RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

30-lecie V4. Szczerski o błędach i wyzwaniach stojących przed Grupą Wyszehradzką

Prezydenci Polski, Węgier, Słowacji i Czech zainaugurowali obchody jubileuszu 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej. – To „wspólnota losu i wspólnota aspiracji”, dlatego możemy tak na siebie liczyć – powiedział w TVP Info sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, cytując słowa Andrzeja Dudy. Prezydencki minister przypomniał, że jeszcze kilka lat temu Grupa Wyszehradzka była w kryzysie, gdy „Platforma Obywatelska próbowała dokleić się do Niemiec i tak budować swoją politykę europejską”, uznając region za „bezwartościowy”.

KE nie pozostawia złudzeń: Wysoka wiarygodność i niskie ryzyko budżetowe Polski

Ta tabelka z Komisji Europejskiej niech wszystkim rzeczywiście zapadnie w pamięć – mówił z dumą na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki....

zobacz więcej

We wtorek w Rezydencji Prezydenta RP na Mierzei Helskiej, w Juracie rozpoczął się dwudniowy szczyt prezydentów Grupy Wyszehradzkiej, inaugurujący obchody 30-lecia Grupy. Wzięli w nim udział prezydenci Polski Andrzej Duda, Czech Milosz Zeman, Słowacji Zuzana Czaputova i Węgier Janos Ader.

Sukcesy i wyzwania Grupy Wyszehradzkiej w UE


Na antenie TVP Info sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP i pełnomocnik ds. utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztof Szczerski mówił, że pierwszego dnia szczytu prezydenci mówili przede wszystkim o przyszłości V4.

– Jeśli będziemy solidarni, będziemy się razem wspierać, będziemy nadawać ton polityce europejskiej – dodał polityk. Wskazywał m.in. na sukces negocjacji nad budżetem europejskim i zaznaczył, że to dzięki współpracy udało się ostatecznie ukształtować ten kompromis.

Zdaniem Szczerskiego, w trudnych miesiącach epidemii COVID-19 pokazaliśmy, że jesteśmy krajami, które radzą sobie bardzo dobrze i potrafią być motorem napędowym europejskiej gospodarki. – Ale prezydenci mówili też o skutkach społecznych pandemii, które odczuwają nasze społeczeństwa. Prezydenci zwracali uwagę, że trzeba patrzeć nie tylko na wskaźniki gospodarcze – zaznaczył Szczerski.

„Projekt pilotażowy”. Grupa Wyszehradzka wspólnie kupi amunicję

Czeskie ministerstwo obrony poinformowało, że kraje Grupy Wyszehradzkiej (V4), czyli Polska, Czechy, Węgry i Słowacja, wspólnie kupią około 300...

zobacz więcej

Zacytował przy tym słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który określił Grupę Wyszehradzką jako „wspólnotę losu i wspólnotę aspiracji”.

Kryzys w czasach rządów PO


– Grupa Wyszehradzka była w pewnym kryzysie, zwłaszcza za rządów PO w Polsce. Platforma mówiła, że region jest bezwartościowy, próbowała się dokleić do Niemiec i tak budować swoją politykę europejską. Poobrażaliśmy wszystkich dookoła i próbowaliśmy siłowo cały region odepchnąć. To był tak katastrofalny błąd w polityce zagranicznej, że trzeba było naprawdę dużego politycznego zwrotu, jaki nastąpił w 2015 roku, żeby te wszystkie błędy i skutki odwrócić – ocenił Szczerski.

Podkreślając działania prezydenta Dudy i rządu PiS na arenie międzynarodowej, prezydencki minister wskazał, że aktualnie możemy opierać się na „znakomicie współpracującej w UE Grupie Wyszehradzkiej, wschodniej flance NATO oraz Trójmorzu, które buduje infrastrukturę od Bałtyku po Morze Czarne i Adriatyk”.

Zobacz także: Jednoznaczny raport KE. Analityk wyjaśnia, skąd tak pozytywna ocena finansów Polski

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej