RAPORT

Pogarda

Bogata oferta Polskiego Radia, w niej także nowe pozycje

Polskie Radio proponuje audycje o różnej tematyce (fot. Shutterstock/ Fotokon)
Polskie Radio proponuje audycje o różnej tematyce (fot. Shutterstock/ Fotokon)

Najnowsze

Popularne

Polskie Radio proponuje w środę 10 lutego specjalną ramówkę z audycjami o różnej tematyce. Programy i słuchowiska skierowane są dla słuchaczy w każdym wieku. Przedstawiamy niektóre propozycje. Cześć audycji zaplanowano też na kolejne dni lutego.

„Polskie Radio i Telewizja Polska wypełniają szereg luk na rynku medialnym”

Polskie Radio i Telewizja Polska wypełniają szereg nisz, szereg luk na rynku medialnym – powiedział w piątek wieczorem przewodniczący KRRiT Witold...

zobacz więcej

W audycji „Muzyczny Ekspress” po godz. 18:00 przedstawione zostaną najważniejsze muzyczne wydarzenia danego dnia. Jubileusze, przełomowe daty, rocznice premier i przede wszystkim mnóstwo doskonałej muzyki.

O 19:30 wJedynce Dzieciom” maluchy zatrzymane w domach przez śnieżyce będą mogły posłuchać o budowlach ze śniegu i lodu.

O 20:00 audycję „Tu jest muzyka” poprowadzi Paweł Sztompke. Opowie on o muzyce kina, muzyce ilustracyjnej, a także przedstawi największe filmowe przeboje, polskie i zagraniczne. W środę zabrzmi premierowo fragment ścieżki dźwiękowej z filmu „Ma Rainey. Matka Bluesa”. Muzyka Branforda Marsalisa.

Program Pierwszy Polskiego Radia prezentuje lektury szkolne


O 10:35 w Czterech Porach Roku od 18 stycznia do 12 lutego, nadawane jest słuchowisko wg powieści „Kobieta w bieli”, które powstało w 1974 i które wyreżyserował Andrzej Łapicki. Wystąpili m.in.: Krzysztof Kolberger, Władysław Kowalski, Hanna Stankówna, Zdzisław Mrożewski, Wieńczysław Gliński, Halina Rowicka, Marta Lipińska.

„Kobieta w bieli” to powieść napisana przez Wilkie Collinsa w 1859 roku, wydana w odcinkach w latach 1859-1860 i po raz pierwszy opublikowana w formie książki w 1860 roku. Jedna z pierwszych powieści kryminalnych i powszechnie traktowana jako jedna z najpiękniejszych z gatunku powieści sensacyjnej.

Polskie Radio zmienia ramówkę na kwarantannę. Dostępne perły „Teatru Polskiego Radia”

Wszystkie anteny Polskiego Radia na czas kwarantanny zmieniają ramówkę i z myślą o słuchaczach poszerzają swoją ofertę kulturalną. W najbliższych...

zobacz więcej

O 21:45 od 1 do 21 lutego prezentowana jest powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Nagranie Stanisława Zaczyka z roku 1977. W roku 2021 mija 180. rocznica urodzin Orzeszkowej.

O 23:50 od od 08.02 do 21.02 prezentowane są „Dymy nad Birkenau” Seweryny Szmaglewskiej.

Koncerty i festiwale muzyczne w Polskim Radiu


W popołudniowym paśmie „Koncerty w porze lunchu” w Programie 2 Polskiego Radia powraca ukochana przez polską publiczność Martha Argerich, która w towarzystwie Renauda Capuçon na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki i Tańca w Granadzie wykonywała m.in. Ludwiga van Beethovena VIII Sonatę G-dur op. 30 nr 3 i słynną Sonatę A-dur Cesara Francka. Wieczorem w Filharmonii Dwójki muzyka Henry'ego Purcella (Fantasia upon one note a 5, In Nomine a 6) i wielobarwny Septet Es-dur op. 20 Ludwiga van Beethovena w wykonaniu zespołu Balthasara Neumanna – jednego z najciekawszych młodych zespołów wykonujących muzykę na historycznych instrumentach. W programie stypendialnym zespołu uczestniczyła liczna grupa muzyków z Polski.

Wkrótce ogłoszenie laureatów Nagrody Mediów Publicznych

Laureaci Nagrody Mediów Publicznych – w kategoriach: Muzyka, Słowo i Obraz – zostaną ogłoszeni 16 listopada. Wśród nominowanych znalazł się szef...

zobacz więcej

W godzinach 19:15-19:30 w ramach programu „Książka do słuchania” będzie można usłyszeć Jerzego Bończaka, który czyta powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza „Kariera Nikodema Dyzmy”.

Propozycje radiowej Czwórki


Radiowa Czwórka w audycji Stacja Nauka w godzinach 12:00-13.00 zaprezentuje reportaż „Jak zużywa się organizm?”. Wiek biologiczny nie zawsze pokrywa się z tym, ile lat naprawdę przeżyliśmy. Z upływem czasu nasz organizm „zużywa się”, jednak nie jest to proces przebiegający równomiernie dla wszystkich części naszego ciała.

Od 15:00 do 17:00 w „Popołudniku w PRD” będzie mowa o mincerzu, inaczej pracowniku mennicy produkującym monety. 10 lutego 1766 roku powstała pierwsza w Polsce mennica.

O 17:15 w programie „Opowieści z lasu Joszka Brody” posłuchamy kompozycji Joszka Brody na trzcinie, okarynie i fujarce.

O 19:10 w ramach audycji „Książka do poduszki” Patryk Bartoszewski będzie czytać „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” Marii Konopnickiej.

40-lecie transmisji mszy świętych w Polskim Radiu

W niedzielę 20 września o godz. 09.00 bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha odprawi uroczystą „radiową” Mszę, z okazji 40....

zobacz więcej

Od 21:00 do 23:00 w audycji „Strefa rodzica” będzie mowa m.in. o tym, kim jest terapeuta miofunkcjonalny, kiedy się do niego udać.

Od 23:00 do 1:00 w ramach audycji „Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego” zostanie zaprezentowana muzyka z Łotwy, Estonii (Svjata Vatra, Instrumenti), projekt uchodźców Kefaya i płyta „Radio International”, prezentacja Strony A specjalnej EPki wydanej na Record Store Day przez Anouske Shankar oraz Anne Rundolph z Irlandii.

W Polskim Radiu Chopin o godz. 8:00 Marcin Majchrowski skonfrontuje ze sobą brzmienia fortepianu historycznego i współczesnego na przykładzie Nokturnu Es-dur op. 55 nr 2 Fryderyka Chopina w wykonaniach Dang Thai Sona. Polskie Radio zaprasza na program „Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny”?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej