RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Impeachment Trumpa rozpoczęty. Decyzja należy do senatorów

Donald Trump nie jest już prezydentem USA (fot. Anna Moneymaker-Pool/Getty Images)
Donald Trump nie jest już prezydentem USA (fot. Anna Moneymaker-Pool/Getty Images)

W amerykańskim Senacie rozpoczął się we wtorek drugi proces impeachmentu Donalda Trumpa. Były przywódca USA oskarżony jest o podburzenie tłumu swoich zwolenników do szturmu na Kapitol i przerwania procedury liczenia głosów elektorskich w wyborach prezydenckich. Prawnicy Donalda Trumpa argumentują, że proces jest niezgodny z konstytucją.

Skarżył się na jedzenie. Uczestnik szturmu na Kapitol przeniesiony do innego aresztu

Jacob Chansley, uczestnik styczniowego szturmu na Kapitol znany jako Jake Angeli, został przeniesiony do innego aresztu, gdzie będzie miał dostęp...

zobacz więcej

Procedowanie impeachmentu Donalda Trumpa rozpoczęło się we wtorek o godz. 13. (19. czasu polskiego) . Najpierw odbędzie się postępowanie, mające ustalić, czy skazanie byłego prezydenta, który już nie sprawuje władzy, jest zgodne z konstytucją.

13 stycznia głosami Demokratów i dziesięciorga Republikanów Izba Reprezentantów postawiła Trumpowi formalny zarzut podburzenia do powstania przeciwko państwu. We wtorek rozpoczął się oficjalny proces byłego prezydenta, w którym stuosobowy Senat będzie pełnić rolę ławy przysięgłych.

Wzywał do przemocy?


Wytypowani przez Izbę Reprezentantów oskarżyciele argumentują, że powtarzając przez dwa miesiące tezę o oszustwie wyborczym i zachęcając swoich zwolenników do walki, były prezydent USA podburzył tłum do ataku na Kongres, w którym 5 osób poniosło śmierć.

Prawnicy byłego prezydenta przekonują, że jego apele do zwolenników miały czysto retoryczny charakter i nie były wezwaniem do przemocy. Argumentują też, że Donald Trump jest obecnie osobą prywatną i stosowanie wobec niego procedury impeachmentu jest niekonstytucyjne. Do skazania w procedurze impeachmentu potrzeba 2/3 głosów w stuosobowym Senacie, gdzie obie partie mają po 50 głosów. Oznacza to, że do Demokratów musiałoby dołączyć co najmniej 17 Republikanów, co jest mało prawdopodobne. Podczas poprzedzającego proces proceduralnego głosowania tylko 5 senatorów Partii Republikańskiej opowiedziało się za uznaniem impeachmentu byłego prezydenta za konstytucyjny.

Czytaj także: USA: „Time” przyznaje: Donald Trump ofiarą spisków

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej