RAPORT

Pogarda

Szefowa KE chwali Polskę za tempo szczepień. Dworczyk: To pokazuje nasz wysiłek

Szefowa KE Ursula von der Leyen (fot. Thierry Monasse/Getty Images)
Szefowa KE Ursula von der Leyen (fot. Thierry Monasse/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Wypowiedź von der Leyen pokazuje skalę wysiłku i starań włożonych w realizację Narodowego Programu Szczepień przez rząd, służbę zdrowia i tysiące zaangażowanych osób – ocenił szef KPRM, pełnomocnik rządu ds szczepień Michał Dworczyk. – Jej słowa powinny dać do myślenia opozycji w Polsce – dodał.

Kiedy otwarcie restauracji? Rzecznik rządu przekazał nowe informacje

Nie możemy w tej chwili podjąć decyzji o tym, żeby otworzyć restauracje czy branżę fitness; nie chcemy popełnić błędów innych krajów, gdzie zbyt...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Wczorajsza wypowiedź szefowej Komisji Europejskiej, która wskazała Polskę jako państwo, które najlepiej radzi sobie z procesem szczepień obywateli w całej UE pokazuje skalę wysiłku i starań jaki w realizację Narodowego Programu Szczepień włożył rząd, służba zdrowia i tysiące zaangażowanych osób – powiedział Dworczyk.

Podczas debaty w Parlamencie Europejskim poświęconej strategii walki z COVID-19 szefowa KE powiedziała m.in., że „w Polsce od początku lutego 94 proc. personelu medycznego domów spokojnej starości i 80 proc. pensjonariuszy zostało zaszczepionych, 93 proc. w Danii, we Włoszech – ponad 4 proc. całej populacji; te trzy przykłady pokazują, że kampania szczepień w Europie naprawdę przyspieszyła”.

Dworczyk podkreślił, że Narodowy Program Szczepień „zweryfikowany został pozytywnie w działaniu – mimo problemów z dostawą szczepionek wynikających z unijnych kontraktów, program działa efektywnie”.

Przeczytaj też: Niedzielski: Od kwietnia chcemy znieść limity do wszystkich specjalistów

Minister zdrowia: Czeka nas wzrost zakażeń, sztuką – utrzymanie go pod kontrolą

Stopniowe znoszenie obostrzeń musi mieć miejsce z uwagi na konieczność funkcjonowania gospodarki. To oznacza, że czeka nas pewien wzrost zakażeń...

zobacz więcej

Pełnomocnik rządu ds szczepień zaznaczył, że „w Polsce możliwości wykonywania szczepień są dużo większe”, a „jedyne, co nas hamuje, to niedobór szczepionek”.

– To się zmieni, jeżeli dostawcy szczepionek zaczną wywiązywać się ze swoich wcześniejszych deklaracji – dodał.

– Słowa szefowej Komisji Europejskiej powinny dać do myślenia opozycji w Polsce, która cały czas próbuje wmawiać, że walka w naszym kraju z pandemią koronawirusa idzie nie tak, jak trzeba. Opozycja fałszuje rzeczywistość, a wypowiedź Ursuli von der Leyen jest tego dobitnym dowodem – powiedział Dworczyk.

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia; wtedy w ramach grupy zerowej szczepionkę zaczęli przyjmować przedstawiciele służb medycznych, a następnie m.in. pracownicy ośrodków pomocy społecznej i pensjonariusze domów pomocy społecznej.

25 stycznia rozpoczęły się szczepienia populacyjne – szczepionkę otrzymują osoby z grupy pierwszej, na początek seniorzy 70 plus. W piątek rozpocząć mają się szczepienia nauczycieli.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej