RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Grecka kwarantanna. COVID-19 sparaliżował Ateny

Ograniczenia mają potrwać od czwartku do końca lutego (fot. Dimitris Lampropoulos/NurPhoto via Getty Images)
Ograniczenia mają potrwać od czwartku do końca lutego (fot. Dimitris Lampropoulos/NurPhoto via Getty Images)

Z powodu wzrostu liczby zachorowań na Covid-19 premier Grecji Kyriakos Micotakis ogłosił we wtorek wprowadzenie kwarantanny w regionie administracyjnym Attyki, w którym położona jest stolica kraju – Ateny. Do końca lutego zamknięte pozostaną szkoły, kościoły i niektóre sklepy.

Grecja: Koronawirus na statku wycieczkowym

Dwunastu członków załogi statku wycieczkowego pływającego pod banderą maltańską, na którego pokładzie znajduje się ponad 1,5 tys. osób, uzyskało...

zobacz więcej

W Atenach, w których mieszka ponad jedna trzecia populacji liczącego blisko 11 mln kraju, otwarte mają pozostać tylko apteki, supermarkety, sklepy spożywcze, piekarnie i stacje benzynowe – informuje agencja AFP.

Nieczynne będą również szkoły, które zaledwie dwa tygodnie temu wznowiły swoją działalność po dwumiesięcznej przerwie.

Ograniczenia mają potrwać od czwartku do końca lutego – przekazał Micotakis w transmitowanym przez telewizję przemówieniu. Wprowadzenie nowych restrykcji tłumaczył wzrostem liczby hospitalizacji chorych na Covid-19 w Attyce i pojawieniem się nowych, bardziej zaraźliwych, wariantów SARS-CoV-2.

Grecja, która podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa radziła sobie relatywnie lepiej niż inne kraje Europywprowadziła surowsze ograniczenia w listopadzie, gdy rosnąca liczba infekcji zaczęła grozić paraliżem osłabionego przez dekadę kryzysu finansowego systemu opieki zdrowotnej – przypomina agencja Reutersa.

Premier zapowiedział również, że w ciągu następnych dwóch miesięcy koronarestrykcje mogą być luzowane lub zacieśniane w zależności od sytuacji. W Grecji między godz. 21 a 5 rano obowiązuje godzina policyjna, Od zeszłego tygodnia w niektórych regionach, w tym w Attyce, została ona wydłużona w weekendy i zaczyna się o 18.

W ciągu ostatniego tygodnia w Grecji każdego dnia diagnozowano średnio tysiąc infekcji koronawirusem – było ich o blisko 40 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu – wynika z zestawienia agencji Reutersa. Każdego dnia na Covid-19 umierało też średnio 24 chorych, liczba ofiar epidemii również zwiększyła się w stosunku do poprzedniego tygodnia. Od początku pandemii SARS-CoV-2 zakaziło się w tym kraju ponad 164 tys. osób, 6017 z nich zmarło.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej