RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie żyje legendarny jazzman Chick Corea

Chick Corea zmarł w wieku 79 lat (fot. Giorgio Perottino/Getty Images for OGR)
Chick Corea zmarł w wieku 79 lat (fot. Giorgio Perottino/Getty Images for OGR)

W wieku 79 lat zmarł amerykański pianista jazzowy i kompozytor Chick Corea. Legendarny muzyk chorował na rzadką odmianę raka.

Gina Carano wyrzucona z obsady „The Mandalorian”. Powód? Poglądy

Studio Lucasfilm zerwało kontrakt z Giną Carano z powodu kontrowersyjnych postów, jakie ta aktorka publikowała w mediach społecznościowych. Carano...

zobacz więcej

Chick Corea był jednym z pionierów nurtu fusion, choć znacząco wpłynął też na post-bop, jazz latynoski, free jazz, jazz awangardowy oraz jazz klasyczny. Grał zarówno na instrumentach klawiszowych, jak i na syntezatorach. Był jednym z pierwszych jazzmanów, którzy w pełni wykorzystali potencjał instrumentów elektronicznych. Znany był choćby z szarpania strun pianina, ale też traktowania go jak instrumentu perkusyjnego.

Wśród muzyków, którzy wpłynęli na Chicka Coreę, wymienia się takich kompozytorów jak: Mozart, Beethoven, Tatum, Monk, Evans i przede wszystkim – Buda Powella. Współpracował z Milesem Davisem, choćby podczas nagrania albumu „Bitches Brew” w 1969 roku oraz utworzył grupę fusion – Return to Forever. Standardy „Spain”, „La Fiesta”, „Now He Sings, Now He Sobs”, „Armando's Rhumba” czy „Matrix” to tylko niektóre spośród wielu, które napisał i skomponował.

Chick Corea, właściwie Armando Anthony Corea, urodził się 12 czerwca 1941 roku w Chelsea, na przedmieściach Bostonu. Miał korzenie włoskie. Jego ojciec Armando był trębaczem jazzowym, który przewodził Original Dixieland Jazz Band w latach 30. i 40. XX wieku. To on nauczył go grać na pianinie, gdy Chick miał 5 lat. W wieku lat ośmiu zaczął też naukę gry na perkusji.

„Przez całe życie i karierę Chick uprawiał wolność i czerpał przyjemność z tworzenia wciąż czegoś nowego” – napisano na oficjalnej stronie artysty. „Jego muzyka mówiła więcej niż słowa, miał ją dla wszystkich, których znał i kochał” – napisali po śmierci przyjaciele jazzmana.

Chick Corea chorował na rzadką odmianę raka, która niedawno została odkryta. Zmarł w wieku 79 lat.

źródło:
Zobacz więcej