RAPORT

Pogarda

Rzeczniczka Porozumienia odwołana. Zainteresowana twierdzi coś innego

Pod uchwałą prezydium zarządu podpisał się Adam Bielan (fot. PAP/Mateusz Marek, Adam Warżawa)
Pod uchwałą prezydium zarządu podpisał się Adam Bielan (fot. PAP/Mateusz Marek, Adam Warżawa)

Najnowsze

Popularne

Magdalena Sroka została odwołana z funkcji rzeczniczki prasowej Porozumienia – poinformował europoseł Adam Bielan. Na jej miejsce powołano posła Włodzimierza Tomaszewskiego. To ciąg dalszy dwuwładzy w koalicyjnej partii Zjednoczonej Prawicy. Odwołana Magdalena Sroka zapewnia jednocześnie, że nadal pozostaje rzeczniczką „prawdziwego Porozumienia”.

Wypij: Porozumienie powinno samodzielnie iść do wyborów

Zrobię wszystko, aby w następnych wyborach parlamentarnych Porozumienie wystartowało z własnych list. Bardzo bym chciał, aby nasza partia była na...

zobacz więcej

Adam Bielan poinformował, że w trakcie wtorkowego „posiedzenia prezydium zarządu” złożył raport z bieżącej sytuacji oraz rozmów, które prowadził z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Zmiana rzecznika Porozumienia?


– Jednocześnie prezydium zarządu zdecydowało o odwołaniu pani poseł Magdaleny Sroki z funkcji rzecznika Porozumienia. Dziękujemy za dotychczasową pracę. Na funkcję rzecznika powołany został poseł Włodzimierz Tomaszewski – powiedział Bielan.

Ponadto Paweł Skotarek – jak dodał Bielan – został przywrócony na funkcję skarbnika partii. W trakcie posiedzenia – poinformował – zwrócono się także o wydanie dokumentacji finansowej i pozostałych dokumentów oraz lokalu. Rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka zaprzeczyła, jakoby przestała pełnić funkcję rzecznika.

„Prawdziwe Porozumienie” kontra Adam Bielan


– Adam Bielan jest byłym członkiem partii Porozumienie, a działania podejmowane przez niego są ewidentnie ukierunkowane na szkodę zarówno partii Porozumienie, jak i Zjednoczonej Prawicy – powiedziała Sroka.

Jak dodała, „nadal pozostaje rzecznikiem Porozumienia, prawdziwego Porozumienia”.

Nieporozumienie w Porozumieniu


W Porozumieniu toczy się spór ws. kierownictwa partii. Bielan uważa, że zarząd partii, rozszerzony w październiku 2020 r. na wniosek prezesa Jarosława Gowina, został uzupełniony niezgodnie ze statutem i w związku z tym nie uznaje on decyzji podejmowanych przez ten zarząd i jego prezydium za ważne. Ponadto, zdaniem Bielana, trzyletnia kadencja Gowina upłynęła w kwietniu 2018 r., bo na nadzwyczajnym kongresie partii, który odbył się jesienią 2017 r., wyboru prezesa nie przeprowadzono. Bielan uważa też, że od 4 lutego w wyniku decyzji sądu koleżeńskiego, jako przewodniczący Konwencji Krajowej Porozumienia przejął obowiązki prezesa partii.

Zobacz także: O co chodzi w konflikcie w Porozumieniu? Kalendarium i dokumenty

Stronnicy Gowina spokojni o Zjednoczoną Prawicę. „Najlepszy projekt od 30 lat” [WIDEO]

Prezydium Porozumienia złożyło wnioski o wykluczenie europosła Adama Bielana i posła Kamila Bortniczuka z partii. Wcześniej doszło tam do sporu...

zobacz więcej

W ubiegły piątek – jak przekazał wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek – decyzją krajowego sądu koleżeńskiego Bielan oraz poseł Kamil Bortniczuk zostali wykluczeni z Porozumienia, czego powodem miało być wielokrotne łamanie statutu partii.

W piątek po południu na koncie Porozumienia na Twitterze pojawiło się oświadczenie podpisane przez większość parlamentarzystów partii Gowina. „My, niżej podpisani posłowie i senatorowie partii Porozumienie Jarosława Gowina, udzielamy pełnego poparcia Jarosławowi Gowinowi, jako wybranemu demokratycznie i bez głosów sprzeciwu prezesowi zarządu krajowego naszej partii” – napisali przedstawiciele ugrupowania.

Jarosław Gowin zawiesił swoją obecność na posiedzeniu Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy. W poniedziałek z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim spotkał się Adam Bielan.

Zobacz także: Bielan o Gowinie i „metodach Donalda Tuska”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej