RAPORT

Pogarda

Powstał czujnik do mierzenia poziomu stresu

Stres stał się nieodłącznym elementem naszej codzienności (fot. Shutterstock/pathdoc)
Stres stał się nieodłącznym elementem naszej codzienności (fot. Shutterstock/pathdoc)

Najnowsze

Popularne

Dzięki nowej technologii i pracy inżynierów, już niedługo będzie można przekonać się o poziomie stresu. Naukowcy i inżynierowie opracowali bowiem nadający się do noszenia czujnik, który może stale mierzyć stężenie kortyzolu – hormonu stresu – w pocie człowieka.

Ile zostało ci życia? Odpowiedź kryje się w źrenicach

Z najnowszych badań japońskich naukowców wynika, że w przypadku osób z niewydolnością serca, na podstawie rozmiaru źrenic można ocenić, jak duże...

zobacz więcej

Czujnik jest efektem współpracy inżynierów z Laboratorium Urządzeń Nanoelektronicznych EPFL (Nanolab) i Xsensio. Można umieścić go bezpośrednio na skórze pacjenta, dzięki czemu możliwe staje się ciągłe mierzenie poziomu kortyzolu, głównego biomarkera stresu, w pocie pacjenta.

Kortyzol przejmuje kontrolę


Kiedy jesteśmy w stresującej sytuacji, kortyzol jest hormonem, który przejmuje kontrolę.

„Kortyzol może być wydzielany pod wpływem impulsu – czujesz się dobrze i nagle dzieje się coś, co wywołuje u ciebie stres. Wtedy organizm zaczyna produkować go więcej” – mówi cytowany przez „Science Daily” Adrian Ionescu, szef Nanolab.

Zobacz także: Stres i... odruch pozostały po epoce kamienia powodują u kobiet przykrą dolegliwość

Chociaż kortyzol pomaga naszemu organizmowi reagować na stresujące sytuacje, w rzeczywistości jest to miecz obosieczny. Zwykle jest wydzielany przez cały dzień zgodnie z rytmem dobowym, osiągając szczyt między 6 a 8 rano, a następnie stopniowo zmniejsza się. „Jednak u ludzi, którzy cierpią na choroby związane ze stresem, ten rytm okołodobowy jest całkowicie zaburzony” – mówi Ionescu. „A jeśli organizm wytwarza za dużo lub za mało kortyzolu, może to poważnie zaszkodzić jego zdrowiu, potencjalnie prowadząc do otyłości, chorób układu krążenia, depresji lub wypalenia” – dodaje.

Placebo działa – nawet jeśli wiemy, że to placebo

Placebo redukuje markery stresu emocjonalnego w mózgu, nawet jeśli ludzie mają świadomość tego, że przyjmują tylko placebo – dowiedli naukowcy z...

zobacz więcej

Poziom kortyzolu można zmierzyć chociażby analizując próbki krwi, śliny, moczu czy potu i na tym ostatnim postanowili skoncentrować się badacze i opracowali inteligentny plaster wyposażony w miniaturowy czujnik. Jak dotąd nie opracowano żadnego innego systemu monitorowania stężenia kortyzolu w sposób ciągły przez całą dobę.

„To kluczowa zaleta i innowacyjna cecha naszego urządzenia. Ponieważ można je ciągle nosić, naukowcy mogą zbierać obiektywne dane ilościowe w nieinwazyjny, precyzyjny i natychmiastowy sposób” – mówi Ionescu.

Może pomóc lekarzom


Specjaliści z niecierpliwością czekają na kolejne testy tego urządzenia w warunkach szpitalnych i oddanie go w ręce lekarzy i użytkowników. To również będzie miało istotny wpływ na monitorowanie poziomu stresu i właściwą diagnozę psychiatryczną.

„Posiadanie niezawodnego, nadającego się do noszenia systemu może pomóc lekarzom w obiektywnym oszacowaniu, na przykład czy pacjent cierpi na depresję lub wypalenie i czy jego leczenie jest skuteczne. Co więcej, lekarze mieliby te informacje w czasie rzeczywistym” – wskazuje Ionescu.

W przyszłości ta technologia może zostać włączona również do opasek czy zegarków, które dziś służą nam do pomiaru aktywności fizycznej.

Zobacz także: Naukowcy wiedzą, jaki trening przynosi najlepsze efekty 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej