RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

KE nie pozostawia złudzeń: Wysoka wiarygodność i niskie ryzyko budżetowe Polski

Ta tabelka z Komisji Europejskiej niech wszystkim rzeczywiście zapadnie w pamięć – mówił z dumą na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Jeśli spojrzeć na „Debt Sustainability Monitor 2020”, czyli „Monitor stabilności zadłużenia 2020” przygotowany przez KE, to szef polskiego rządu rzeczywiście ma powody do satysfakcji. Polityka gospodarcza ostatnich lat doprowadziła do sytuacji, w której nasz kraj jako jedyny w całej UE jest całkowicie „na zielono”, jeśli chodzi o wskaźniki stabilności, wiarygodności i niskiego stanu ryzyka finansów publicznych.

– Ta tabelka z Komisji Europejskiej niech wszystkim zapadnie w pamięć, niech wszystkim uzmysłowi, że nasza polityka finansowa, fiskalna, budżetowa i inwestycyjna nie tylko przynosi owoce społeczne, poprawiając los dziesiątek milionów polskich rodzin i Polaków, ale również daje nam najtrwalsze, bardzo solidne fundamenty do wzrostu gospodarczego – mówił dziś na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

– Kiedy w 2008 roku Polskę dotknął kryzys, ten poprzedni, to rząd Platformy Obywatelskiej miał na to tylko jedną odpowiedź (…), rosnące bezrobocie, brak realnego pakietu pomagającego wówczas przedsiębiorcom i przedsiębiorcy doskonale o tym wiedzą. My postąpiliśmy zupełnie inaczej i korzystając z tej skutecznej polityki w ramach planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, stworzyliśmy podstawę do gospodarczego dobicia, którego beneficjentem znowu będą Polacy, polscy pracownicy, polskie miejsca pracy, polskie rodziny i polscy emeryci – podkreślił szef polskiego rządu.

Gospodarcze fundamenty rozwoju

Premier Morawiecki: Wszystkie parametry wskazane przez KE mamy na „zielono”

Za kilka tygodni zaprezentujemy plan odrodzenia gospodarczego po pandemii – Nowy Polski Ład – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz...

zobacz więcej

Rzeczywiście, dane analityczne dotyczące polskich finansów pokazują, że Polska po raz pierwszy od kilkuset lat ma naprawione finanse publiczne, na co wpływ ma przede wszystkim skuteczna polityka fiskalna, działanie aparatury informatycznej i procedur pomagających w efektywnym wyłapywaniu nieprawidłowości finansowych przez Ministerstwo Finansów. Dzieje się tak, mimo wielkiego uderzenia pandemicznym kryzysem i podtrzymanej polityki społecznej.

Najnowsze dane nie pozostawiają złudzeń. Polska jest na drugim miejscu, jeśli chodzi o najniższe bezrobocie w Europie. Minimalna stawka CIT w Polsce jest jedną z najniższych w Europie, wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2021 r. wyniesie 104,24 proc., a minimalna emerytura w tym roku wyniesie 1250,88 zł. Dodatkowo dzięki niższym podatkom w naszych kieszeniach zostaje ponad 59 mld złotych więcej. To wszystko przy jednoczesnym zwiększeniu wydatków m. in. na edukację, służbę zdrowia i obronność

Zobacz także: Rząd podjął decyzję ws. waloryzacji emerytur i rent

Odbudowane finanse publiczne w Polsce


Mówiąc o „tabelce KE” premier Mateusz Morawiecki pokazywał ostatni raport Komisji Europejskiej „Debt Sustainability Monitor”. Komisja podkreśla w nim, że reakcja krajów UE na kryzys pandemiczny pomogła gospodarce, ale pogorszyła stan finansów publicznych państw członkowskich – łączny deficyt wzrósł o ok. 8 pkt proc. do 9 proc. PKB, a dług publiczny wzrósł o około 15 pkt proc. osiągając w 2020 r. 95 proc. PKB w Unii i 102 proc. PKB w strefie euro.

Komisja szacuje, że w 2021 i 2020 roku deficyt w całej UE nie będzie już tak duży (spadnie do ok. 5 proc. PKB), ale dług nadal będzie rósł o ok. 1-2 punkty procentowe. Pogorszenie się stanu finansów publicznych będzie – jak ocenia Komisja – znacznie wyższe niż to obserwowaliśmy choćby podczas ostatniego kryzysu globalnego – podaje „Parkiet”.

Zobacz więcej: Pełny raport Komisji Europejskiej

„Komisja Europejska oceniła stabilność finansów publicznych wszystkich państw UE. Polska najlepsza – jedyny kraj całkowicie »na zielono« na heat mapie poniżej” – napisał na Twiterze Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Polska została zaliczona do krajów o niskim ryzyku fiskalnym zarówno w krótkim, średnim, jak i długim okresie. To znaczy przykładowo, że nawet gdyby tempo wzrostu gospodarczego było niższe niż zakładane, polskie finanse publiczne nie powinny załamać się z tego powodu.

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur 2021 r. Decyzje rządu [WIDEO]

Za kilka tygodni zaprezentujemy plan odrodzenia gospodarczego po pandemii – Nowy Polski Ład – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz...

zobacz więcej

– Jesteśmy jedynym krajem, który w każdej z ocenianych kategorii uzyskał notę „low risk" lub notę punktową zasługującą na kolor zielony (symbolizujący w miarę dobrą ocenę). Stąd komentarze ekonomistów typu „Polska cała na zielono". Piotr Bujak zaznaczył też, że to zdecydowana odpowiedź ws. zagrożenia scenariuszem „drugiej Grecji", a taki to scenariusz rysowali ostatnio niektórzy eksperci – pisze „Parkiet”.

Jak te dane odbierane są przez rząd?

– Mamy taką sytuację, że w obiektywnych, międzynarodowych miarach instytucji finansowych, Polska ma bardzo stabilną pozycję fiskalną i finansową, a przecież to właśnie rynki finansowe najlepiej weryfikują wiarygodność polityki gospodarczej, fiskalnej, finansowej i inwestycyjnej – mówi nam osoba z otoczenia premiera Mateusza Morawieckiego. Zwłaszcza na tle innych krajów europejskich. – Mieć taką opinię na międzynarodowym rynku w dobie dwunastego miesiąca pandemii to rarytas – dodaje rozmówca portalu tvp.info.

Które kraje są najbardziej zagrożone „stresem fiskalnym”?

„Świat siedzi na górze pieniędzy”. Prof. Modzelewski o szansach na wyjście z kryzysu

Pieniędzy jest w nadmiarze. Problemem jest, że przedsiębiorcy mają za mało pieniędzy, natomiast świat siedzi na górze pieniędzy, przede wszystkim...

zobacz więcej

Analizując raport Komisji Europejskiej portal Parkiet.com zauważa, że w porównaniu z 2019 rokiem pod względem klasyfikacji ryzyka najważniejsze zmiany zaszły w okresie krótkoterminowym, gdzie aż 11 krajów oznaczono jako zagrożone stresem fiskalnym w 2021 roku. Chodzi o: Belgię, Hiszpanię, Francję, Chorwację, Włochy, Cypr, Łotwę, Portugalię, Rumunię, Słowację i Finlandię. W ubiegłorocznym raporcie żaden kraj nie został uznany za zagrożony pod tym względem.

Osiem krajów – w ocenach KE – jest narażonych na wysokie ryzyko w perspektywie średnioterminowej (Belgia, Hiszpania, Francja, Włochy, Portugalia, Rumunia, Słowenia i Słowacja), sześć na średnie (Chorwacja, Cypr, Węgry, Holandia, Austria i Finlandia), a 12 na niskie (Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Estonia, Irlandia, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Polska i Szwecja).

„W perspektywie długoterminowej pięć krajów jest narażonych na wysokie ryzyko (Belgia, Luksemburg, Rumunia, Słowenia i Słowacja), 16 krajów – na średnie, a pięć państw członkowskich (Dania, Estonia, Łotwa, Litwa i Polska) są klasyfikowane jako »niskie ryzyko«” – wskazuje Parkiet.com.

Zobacz także: Prof. Modzelewski o wskaźnikach dot. polskiej gospodarki

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej