RAPORT

Pogarda

„Masakra seniorów”. Zdaniem Watykanu dokonuje się ukryta eutanazja

Watykan: pandemia spowodowała „prawdziwą masakrę osób starszych” (fot. Shutterstock/s style)
Watykan: pandemia spowodowała „prawdziwą masakrę osób starszych” (fot. Shutterstock/s style)

Najnowsze

Popularne

Odrzucanie osób najsłabszych, przede wszystkim chorych i niepełnosprawnych to  „forma ukrytej eutanazji” – głosi wydany we wtorek dokument Papieskiej Akademii Życia na temat starości. Jak oceniono, pandemia wywołała „masakrę seniorów”.

Ponad stuletni seniorzy zaszczepieni, wśród nich najstarszy Polak [WIDEO]

Najstarszy Polak został zaszczepiony przeciwko COVID-19 w jednej z przychodni w Świdnicy na Dolnym Śląsku. Pan Stanisław w kwietniu skończy 111...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Dokument Papieskiej Akademii nosi tytuł: „Starość naszą przyszłością. Sytuacja osób starszych po pandemii”. Przedstawiono w nim wnioski, jakie należy wyciągnąć z obecnego globalnego kryzysu sanitarnego z powodu COVID-19. W tekście napisano, że odrzucanie osób starszych i najsłabszych „wystawia na ryzyko całe społeczeństwo” i jest formą „ukrytej eutanazji”.

„Prawdziwa masakra osób starszych”


W dokumencie można przeczytać również, że „jesteśmy wszyscy na łasce tej samej burzy, ale w pewnym sensie można też powiedzieć, że wiosłujemy na różnych łodziach; najsłabsi toną codziennie”.

„Poradnik dla seniora” w TVP Info

Jak dokładnie umyć ręce? Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę? W jaki sposób zrobić to z rękawiczkami? Internista dr Michał Sutkowski w...

zobacz więcej

Postawiona w nim została teza, że niezbędne jest przemyślenie modelu rozwoju całej planety, a zadanie to dotyczy świata polityki, ekonomii, społeczeństwa, organizacji religijnych. Prezentując dokument, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia arcybiskup Vincenzo Paglia oświadczył, że pandemia spowodowała „prawdziwą masakrę osób starszych”, z których większość – jak dodał – zmarła w domach opieki.

„Dane z niektórych krajów, na przykład z Włoch wskazują, że połowa seniorów - ofiar COVID-19 przebywała w placówkach opiekuńczych, podczas gdy tylko 24 procent zgonów dotyczy osób starszych, które mieszkały w domach” – zauważył.

Podkreślono wartość rodziny:„Własny dom – dodał – także podczas pandemii znacznie bardziej chronił”. Zdaniem watykańskiego dostojnika to powinno skłonić do refleksji nad modelem opieki nad osobami starszymi. 

Zobacz także: Holandia. Liczne nadużycia przy imporcie dzieci z zagranicy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej