledczy szukają teraz wspólników kobiety.

„Król mafii wnuczkowej” prawomocnie skazany. Sąd obniżył wyrok [WIDEO]

Sąd Apelacyjny w Poznaniu skazał w poniedziałek Arkadiusza Ł. ps. Hoss, nazywanego „królem mafii wnuczkowej” na 6 lat więzienia, obniżając tym...

zobacz więcej

Do serii oszustw doszło w ostatnich tygodniach na terenie powiatów kamiennogórskiego i lwóweckiego. Do ofiar, w tym przypadku seniorek, dzwonił przestępca podający się za ich synów. Opowiadał, że spowodował wypadek samochodowy, w którym ktoś zginął. Prosił o szybkie przekazanie pieniędzy na wpłacenie poręczenia majątkowego, dzięki czemu uniknie aresztu.

Trzy kobiety dały się oszukać przestępcom, przekazując wysłanym do nich kurierom wszystkie swoje oszczędności. Jedna seniorka straciła 80 tys. zł, druga około 45 tys. zł, a trzecia 20 tys. zł.

Wiadomo, że oszuści byli bliscy do naciągnięcia kolejnej kobiety – tym razem z powiatu karkonoskiego – która zebrała 180 tys. zł i już była bliska do przekazania gotówki kurierowi, ale w porę zorientowała się, że cała sprawa może być mistyfikacją.

Dolnośląscy policjanci zatrzymali 29-letnią Monikę B., do której miały trafić wyłudzone pieniądze. W Prokuraturze Rejonowej w Kamiennej Górze, kobieta usłyszała zarzuty popełnienia trzech oszustw. Sąd aresztował Monikę B. na trzy miesiące. Grozi jej do 8 lat więzienia, a policjanci szukają wspólników oszustki.

Międzynarodowa akcja wymierzona w fałszywych wnuczków. Polowali na emerytów z Austrii i Niemiec

Podczas wspólnej akcji policjantów z Berlina i Poznania rozbito szajkę okradających metodą „na wnuczka” emerytów w Niemczech i Austrii. W Polsce...

zobacz więcej

Ponad 5000 ofiar oszustów


Oszustwa na „wnuczka”, „policjanta”, „funkcjonariusza CBŚ" czy prokuratora, to od lat najczęstszy przekręt, którego ofiara padają seniorzy. Z ustaleń Polskiej Agencji Prasowej wynika, że w 2020 r. polscy emeryci stracili ponad 85 mln zł. O 13 mln więcej niż rok wcześniej. Oszuści ukradli oszczędności ponad 5200 seniorów.

Sposób działania przestępców jest niezmienny od lat. Do ofiary dzwoni osoba podająca się za krewnego, przyjaciela rodziny, policjanta, prokuratora a nawet pracownika sanepidu. Dzwoniący udający „krewniaka” przekonuje, że potrzebuje szybko pieniędzy np., aby uniknąć aresztowania czy na leczenie. Zmieniony głos tłumaczą stresem, choroba, ale próbują wzbudzić poczucie winy w starszej osobie, z powodu tego, że ich nie poznaje.

Popularnym wariantem przekrętu jest telefon od rzekomego funkcjonariusza, który chce, aby ofiara np. pomogła w schwytaniu przestępcy wyłudzającego oszczędności od seniorów. Sprawcy wywierają na ofiarach presję czasu. Po pieniądze wysyłają kurierów, którzy nie wiedzą, że są wykorzystani przez oszustów.

Jak nie stać się ofiarą oszustów? – Przede wszystkim należy zachować ostrożność. Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje – informuje asp. Paulina Basta z komendy powiatowej w Kamiennej Górze. – Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Policja zwraca uwagę, że nigdy nie informuje o swoich działaniach telefonicznie i nie angażuje w nie osób postronnych. Tak samo jak nigdy, funkcjonariusze nie proszą o przekazanie komukolwiek pieniędzy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej