RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowe informacje o zagrożeniu w Płocku. Więźniowie do dyspozycji MUW

Zator w Płocku. Dobre prognozy ws. Wisły (fot. PAP/Szymon Łabiński)
Zator w Płocku. Dobre prognozy ws. Wisły (fot. PAP/Szymon Łabiński)

Zator lodowy pod Płockiem od kilku dni budził obawy ekspertów. – Na szczęście Wisła przestała dynamicznie przybierać. Zeszłej dobry przybrała 1,5 metra, a w ciągu ostatnich 12 godzin maksymalnie kilkanaście centrymetrów – relacjonuje w rozmowie z portalem tvp.info wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców podjęto jednak decyzję o skierowaniu więźniów do dyspozycji Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Zator lodowy na Wiśle. W Płocku zarządzono ewakuację

W związku z przyborem Wisły spowodowanym zatorem lodowym prezydent Płocka zdecydował we wtorek po południu o ewakuacji z zagrożonych powodzią...

zobacz więcej

Maciej Wąsik przekazał w rozmowie z portalem tvp.info, że „sytuacja jest pod kontrolą”. – Komendant mazowiecki straży pożarnej skierował do Płocka dodatkową kompanię odwodową. Służby pracowały na wałach przez całą noc – poinformował. Zaznaczył przy tym, że na szczęściej Wisła przestała dynamicznie przybierać. O tym, jak sytuacja wygląda w konkretnych miejscach, poinformował na Twitterze.

Wiceminister zaznaczył jednak, że wszystkie możliwe służby od kilku dni działają w Płocku pod kierownictwem straży pożarnej.

– Prowadzą akcję zabezpieczającą i monitorującą. Zabezpieczane są domostwa, które nad samą Wisłą mogłyby znaleźć się na terenach zalewowych. Strażacy udzielają mieszkańcom wszelskiej niezbędnej pomocy – stwierdził.

Zobacz także:  Zator lodowy pod Płockiem. Wojewoda odpowiada na pytania o lodołamacze

Laptopy dla wszystkich uczniów? Była minister edukacji komentuje

Politycy PO przyznali, że nie mają pojęcia, czemu Donald Tusk nie dał uczniom zapowiadanych tabletów oraz ile ma kosztować zrealizowanie tej...

zobacz więcej

W ostatnich dniach wiele mówiło się o wykorzystaniu lodołamaczy. Kiedy będą użyte?

– Były postulaty, żeby wpuścić lodołamacze, ale Wody Polskie sprawnie wyjaśniły, że użycie ich przy tych temperaturach byłoby przeciwskuteczne i doprowadziło do zwiększenia zatoru. Sprzęt ten jest więc w gotowości. Zostanie użyty, gdy zagrożenie powodziowe będzie wysokie, ale nie będzie już problemu dalszego zamarzania kry – zapewnił nas Wąsik.

Płock. Dziesiątki strażaków i specjalistyczny sprzęt


Z kolei Mazowiecka Straż Pożarna przekazała, że w ostatnich godzinach w działania związane z zabezpieczeniem budynków mieszkalnych i wałów przeciwpowodziowych na terenie powiatu płockiego było zaangażowanych ponad 170 strażaków PSP i ochotniczych straży pożarnych.

Ja podkreślono, do działań skierowano kompanię specjalną „Woda". W sumie oznaczało to wykorzystanie ponad 70 strażaków z woj. mazowieckiego wyposażonych w sprzęt i pompy do działań specjalnych.

Sroga zima z 1929 r. To były największe mrozy w Polsce

„Szofer dorożki samochodowej przywiózł z Myślenic kilku gości. Gdy zajechał na rynek, odwinął kołnierz futra. Gdy odrzucił kołnierz, równocześnie...

zobacz więcej

Z kolei Jacek Ozdoba z ministerstwa klimatu i środowiska przekazał, że sprawa zatoru w Płocku jest na bieżąco monitorowana.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś podjął decyzję o skierowaniu więźniów do dyspozycji Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

„Wsparcie odpowiednich służb w trudnych sytuacjach dodatkowymi rękami do pracy w to jeden z filarów programu Praca dla więźniów” – zaznaczył.

Zobacz także:   Opłata z reklam na służbę zdrowia. Na czym polega podatek solidarnościowy od mediów?

Przypomnijmy, że wcześniej w związku z przyborem Wisły spowodowanym zatorem lodowym prezydent Płocka zdecydował o ewakuacji części mieszkańców.

„Zwierzęta domowe ewakuowane będą z kolei do Schroniska dla Zwierząt w Płocku, prowadzonego przez SUEZ PGK. Transport zapewni SUEZ PGK” – oznajmił płocki Urząd Miasta. Więcej o sprawie pisaliśmy  TUTAJ.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej