RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rezolucja PE przeciwko Nord Stream 2. Wspomina o Ukrainie

PE chce wstrzymania budowy Nord Stream 2 (fot. REUTERS/Stine Jacobsen; Shutterstock)
PE chce wstrzymania budowy Nord Stream 2 (fot. REUTERS/Stine Jacobsen; Shutterstock)

Parlament Europejski kolejny raz opowiedział się za wstrzymaniem budowy Nord Stream 2. Europosłowie przyjęli częściowe zapisy do raportu dotyczącego układu o stowarzyszeniu Unii Europejskiej z Ukrainą. Cały dokument będzie głosowany jutro.

W Bundestagu o Nord Stream 2. Szef MSZ broni gazociągu. Jakiego użył argumentu?

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas przekonywał w środę w Bundestagu, że rezygnacja z gazociągu Nord Stream 2 zbliży Rosję do Chin. Na...

zobacz więcej

Przeciwko budowie drugiej nitki Gazociągu Północnego od dawna protestuje w Unii Polska wraz z krajami bałtyckimi, zwracając uwagę na zwiększenie uzależnienia od rosyjskiego gazu i zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy.

Europosłowie wyrazili zaniepokojenie budową Nord Stream 2 i przypomnieli o związanych z tym długoterminowych podstawowych zagrożeniach politycznych, gospodarczych i tych dotyczących bezpieczeństwa.

Podkreślili, że rurociąg zwiększa zależność Europy od rosyjskich dostaw gazu, zagraża unijnemu rynkowi wewnętrznemu, jest niezgodny z polityką energetyczną Unii i z jej interesami strategicznymi. Europosłowie napisali też, że budowa gazociągu może przynieść negatywne skutki dla rozdartej wojną Ukrainy.

„W związku z tym, zgodnie ze swoim wcześniejszym stanowiskiem, Parlament Europejski wzywa wszystkie zainteresowane strony, w szczególności te w państwach członkowskich i w Europie, do wykorzystania dostępnych klauzul prawnych, by wstrzymać realizację projektu” – brzmi fragment raportu.

Czytaj także: Nord Stream 2 i „próba przekupienia”. Niemiecki minister przed Bundestagiem

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej