RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Nord Stream 2 „rekompensatą”? W jednym Morawiecki zgadza się ze Steinmeierem

Premier skomentował wywiad prezydenta Niemiec o NS2 (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images; Sandra Steins/Bundesregierung via Getty Images)
Premier skomentował wywiad prezydenta Niemiec o NS2 (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images; Sandra Steins/Bundesregierung via Getty Images)

Nord Stream 2 nie jest rekompensatą; to krok za plecami Europy, antyunijny projekt, który może wkrótce służyć agresywnej polityce Rosji – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Na Twitterze szef rządu podkreślił, że w jednek kwestii zgadza się z prezydentem Niemiec: „Powojenne długi nie zostały spłacone”. To komentarz do kontrowresyjnej wypowiedzi Franka-Waltera Steinmeiera o niemiecko-rosyjskim projekcie.

Wiceszef MSZ: Deklaracja Steinmeiera o NS2 oznacza otwartość Niemiec na rozmowy o reparacjach [WIDEO]

Z wypowiedzi prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o Nord Stream 2 jako formie odszkodowania Rosji za wojnę wynika, że Niemcy są gotowi do...

zobacz więcej

W niedawnej rozmowie z gazetą „Rheinische Post” prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier zapytany, co sądzi o ukończeniu Nord Stream 2, bronił rurociągu argumentując, że „po trwałym pogorszeniu stosunków w ostatnich latach relacje energetyczne są prawie ostatnim pomostem między Rosją a Europą”.

Niemcy wynagrodzą za miliony zabitych obywateli... Rosji?


„Obie strony muszą zastanowić się, czy ten most można całkowicie zburzyć (...). Jak mamy wpływać na sytuację, którą postrzegamy jako niedopuszczalną, kiedy odcinamy ostatnie połączenia?” – powiedział.

Niemiecki prezydent przekonywał też, że Niemcy muszą zwrócić uwagę na wymiar historyczny; przypomniał niemiecki atak na Związek Radziecki z czerwca 1941 r.

„Ponad 20 mln ludzi w byłym Związku Radzieckim padło ofiarą wojny. To nie usprawiedliwia dzisiaj niewłaściwego postępowania w rosyjskiej polityce, ale nie możemy tracić z oczu szerszej perspektywy” – powiedział Steinmeier.

Morawiecki odpowiada prezydentowi Niemiec


„Zgadzam się z prezydentem Niemiec, że powojenne długi nie zostały spłacone, ale Nord Stream 2 nie jest żadną rekompensatą. To działanie za plecami UE, które ułatwi Rosji prowadzenie agresywnej polityki, zwiększy zależność Europy, zaszkodzi gospodarce i bezpieczeństwu. Czas to zatrzymać” – podkreślił szef polskiego rządu. 21 stycznia Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą UE do „natychmiastowego wstrzymania” budowy Nord Stream 2 i nałożenia nowych sankcji na Rosję. Dokument został przygotowany w odpowiedzi na aresztowanie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Rezolucja jest jednak niewiążąca.

Nord Stream 2 na ukończeniu


Na początku grudnia 2020 r. prace nad tym projektem o wartości 9,5 mld euro, mającym stworzyć podmorski gazociąg z Rosji do Niemiec o długości 1200 km, zostały wznowione na wodach niemieckich po zawieszeniu na blisko rok na skutek sankcji amerykańskich. Układanie gazociągu Nord Stream 2 jest na ukończeniu i większość prac, które należałoby jeszcze wykonać, miałoby zostać zrealizowanych na wodach duńskich.

Czytaj więcej: Zaskakująca wypowiedź prezydenta Niemiec

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej