RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Operacja w Danii i Niemczech. 14 zatrzymanych miało planować zamachy. Pomógł handlarz z Polski

Zatrzymano 14 osób podejrzanych o planowanie zamachów (fot. Hannibal Hanschke/Reuters)
Zatrzymano 14 osób podejrzanych o planowanie zamachów (fot. Hannibal Hanschke/Reuters)

W Danii i Niemczech aresztowano lub zatrzymano 14 osób pod zarzutem planowania zamachu lub zamachów terrorystycznych – poinformowały w czwartek duńskie służby specjalne PET i policja. Zabezpieczono kilogramy chemikaliów, które mogły być użyte do konstrukcji bomb – pisze „Der Spiegel”.

Irak: Państwo Islamskie przyznało się do krwawych zamachów w Bagdadzie

Państwo Islamskie (IS) wzięło na siebie odpowiedzialność za czwartkowy podwójny samobójczy zamach bombowy w stolicy Iraku Bagdadzie, w którym...

zobacz więcej

Wobec siedmiu osób zatrzymanych w Danii między sobotą a poniedziałkiem w ramach szeroko zakrojonej operacji policyjnej sąd podjął już decyzję o ich aresztowaniu – przekazano w czwartkowym komunikacie PET. Podejrzanych zatrzymano na wyspie Zelandia, zarzuca się im m.in. przechowywanie materiałów wybuchowych oraz składników do ich produkcji, a także nielegalne posiadanie broni palnej.

Kolejne zatrzymania


Również w czwartek duńska policja poinformowała o ujęciu kolejnych sześciu osób powiązanych z aresztowanymi wcześniej osobami. Kolejna została aresztowana na terenie Niemiec. Duński sąd podejmie teraz decyzję dotyczącą ewentualnego zatrzymania w areszcie podejrzanych. Nie przekazano dalszych szczegółów zasłaniając się dobrem śledztwa.

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” donosi z kolei w czwartek na swoim portalu, że policje duńska i niemiecka aresztowały w weekend trzech syryjskich braci podejrzewanych o planowanie islamistycznego ataku terrorystycznego.

Zobacz także: Zatrzymano 16-letniego Syryjczyka. Miał planować „poważny” zamach

Tak Niemcy traktują ofiary zamachów terrorystycznych. Historia Polki

Podczas gdy nazwiska terrorystów często znane są opinii publicznej, to ofiary pozostają często pozbawionymi twarzy i imienia liczbami – ocenia...

zobacz więcej

Syryjczykom w wieku 33, 36 i 40 lat postawiono zarzuty przygotowywania poważnego aktu przemocy zagrażającemu państwu. Dwóch z nich zatrzymano w Danii, jednego w Niemczech – relacjonuje tygodnik.

Do zatrzymań doszło w wyniku działań niemieckiego Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA), który w ubiegłym tygodniu otrzymał informację o podejrzanej transakcji internetowej. Mieszkający w Danii Syryjczyk zamówił u handlarza w Polsce pięć kilogramów siarki i pięć kilogramów proszku aluminiowego na adres swojego brata w Dessau. Materiały te mogą być użyte do produkcji bomb – zaznacza „Der Spiegel”.

Zobacz także: Organizował zamachy na WTC, dostanie szczepionkę szybciej niż weterani 

Kuba sponsorem terroryzmu? USA ogłosiły decyzję

Stany Zjednoczone desygnowały Kubę jako międzynarodowego sponsora terroryzmu. Ogłaszając decyzję sekretarz stanu USA Mike Pompeo oskarżył Hawanę o...

zobacz więcej

Kilogramy materiałów pirotechnicznych


W mieszkaniu w Dessau nie znaleziono żadnego z podejrzanych ani zamówionych chemikaliów. Odkryto za to kilogramy petard, lontów i innych materiałów pirotechnicznych, a także ręcznie wykonaną flagę dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS). W mieszkaniu znajdował się też Koran z podkreślonymi fragmentami, w których mowa jest o walce z niewiernymi. Chemikalia ostatecznie zabezpieczono w Danii.

Niemieccy śledczy uważają, że aresztowania zapobiegły atakowi terrorystycznemu – relacjonuje „Der Spiegel”. Nie jest jednak jasne, czy miało do niego dojść w Niemczech, Danii czy gdzie indziej.

Duński minister sprawiedliwości Nick Haekkerup podziękował władzom Niemiec za współpracę. „Sprawa niestety pokazuje, że zagrożenie wobec Danii nadal jest poważne” – skomentował na Twitterze Haekkerup.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej