RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Świetne prognozy dla Polski. Komisja Europejska ujawniła dane

Komisja Europejska prognozuje odbicie w gospodarce (fot. PAP/Albert Zawada)
Komisja Europejska prognozuje odbicie w gospodarce (fot. PAP/Albert Zawada)

Komisja Europejska szacuje, że w 2020 r. PKB Polski spadł o 2,8 proc., podczas gdy jesienią prognozowała spadek o 3,6 proc. Na tle innych państw UE jest to więc bardzo dobry wynik. W tym czasie PKB strefy euro spadło bowiem o 6,8 proc. Co więcej, już w tym roku nasza gospodarka ma się rozwijać w tempie 3,1 proc., a rok później 5,1 proc.

Jednoznaczny raport KE. Analityk wyjaśnia, skąd tak pozytywna ocena finansów Polski

Ocena Komisji Europejskiej pokazuje, że nie musimy obawiać się o stabilność finansów publicznych w Polsce nie tylko na najbliższe kwartały, ale na...

zobacz więcej

Polska gospodara w tym roku będzie się rozwijała w tempie 3,1 proc. PKB. W przyszłym roku natomiast wzrost PKB wyniesie 5,1 proc. i będzie to jeden z najlepszych wyników w Unii Europejskiej. Tak wynika z prognoz gospodarczych przedstawionych przez Komisję Europejską.

W analizie dotyczącej Polski unijni eksperci napisali, że przedłużenie ograniczeń związanych z pandemią na początku tego roku wpłynie negatywnie na aktywność gospodarczą.

Odbicie nastąpi w drugiej połowie roku wraz z przyspieszeniem szczepień i łagodzeniem ograniczeń. Prywatna konsumpcja będzie głównym czynnikiem ożywienia napędzanego m.in. przez korzystną sytuację na rynku pracy. Przyczyni się do tego także napływ inwestycji.

Zobacz także:  Podatek od reklam. Ważne stanowisko ministerstwa finansów

Koncerny i miliardy z reklam opodatkowane? Sprawdź, o jakich kwotach mowa

Akcja „Media bez wyboru”, przedstawiana jako walka o pluralizm w mediach, to w dużej mierze twarda walka o finansowe interesy. Chodzi o projekt...

zobacz więcej

W przyszłym roku polska gospodarka będzie rozwijała się w tempie 5,1 proc. PKB, co będzie piątym wynikiem w Unii Europejskiej. Lepiej od Polski ze skutkami pandemii i ożywieniem gospodarczym będą sobie radzić Słowacja i Malta, z PKB na poziomie 5,4 proc., następnie Hiszpania - 5,3 proc. oraz Słowenia, której PKB wyniesie 5,2 proc.

Zobacz także:  300 kalorii miłości. Dziś zjemy ich 100 mln

Komisja Europejska opublikowała także dane dotyczące inflacji. W Polsce, w przeciwieństwie do większości unijnych krajów, wyraźnie wzrosła ona w ubiegłym roku, do poziomu 3,7 proc., napędzana głównie przez rosnące ceny usług i żywności. Natomiast w tym roku ma spaść do 2,3 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej