
Europosłanka PiS Beata Szydło powiedziała w Parlamencie Europejskim, że Komisja Europejska, podpisując umowy ws. szczepionek, przejęła na siebie obowiązek skutecznego wyegzekwowania tych kontraktów. – 8 lutego miała dotrzeć do Polski kolejna partia jednej ze szczepionek. Dotrze 11 lutego i nie w 100 procentach, ale w 80 procentach – mówiła była premier RP, domagając się wyjaśnień.
Koronawirus w Polsce. W środę 10 lutego Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6930 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z danych resortu...
zobacz więcej
W Parlamencie Europejskim odbyła się debata ws. szczepionek na koronawirusa. Przewodnicząca Komisji Europejskiej przyznała, że niektóre założenia unijnej strategii szczepień były zbyt optymistyczne, ale przekonywała, że wspólne umowy i zakupy były dobrym pomysłem.
Ursula von der Leyen mówiła, że wszystkie kraje otrzymują szczepionki w tym samym czasie i na tych samych warunkach. Przyznała jednak, że pojawiły się pewne błędy i problemy. Oceniła, że Bruksela musi z tego wyciągnąć wnioski. Wymieniła natomiast pozytywne przykłady w kilku krajach – w tym Polskę, gdzie od początku lutego zaszczepionych zostało 94 procent personelu medycznego domów opieki społecznej i 80 procent pacjentów.
Parlament Europejski przyjął zalecenia polityczne dotyczące sposobu osiągnięcia „neutralnej pod względem emisji, zrównoważonej i wolnej od toksyn...
zobacz więcej
Europosłanka PiS zaznaczyła, że Komisja Europejska podpisując umowy także w imieniu Polski, przejmując tę część odpowiedzialności za zdrowie obywateli, „przejęła też na siebie obowiązek skutecznego wyegzekwowania tych umów”.
– 8 lutego miała dotrzeć do Polski kolejna partia jednej ze szczepionek. Dotrze 11 lutego i nie w 100 procentach, ale w 80 procentach. Dzisiaj to jest najważniejsze zadanie KE, by skutecznie wyegzekwować podpisane umowy, i by każde państwo otrzymało taką ilość szczepionek, na jaką są umawiano – dodała.
Beata Szydło oceniła, że zakładanie kolejnych grup w Brukseli i Strasburgu, tworzenie zespołów i dyskutowanie, nie załatwi sprawy.
Zobacz także -> Do kiedy ma być zaszczepione 70 proc. unijnej populacji?
– Czy Unia Europejska poza wznoszeniem oburzenia, deklaracjami i rezolucjami, ma skuteczne narzędzia? – pytała.
W PE trwa debata z szefową KE @vonderleyen. Zwróciłam uwagę Pani Komisarz na to, że ze strony KE pada wiele słów i deklaracji oburzenia na zachowanie dostawców szczepionek - nie ma jednak konkretnych działań zmierzających do poprawy sytuacji. Kiedy UE zadba o dostawy szczepionek? pic.twitter.com/Wx9T0oROc1
— Beata Szydło (@BeataSzydlo) February 10, 2021