RAPORT

Pogarda

Szydło punktuje Brukselę. Mocne wystąpienie i apel ws. szczepionek [WIDEO]

Koronawirus. Beata Szydło o zamówieniach szczepionek na COVID-19 (fot. twitter.com/BeataSzydlo)
Koronawirus. Beata Szydło o zamówieniach szczepionek na COVID-19 (fot. twitter.com/BeataSzydlo)

Najnowsze

Popularne

Europosłanka PiS Beata Szydło powiedziała w Parlamencie Europejskim, że Komisja Europejska, podpisując umowy ws. szczepionek, przejęła na siebie obowiązek skutecznego wyegzekwowania tych kontraktów. – 8 lutego miała dotrzeć do Polski kolejna partia jednej ze szczepionek. Dotrze 11 lutego i nie w 100 procentach, ale w 80 procentach – mówiła była premier RP, domagając się wyjaśnień.

Koronawirus w Polsce. Są nowe dane o zakażeniach i zgonach

Koronawirus w Polsce. W środę 10 lutego Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6930 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych resortu...

zobacz więcej

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata ws. szczepionek na koronawirusa. Przewodnicząca Komisji Europejskiej przyznała, że niektóre założenia unijnej strategii szczepień były zbyt optymistyczne, ale przekonywała, że wspólne umowy i zakupy były dobrym pomysłem.

Ursula von der Leyen mówiła, że wszystkie kraje otrzymują szczepionki w tym samym czasie i na tych samych warunkach. Przyznała jednak, że pojawiły się pewne błędy i problemy. Oceniła, że Bruksela musi z tego wyciągnąć wnioski. Wymieniła natomiast pozytywne przykłady w kilku krajach – w tym Polskę, gdzie od początku lutego zaszczepionych zostało 94 procent personelu medycznego domów opieki społecznej i 80 procent pacjentów.

Koronawirus. Szydło o szczepieniach w Polsce


Głos w debacie zabrała m.in. europosłanka PiS Beata Szydło. Domagała się, aby Unia Europejska wywiązała się z zadania zapewnienia obywatelon dawek przeciwko COVID-19.

Zobacz także ->  Przewodnicząca KE chwali Polskę. „Imponujące tempo szczepień”

– Czy KE poradziła sobie z tym procesem? Czy nie zawiodła? Podała pani między innymi Polskę jako przykład sukcesu. Zgadzam się, że polski rząd świetnie sobie radzi ze szczepieniami. I mógłby wyszczepić znacznie więcej Polaków, ale nie ma odpowiedniej ilości szczepionek – powiedziała pod adresem szefowej Komisji Beata Szydło.

COVID-19. Szydło apeluje o konkrety

Parlament Europejski chce bardziej restrykcyjnych zasad recyklingu

Parlament Europejski przyjął zalecenia polityczne dotyczące sposobu osiągnięcia  „neutralnej pod względem emisji, zrównoważonej i wolnej od toksyn...

zobacz więcej

Europosłanka PiS zaznaczyła, że Komisja Europejska podpisując umowy także w imieniu Polski, przejmując tę część odpowiedzialności za zdrowie obywateli, „przejęła też na siebie obowiązek skutecznego wyegzekwowania tych umów”.

– 8 lutego miała dotrzeć do Polski kolejna partia jednej ze szczepionek. Dotrze 11 lutego i nie w 100 procentach, ale w 80 procentach. Dzisiaj to jest najważniejsze zadanie KE, by skutecznie wyegzekwować podpisane umowy, i by każde państwo otrzymało taką ilość szczepionek, na jaką są umawiano – dodała.

Beata Szydło oceniła, że zakładanie kolejnych grup w Brukseli i Strasburgu, tworzenie zespołów i dyskutowanie, nie załatwi sprawy.

Zobacz także -> Do kiedy ma być zaszczepione 70 proc. unijnej populacji?

– Czy Unia Europejska poza wznoszeniem oburzenia, deklaracjami i rezolucjami, ma skuteczne narzędzia? – pytała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej