RAPORT

Wojna na Ukrainie

Saryusz-Wolski: Rząd Niemiec próbował „przekupić” administrację Trumpa

Jacek Saryusz-Wolski o Nord Stream 2 (fot. European Union 2019, EP, Vincent VAN DOORNICK)
Jacek Saryusz-Wolski o Nord Stream 2 (fot. European Union 2019, EP, Vincent VAN DOORNICK)

Wyciekły dokumenty mające potwierdzać, że niemiecki rząd proponował Amerykanom ogromne pieniądze za zgodę na budowę Nord Stream 2. Ujawnione przez organizację ekologiczną Deutsche Umwelthilfe materiały pokazują, jak Berlin zabiega o możliwość współpracy z Rosją. „Zobaczymy, jak pójdą sprawy z administracją Joe Bidena” – napisał na Twitterze europoseł Jacek Saryusz-Wolski.

Platforma walczy o 276 głosów. Szukają „oszustów” i „zdrajców”

Był rok 2018. Samorządowiec Wojciech Kałuża zdecydował się porzucić opozycję i rozpocząć współpracę z PiS-em. Borys Budka był oburzony. Krążył po...

zobacz więcej

Chociaż Nord Stream 2 to zagrożenie uzależnienia Europy od rosyjskiego gazu, to wszystko wskazuje na to, że Niemcy walczą o utrzymanie projektu i budowę gazociągu omijającego Polskę. Prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier stwierdził nawet, że wywołana przez Niemcy wojna doprowadziła na początku XX wieku do śmierci wielu mieszkańców ZSRR, więc Republika Federalna Niemiec nie może tracić z oczu szerszego obrazu współpracy z Rosją.

Ukraiński ambasador w Berlinie Andrij Melnyk przyznał, że takie argumenty „za budową Nord Stream 2” przyjął „ze zdumieniem i oburzeniem”. 

Teraz organizacja ekologiczna Deutsche Umwelthilfe ujawniła, że Niemcy przekonywały też Amerykanów, aby porzucili pomysł blokowania budowy. W zamian mieli proponować Stanom Zjednoczonym dofinansowanie terminali LNG kwotą nawet miliarda euro.

Zobacz także -> Wstrzymanie budowy Nord Stream 2 byłoby znakiem silnej Europy

Wg Deutsche Umwelthilfe minister finansów Olaf Scholz przedstawiał w sierpniu 2020 roku gotowość do zainwestowania ogromnych pieniędzy w projekty atrakcyjne dla USA.

„Prowokacja?”. Saryusz-Wolski o doniesieniach o wstrzymaniu sankcji za Nord Stream 2

Administracja nowego prezydenta USA Joego Bidena jest gotowa pod pewnymi warunkami znieść sankcje wobec gazociągu Nord Stream 2 – pisze niemiecki...

zobacz więcej

Deutsche Umwelthilfe pisze teraz, że była to próba uratowania Nord Stream 2 poprzez obietnicę sprowadzania „brudnego gazu pozyskiwanego metodą hydraulicznego szczelinowania” i opłacenia tej transakcji z pieniędzy niemieckiego podatnika. Przedstawiciele organizacji nie wierzą też w zapewnienia, że projekt omawiany wielokrotnie przez Angelę Merkel i Władimira Putina był sprawą czysto biznesową. „To projekty ekstremalnie polityczne” – oceniają.

„Niemiecki rząd próbował »przekupić« administrację Donalda Trumpa” – skomentował na Twitterze europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski. Podkreślił, że urzędnicy byłego prezydenta USA nie ulegli, a Niemcy obchodzili własne i amerykańskie prawo tak, by Stany Zjednoczone wycofały się z sankcji przeciw Nord Stream 2.

„Zobaczymy, jak pójdą sprawy z administracją Joe Bidena” – podsumował.

Zobacz także -> „USA proponują Niemcom zniesienie sankcji na Nord Stream 2”

Media sugerowały niedawno, że urzędnicy nowego prezydenta pod pewnymi warunkami są gotowi znieść sankcje wobec gazociągu Nord Stream 2. – Albo to zwrot w amerykańskiej polityce i odwrotność tego, co mówili Anthony Blinken (nowy sekretarz stanu USA – przyp. red.) i prezydent Joe Biden już po objęciu urzędów, albo to trudna do wyobrażenia dziennikarska prowokacja – komentował Saryusz-Wolski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej