RAPORT

Pogarda

Czy Platforma przejmie 15 posłów PiS? Może ich potrzebować, by przetrwać

Polityczne transfery w Sejmie (fot. PAP/Mateusz Marek)
Polityczne transfery w Sejmie (fot. PAP/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

Borys Budka mówił ostatnio, że szuka w PiS-ie „pięciu sprawiedliwych”, którzy przejdą na „jasną stronę mocy”. Jak obliczył, tyle głosów brakowało Platformie, by przejąć władzę w kraju. Tymczasem to od niego uciekają kolejni politycy. Zniknęli Joanna Mucha i Jacek Bury. Teraz mówi się o Tomaszu Zimochu i Paulinie Henning-Klosce. Za kulisami coraz częściej padają też nazwiska Sterczewski i Jachira. W tym tempie zamiast pięciu, Budka będzie za chwilę potrzebował piętnastu posłów PiS.

Tusk żąda debaty PE o mediach w Polsce. „Histeria i hipokryzja”

Europejska Partia Ludowa, na której czele stoi Donald Tusk, wezwała do pilnej debaty na temat pomysłu podatku od reklam. – Nie żądali takiej...

zobacz więcej

Od kilku dni pojawiały się plotki, że były komentator sportowy, a obecnie poseł Koalicji Obywatelskiej  Tomasz Zimoch, opuści  Borysa Budkę na rzecz  Szymona Hołowni. Dla politycznych obserwatorów czwartkowy poranek zaczął się więc bardzo obiecująco, bo portal Onet poinformował, że decyzja Zimocha zostanie ogłoszona już za kilka godzin.

Polska 2050 zapowiedziała nawet specjalną konferencję. Powołując się na wcześniejsze zapowiedzi  Hanny Gill–Piątek (posłanki, która również jest po niedawnym politycznym transferze) spodziewano się, że Szymona Hołownię może wzmocnić więcej niż jeden parlamentarzysta.

Zobacz także -> Kolejny transfer z KO do Hołowni

Interia szybko przekazała, że Koalicję Obywatelską ma opuścić również  Paulina Henning-Kloska. Wtedy jednak konferencja Polski 2050 została nagle odwołana. Dziennikarze nie zostali poinformowani o powodach takiej decyzji, ale wszystko było jasne… jakieś transfery faktycznie miały być. Kiedy będą? Nie wiadomo.

Wszystko wskazuje jednak na to, że Platforma Obywatelska musi się ostatnio sporo napracować, by jej stan posiadania w Sejmie przestał topnieć w oczach. Wcześniej współpracę z partią zerwali przecież wieloletnia działaczka PO  Joanna Mucha i senator KO  Jacek Bury.

A to wciąż nie koniec. Szymon Hołownia ma apetyt na więcej, a grono posłów przekonanych, że Budka nie wygra z PiS-em, stale rośnie.

Hołownia w Koalicji 276 Budki? „Na razie udaje pannę, którą trzeba adorować” [WIDEO]

Szef PO Borys Budka zaproponował w sobotę innym partiom opozycyjnym udział w „Koalicji 276”. Pomysł spotkał się z krytyką m.in. Szymona Hołowni,...

zobacz więcej

Wielu spodziewa się więc, że Koalicję Obywatelską porzuci też niebawem  Franciszek Sterczewski. Przez półtora roku od wyborów parlamentarnych aktywista z Poznania nie zasłynął przesadnie niczym poza nietypowym ubiorem. Jego głos „waży” jednak w Sejmie tyle samo, co każdego z posłów. Pytany o polityczny transfer, Sterczewski przyznawał już, że zna się z Szymonem Hołownią i bardzo mu kibicuje. – Patrzę na ten projekt życzliwym okiem – przyznawał dodając, że wiele zależy od tego, jak Polska 2050 się rozwinie.

Medialne i sejmowe spekulacje coraz częściej dotyczą jeszcze jednego nazwiska –  Kaludii Jachiry. Jej relacje z Platformą nigdy nie były wzorowe. Od liderów formacji nie miała zbyt dużego wsparcia, a swoimi kontrowersyjnymi happeningami ona również stawiała ich w trudnej sytuacji.

Zobacz także -> Będzie kolejny transfer do Polska 2050. Gill-Piątek: Nie chodzę z dzidą po Sejmie

Kilka dni temu Jachira stanowczo podkreślała, że projekt Koalicja276 ma wiele wad. Jako największy błąd Budki i Trzaskowskiego wskazywała, że stawiając się na czele nowej grupy, nie poinformowali oni liderów innych partii o swoim pomyśle. – Jak trzeba być oderwanym od rzeczywistości, by o tym projekcie znów opowiadało nam dwóch mężczyzn? – pytała rozgniewana posłanka.

Coraz więcej znaków na niebie i ziemi wskazuje więc, że Koalicja Obywatelska mierzy się ze sporymi problemami kadrowymi. Chcąc ratować sytuację, Borys Budka wyliczył, że jeśli przekona do siebie całą opozycję i pozyska „pięciu sprawiedliwych” z PiS, ma szansę przejąć stery w państwie. Tracąc tak szybko kolejnych posłów, niedługo może jednak potrzebować transferu całej grupy pisowców, a to nie będzie raczej łatwe zadanie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej