RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Podatek od reklam. Z kim prowadzi konsultacje wicepremier Gowin?

Budka chce rozmawiać z Gowinem (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Budka chce rozmawiać z Gowinem (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Szef PO Borys Budka zamierza przeprowadzić konsultacje w sprawie zablokowania projektu ustawy wprowadzającej podatek od reklam. Jak ujawnił, zaproszenie wystosuje do szefa Porozumienia Jarosława Gowina oraz lidera ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni. – Porozumienie konsultuje swoje stanowisko w sprawie projektu ustawy o składce od reklamy jedynie z ekspertami oraz partnerami ze Zjednoczonej Prawicy - zapewnił jednak wicepremier Gowin. Z kolei portal wpolityce.pl napisał, że Gowin rozmawiał już o tym z Tuskiem. „Absurdalne kłamstwa” - skomentował na Twitterze wicepremier.

Andrzej Duda o proteście mediów: Nie o wolność słowa tutaj chodzi, tylko o pieniądze [WIDEO]

Słyszę wiele głosów, jak to narusza wolność słowa. Chwileczkę, chwileczkę – to nie o wolność słowa tutaj chodzi, tylko o pieniądze – mówi prezydent...

zobacz więcej

Na początku lutego do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisano projekt ustawy, której konsekwencją będzie wprowadzenie składki z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Zgodnie z założeniami połowa wpływów ze składek ma trafić m.in. do NFZ, a także na Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków; utworzony ma zostać także Fundusz Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów.

Zobacz także: Podatek od mediów. Na czym polega projektowana opłata z reklam? [WIDEO]

Budka chce rozmawiać z Gowinem


Projektowane przepisy zawierają kilka progów podatkowych, w zależności od kategorii podmiotów gospodarczych na rynku medialnym i typu emitowanych reklam. Procent naliczany byłby od przychodu, czyli od tego, ile taka firma medialna otrzymała wpływu z tytułu sprzedanej reklamy netto. W przypadku reklam internetowych stawka jest stała i wynosi 5 proc. od podstawy wymiaru.

Szef PO Borys Budka zapowiedział w czwartek konsultacje w sprawie zablokowania projektowanych przez rząd opłat od reklam. Poinformował też, że do konsultacji zaproszeni zostaną wicepremier, szef Porozumienia Jarosław Gowin oraz lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia.

Takie rozmowy wykluczył jednak w zamieszczonym w mediach społecznościowych wpisie Jarosław Gowin. Podkreślił, że jego ugrupowanie konsultuje stanowisko wyłącznie z ekspertami i partnerami ze Zjednoczonej Prawicy (poza Porozumieniem, PiS oraz Solidarna Polska).

„Porozumienie konsultuje swoje stanowisko w sprawie projektu ustawy o składce od reklamy jedynie z ekspertami oraz partnerami ze Zjednoczonej Prawicy” - brzmi wpis Gowina.

Z kim rozmawia Gowin?


Tymczasem portal wpolityce.pl napisał w czwartek, że szef Porozumienia już rozmawiał o planowanym podatku z Donaldem Tuskiem. „Jarosław Gowin co najmniej kilkukrotnie kontaktował się w ostatnim czasie z Donaldem Tuskiem. Jak dowiedział się portal wPolityce.pl, obecny wicepremier spotkał się z byłym premierem w ciągu ostatnich kilkunastu dni w stołecznym Hotelu Warszawa. Przed kilkoma dniami jako pierwsi pisaliśmy o spotkaniu Tuska z Gowinem” - czytamy na stronach portalu.

Jaosław Gowin nazwał te doniesienia „absurdalnymi kłamstwami”, którymi już zajmują się prawnicy, by przygotować pozew.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej