RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szczyt V4 w Juracie. Prezydenci odsłonili pamiątkową tablicę

Prezydenci odsłonili tablicę pamiątkową z okazji 30-lecia formatu V4 (fot. Twitter/Kancelaria pRezydenta)
Prezydenci odsłonili tablicę pamiątkową z okazji 30-lecia formatu V4 (fot. Twitter/Kancelaria pRezydenta)

Prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Czech, Węgier i Słowacji – odsłonili we wtorek w Juracie tablicę pamiątkową z okazji 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej. Około południa w prezydenckiej rezydencji na Mierzei Helskiej rozpoczął się szczyt liderów V4 inaugurujący obchody 30-lecia Grupy.

Rusza szczyt prezydentów państw V4. Szczerski: Nic o nas bez nas

Nic, co ważnego dzieje się w tym regionie, nie może dziać się bez Polski. Nic o nas bez nas w regionie – powiedział minister Krzysztof Szczerski o...

zobacz więcej

Dwudniowe spotkanie rozpoczęło się we wtorek około południa od ceremonii oficjalnego powitania prezydentów Milosza Zemana, Janosa Adera i Zuzany Czaputovej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Spotkanie odbywa się w Rezydencji Prezydenta RP na Mierzei Helskiej, w Juracie.

Tablica pamiątkowa z okazji 30-lecia formatu V4


W ramach szczytu odbyła się już pierwsza sesja plenarna „30-lecie Grupy Wyszehradzkiej – współpraca europejska i transatlantycka”. Po południu prezydenci odsłonili tablicę pamiątkową z okazji 30-lecia formatu V4 na placu przed budynkiem Centrum Konferencyjnego na terenie rezydencji. Na godz. 16.15 zaplanowano drugą sesję plenarną „Odbudowa gospodarcza po COVID-19”.

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy  Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy to ówcześni prezydenci Polski – Lech Wałęsa i Czechosłowacji – Vaclav Havel oraz premier Węgier Jozsef Antall podpisali w węgierskim mieście Wyszehrad wspólną deklarację określającą cele i warunki wzajemnej współpracy.

Zobacz także: Rozpoczął się szczyt prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej

Od 2004 r. wszystkie kraje V4 są członkami Unii Europejskiej, a Grupa Wyszehradzka stanowi forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach dotyczących regionu i UE. Polska od 1 lipca 2020 roku sprawuje prezydencję w Grupie. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej