RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nowe dane ws. szczepionek. Zobacz, jak Polska radzi sobie na tle UE

Koronawirus w Polsce. Szczepienia na COVID-19 (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
Koronawirus w Polsce. Szczepienia na COVID-19 (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

„Jesteśmy na drugim miejscu wśród największych krajów UE, pod kątem liczby szczepień na 1 mln mieszkańców” – informuje na Twitterze profil #SzczepimySię. Jak podkreślono, z dużych państw wyprzedzają nas tylko Hiszpania i Rumunia. „Tak realnie działa Narodowy Program Szczepień” – dodano.

Szydło punktuje Brukselę. Mocne wystąpienie i apel ws. szczepionek [WIDEO]

Europosłanka PiS Beata Szydło powiedziała w Parlamencie Europejskim, że Komisja Europejska, podpisując umowy ws. szczepionek, przejęła na siebie...

zobacz więcej

Uwzględniając dane do 10 lutego 2021 roku najwięcej szczepień na 1 mln mieszkańców przeprowadziła Malta. Współczynnik dla tego kraju wynosi aż 9,81. Eksperci coraz częściej podkreślają jednak, że porównywanie małych państw do tych największych może wprowadzać w błąd.

„Kiedy miesiąc temu, prezentowaliśmy te dane po raz pierwszy wskazywaliśmy, że: warto zabezpieczyć dawkę na II szczepienie, przed ocenami warto zaczekać na rozpoczęcie szczepień populacyjnych, a także warto wstrzemięźliwie spoglądać na harmonogram dostaw szczepionek do Polski” – pisze teraz profil #SzczepimySię.

Jak zaznaczono, dziś te „odpowiedzialne decyzje bronią się liczbami i zyskują uznanie na arenie międzynarodowej”.

Przypomniano, że w ostatnich dniach szefowa Komisji Europejskiej  Ursula von der Leyen jako przykład dobrze działającego systemu szczepień wskazała właśnie Polskę.

Tusk żąda debaty PE o mediach w Polsce. „Histeria i hipokryzja”

Europejska Partia Ludowa, na której czele stoi Donald Tusk, wezwała do pilnej debaty na temat pomysłu podatku od reklam. – Nie żądali takiej...

zobacz więcej

„Wyprzedzamy dziś wiele krajów, które nie magazynowały dawek na II szczepienie” – podkreślono i dodano, że „jesteśmy na drugim miejscu wśród największych krajów UE, pod kątem liczby szczepień na 1 mln mieszkańców”.

„Tak realnie działa Narodowy Program Szczepień” – podsumowano przypominając, że owocuje to także zmianą nastawienia obywateli do przyjmowania dawek przeciwko COVID-19. „Chęć zaszczepienia wśród Polaków, od grudnia 2020 wzrosła o ok. 30 punktów procentowych” – napisano.

Zobacz także -> Do kiedy ma być zaszczepione 70 proc. unijnej populacji?

Przypomniano tym samym niedawny komunikat Centrum Informacyjnego Rządu. Powołując się na wyniki sondażu United Surveys dla RFM FM i „Dziennika Gazety Prawnej” z 5 lutego CIR podało tam, że pod koniec ubiegłego roku „tak” na pytanie o chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19 odpowiedziało 43 proc. osób… a w styczniu było to już 68 proc. Więcej o tym trendzie pisaliśmy  TUTAJ.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej