RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Podatek od mediów. Na czym polega projektowana opłata z reklam? [WIDEO]

Nowa propozycja rządu PiS doczekała się już kilku terminów, mówi się: „podatek od reklam” czy „podatek od koncernów medialnych”, jednak nie są to precyzyjne określenia. Na czym polegają projektowane składki z tytułu reklamy konwencjonalnej i reklamy internetowej? Na antenie TVP Info tę kwestię wyjaśnia dziennikarz ekonomiczny Paweł Blajer. Jak zaznacza, część podmiotów na rynku medialnym będzie w ogóle zwolniona z nowego podatku. Jakie są zasady?

Andrzej Duda o proteście mediów: Nie o wolność słowa tutaj chodzi, tylko o pieniądze [WIDEO]

Słyszę wiele głosów, jak to narusza wolność słowa. Chwileczkę, chwileczkę – to nie o wolność słowa tutaj chodzi, tylko o pieniądze – mówi prezydent...

zobacz więcej

Projekt omawianej ustawy na początku lutego znalazł się w wykazie prac legislacyjnych rządu. Do 16 lutego trwa etap prekonsultacji projektu.

O co chodzi w podatku od mediów?


Jak wyjaśnia Paweł Blajer, przepisy zawierają kilka progów podatkowych, w zależności od kategorii podmiotów gospodarczych na rynku medialnym i typu emitowanych reklam. Dla przykładu – wpływy reklamowe powyżej 30 mln zł będą podlegać opłacie, która co do zasady wyniesie 6 proc.

– Procent naliczany od przychodu, czyli od tego, ile taka firma medialna otrzymała wpływu z tytułu sprzedanej reklamy netto – podkreśla ekspert. W przypadku reklam internetowych stawka jest stała i wynosi 5 proc. od podstawy wymiaru.

– Jest taka kategoria podmiotów gospodarczych na rynku medialnym, które nie będą w ogóle musiały tego podatku płacić, jeśli ich przychody są poniżej miliona złotych – wskazuje Blajer i dodaje, że inne limity dotyczą prasy i gigantów internetowych.

Zobacz także: Sprawdź, o co chodzi w opłacie z reklam i na co trafią pieniądze

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej